امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124073
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، اخیراً «عایشه‌ جهان‌سلطان‌اغلو» دستیار دبیر کل سازمان ملل متحد و همچنین مدیر دفتر

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، اخیراً «عایشه‌ جهان‌سلطان‌اغلو» دستیار دبیر کل سازمان ملل متحد و همچنین مدیر دفتر منطقه‌ای اروپا و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در «بیشکک» با رئیس جمهور قرقیزستان دیدار کرد.

در این جلسه مسائل مربوط به همکاری قرقیزستان با برنامه توسعه سازمان ملل متحد و نیز برنامه‌ای در زمینه روابط همکاری‌های بیشتر در چارچوب اسناد برنامه کشور نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دستیار دبیر کل سازمان ملل متحد در این دیدار گفت: قرقیزستان سهم بزرگی در دستور کار توسعه جهانی در دوره بعد از سال 2015 اجرا خواهد کرد.

«آلماس بیک آتامبایف» و جهان‌سلطان‌اغلو همچنین در مورد مسائلی در زمینه حمایت از تلاش‌های نهادهای دولتی قرقیزستان برای بهبود و توسعه روند انتخابات پیش رو گفت‌‌وگو کردند.

در این جلسه همچنین «الکساندر آونساف» نماینده دائم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در قرقیزستان و «پرادیپ شارما» معاون نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد نیز شرکت داشت.

نارضایتی افراطیون سکولار از فعالیت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان

مشاور رئیس «حزب نهضت اسلامی» تاجیکستان گفت: وجود گروه  افراطی سکولار در دولت این کشور موجب فشار فزاینده نهادهای حکومتی به این حزب شده است.

به  گزارش سایت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان «سید ابراهیم نظر» تاکید کرد: برخورد دولت «دوشنبه» با این حزب پس از انتخابات پارلمانی سال 2010  شکل خشنی به خود گرفت که حاکی از ترس دولت مردان از اسلام سیاسی و روحانیون مستقل می‌باشد.

به این دلیل که این گروه افراطی سکولار تمامی مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور را نه در ناکارآمدی نهادهای حکومتی بلکه فعالیت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌بیند.

از دیدگاه وی، هرچند دولت تاجیکستان مدعی است که اقدامات نهادهای حکومتی علیه حزب نهضت اسلامی این کشور به پروتکل موسوم به 32/ 20 شورای امنیت تاجیکستان ارتباط ندارد، اما برنامه‌های راه‌اندازی شده در شبکه‌های تلویزیونی دولتی با هدف کاهش جایگاه و اعتبار این حزب دقیقا با بندهای این سند مطابقت دارد.

مشاور رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بر این باور است که مقامات حکومتی باید برای اصلاح اوضاع نامطلوب اقتصادی و معیشتی مردم اقدام کنند که ادامه این اوضاع ناگوار موجب پیچیده شدن شرایط اجتماعی کشور می‌گردد.

توسعه همکاری قرقیزستان با بانک توسعه آسیا

رئیس جمهور قرقیزستان میزبان «تکیکو ناکائو» رئیس بانک توسعه آسیا که برای شرکت در کنفرانس وزرای همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای آسیای مرکزی (CAREC) و جشن سالگرد بیستمین سال همکاری قرقیزستان با بانک توسعه آسیا به بیشکک سفر کرد، بود.

به گزارش دفتر سیاست اطلاعات رئیس جمهوری قرقیزستان، در این جلسه گزارش 2 طرف در مورد مسائل مربوط به همکاری میان قرقیزستان و بانک توسعه آسیایی در زمینه‌های مختلف و همچنین پیشرفت پروژه‌های اجرا شده در این کشور با حمایت بانک توسعه آسیا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ادامه رئیس بانک توسعه آسیا به حمایت 20 ساله خود از قرقیزستان نیز اشاره کرد.

«آلماس بیک آتامبایف» و ناکائو با رضایت از پویایی مثبت همکاری بین قرقیزستان با موسسات مالی بین‌المللی و اهمیت آن در توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور ابراز خرسندی کردند.

همچنین به طور خاص، رئیس جمهور تاکید کرد که پروژه‌های زیربنایی و انرژی در قرقیزستان با حمایت بانک توسعه آسیا از اهمیت استراتژیک برای توسعه کشور برخوردار است.

آتامبایف همچنین در نظر دارد برای تعامل بیشتر با نهادهای مالی بین‌المللی قرقیزستان در زمینه‌ انرژی و حمل‌و‌نقل زیرساخت‌ها نیز با رئیس بانک توسعه آسیا وارد مذاکره شود.

در این جلسه «ونتسای چان» معاون رئیس جمهور، «کلاوس گرهوزر» معاون دبیر کل بانک توسعه آسیا، مدیر کل مرکز و غرب آسیا در بانک توسعه آسیا و نماینده دائم بانک توسعه آسیا در قرقیزستان حضور داشتند.

دستور رحمان برای برگزاری انتخابات آزاد و شفاف

«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی ماه فوریه سال 2015 از نهادهای مرتبط خواست تا برای برگزاری این رویداد سیاسی در سطح عالی تلاش کنند.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از سایت «آزادگان»، رئیس جمهوری تاجیکستان ضمن سخنرانی در همایش بیستمین سالگرد تصویب قانون اساسی در شهر «دوشنبه» گفت: به همه ساختارهای مرتبط با برگزاری انتخابات سفارش شده است تا برای برگزاری انتخابات پارلمانی در سطح عالی و تشکیل آن در فضای آزاد و شفاف، تمام شرایط را فراهم کنند.

رحمان خاطر نشان کرد: همیشه طرفدار انتخاباتی است که در فضای دموکراتی، آزاد و شفاف برگزار شود و برای برگزاری انتخابات پارلمانی آینده تاجیکستان نیز تمام امکانات در سطح ضروری موجود است.

وی با اعلام ایجاد تغییراتی در قانون اساسی تاجیکستان و اضافه کردن بندهای مربوط به « انتخابات مجلس عالی»، همچنین کم کردن میزان گروهی انتخاباتی افزود: همه اینها  برای ایجاد برابری در استفاده از امکانات مشترک در برگزاری انتخابات است که برای همه نامزدهای نمایندگی مجلس نمایندگان صورت گرفته است.

رئیس جمهور تاجیکستان از همه احزاب سیاسی و شخصیتهای کشور خواست تا برای برگزاری انتخابات مطابق قانون اساسی، به قوانین عمل کنند و برای تحکیم وحدت ملی، صلح و ثبات، همچنین گسترش دموکراتی برگزار شدن آن تلاش کنند.

در همین حال مخالفان حکومت از برگزاری انتخابات غیرشفاف اظهار نگرانی می‌کنند.

از جمله نمایندگان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بارها گفته‌اند که تنها به برگزاری انتخابات شفاف امید دارند.

بیشکک بدنبال رفع کمبود انرژی

به گزارش سایت کانیوز، در چند روز آینده «آلماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان به دعوت رسمی همتای قزاقی خود به این کشور سفر می‌کند.

بر اساس این گزارش، رسانه‌های قزاقی در گزارشی اهداف سفر رئیس جمهور قرقیزستان به این کشور را تلاش در زمینه رفع کمبود انرژی قرقیزستان عنوان کردند.

بنا به این گزارش آتامبایف اظهار داشت: ما امیدوار هستیم در این ملاقات مشکلات و کمبود انرژی قرقیزستان برطرف گردد.

وی افزود، پس از قطع گاز جنوب این کشور توسط کشور همسایه، مردم قرقیزستان با مشکلاتی از جمله کمبود انرژی مواجه شده‌اند و هر روز برای جبران انرژی گاز بر مصرف دیگر انرژی‌ها افزوده می‌شود.

سفر رسمی رئیس جمهور قرقیزستان به قزاقستان 2 روزه و در 6  تا 7 نوامبر صورت می‌گیرد.

در جلسه اخیر شورای بین‌دولتی قرقیزستان و قزاقستان در شهر «آستانه» طرفین توافقنامه‌ای در زمینه عرضه نفت خام از قزاقستان به میزان 300 هزار تن برای برطرف ساختن نیازهای بازار داخلی در قرقیزستان امضا کردند.

بنا بر اعلام مقامات رسمی قرقیزستان، این حجم از نفت خام برای تولید فراورده‌های مورد نیاز به پالایشگاه «قارابالتا» ارائه خواهد شد که نقش آن در حمایت از تولید داخلی ملموس خواهد بود زیرا عرضه نفت خام بسیار ارزانتر از خرید فرآورده‌های نفتی از بازار خارجی به پایان می‌رسد.

به گفته کارشناسان اقتصادی، این حجم از ارائه نفت خام از سوی قزاقستان به قرقیزستان و تبدیل آن به فرآورده‌های مورد نیاز در داخل کشور، حدود 25 درصد از نیاز داخلی قرقیزستان را پوشش خواهد داد.

ارائه این حجم از نفت خام از سوی قزاقستان به قرقیزستان در حالی است که مناطق جنوبی این کشور به علت قطع انتقال گاز از ازبکستان به این بخش از کشور با مشکلات جدی برای تأمین انرژی در فصل سرما مواجه می‌شود.

از سوی دیگر، بتازگی وزیر انرژی این کشور مجبور به استعفا شد و رئیس جمهور قرقیزستان اعلام کرد که بیشکک نیازمند واردات انرژی برق از کشورهای همسایه خواهد بود.

وی اظهار داشت: در راستای مدیریت انرژی برق در این کشور، قطعی برق در مناطق این کشور تقسیم‌بندی خواهد شد ضمن اینکه تعرفه‌های انرژی نیز افزایش خواهند یافت.
انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها