امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124075
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، نمی‌توان گروه تروریستی تکفیری «داعش» را صرفا گروهی آشوب طلب خواند که در پس پوشش دینی و ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، نمی‌توان گروه تروریستی تکفیری «داعش» را صرفا گروهی آشوب طلب خواند که در پس پوشش دینی و مذهبی در منطقه حرکت می‌کند، تا تمامیت ارضی و وحدت و یکپارچگی کشورهای منطقه را برای تحقق طرح تاسیس «امارت اسلامی» مورد نظر «ابو بکر البغدادی»، سرکرده این گروه تروریستی تکفیری هدف قرار دهد.

همچنین «ابو بکر البغدادی» را نمی‌توان در تمام معنا و مفهوم آن سرکرده این گروه به شمار آورد، چون «داعش» براساس اعترافات آمریکایی و اخبار و گزارش‌های محرمانه درز یافته به بیرون، گروهی ساخته و پرداخته دستگاه اطلاعات آمریکا و هم پیمانانش، از جمله انگلیس و رژیم صهیونیستی است.

نبردهایی که گروه تکفیری داعش دست به آن می‌زند، به طور کلی از یک خط مشی تبعیت می‌کند و در آنها همان سناریویی را بکار می‌برد که در نبردهای پیشین بکار برده است، به عنوان مثال مشاهده می‌شود، در حمله به شهر عین العرب، در سوریه از همان نقشه نظامی استفاده کرد که در حمله به استان الانبار عراق آن را بکار برد، یعنی حمله به هریک از این دو منطقه از سه محور، به همین ترتیب در سرکوب قیام‌ها و انتفاضه‌هایی که در برابر این گروه تروریستی تکفیری صورت می‌گیرد، داعش از یک خط مشی و سیاست تبعیت می‌کند.

همچنین در اگر دقت کنیم، ملاحظه می‌کنیم که داعش در تمام نبردهایش از سیاست هدف گیری تاسیسات نفتی و سامانه‌های نفت و گاز استفاده می‌کند، تا به این طریق هدف مورد نظر دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مورد نظرش را تامین کند، یعنی تضعیف و فلج کردن قدرت اقتصادی سوریه و عراق که بر توان و قدرت تسلیحاتی و نظامی آنها تاثیر مستقیم منفی می‌گذارد.

این موضوع در خصوص بخش‌های حیاتی و استراتژیک این دو کشور مانند بخش انرژی نیز منطبق است، چون بازتاب هدف گرفتن این بخش مشکلات و چالش‌‌های اقتصادی بزرگ داخلی و خارجی به همراه دارد که بالطبع ادامه بقای نظام‌های حاکم در این دو کشور را غیر ممکن و براندازی آنها را تسریع خواهد کرد.

همچنین داعش از خط مشی غارت و چپاول سرمایه‌ها و دارایی‌های دو کشور و فروش آنها در بازارهای سیاه کشورهای منطقه از جمله ترکیه و با اطلاع دولت این کشور و حمایت واشنگتن از آن بهره‌های بسیاری می‌برد و سودهای کلانی بدست می‌آورد، به همین دلیل شاهد حمله مجدد این گروه تروریستی تکفیری به میدان نفتی «حقل الشاعر» در ریف حمص بودیم.

به این ترتیب داعش و رسانه‌های عربی وابسته به شیوخ خلیج فارس تلاش می‌کنند، اینگونه جلوه دهند که ارتش سوریه توان و قدرت محافظت و حمایت از تاسیسات حیاتی و استراتژیکش را ندارد، در حالی‌که واقعیت امر این است که مساحت میدان نفتی حقل الشاعر تنها 16 کیلومتر مربع است که در کنار دیگر میدان‌های نفتی موجود در منطقه مانند میدان نفتی «حیان» مساحت آن بالغ بر 45 کیلومتر مربع با ساختار و بافت جغرافیایی دشت‌گونه و مسطح می‌شود که هرگونه حمله به آن را امری ممکن و آسان می‌کند و سرانجام اینکه تسلط داعش بر شماری از میدان‌های نفتی سوریه به معنای ناتوان و ضعیف بودن ارتش سوریه در دفاع از تاسیسات حیاتی و استراتژیک این کشور نیست.

عملیات نظامی که ارتش سوریه در منطقه حقل الشاعر برای باز پس گیری این منطقه دست به آن زد و رهاورد آن باز پس گیری کامل میدان نفتی حیان و حقل الشاعر و پالایشگاه گاز موجود در آن بود، عملیات نظامی پیچیده‌ای است که نیازمند نهایت دقت و وسواس عملیاتی است، چون بیرون راندن داعش از این میدان‌های نفتی بدون وقوع فاجعه اقتصادی و زیست محیطی بزرگ، عملیاتی بسیار مهم و پیچیده است.

براین اساس ارتش سوریه عملیات باز پس گیری این منطقه و میدان‌های نفتی آن را از دو سمت آغاز کرد. محور اول، محور زمینی بود که غرب تا شرق میدان نفتی حقل الشاعر و محور دوم، محور حملات توپخانه‌ای و هوایی بود که خطوط پشتیبانی داعش را هدف می‌گرفت و در شرقی‌ترین نقطه حقل الشاعر قرار داشت.

نمی‌توان آنچه در حقل الشاعر و مناطق اطراف آن رخ می‌دهد، را با آنچه در منطقه واقع می‌شود، از عین العرب گرفته تا طرابلس در سوریه از یکدیگر جدا کرد، همانگونه که نمی‌توان آن را از درگیری‌های شدید و خشونت بار جاری میان گروه‌های مسلح تروریستی در ریف ادلب جدا کرد.

در واقع هدف تمام این نبردها و درگیری‌ها ایجاد منفذی به سمت دریا توسط گروه‌های تروریستی وابسته به آمریکاست تا به واسطه آن امکان قاچاق نفت فراهم شود، بنابراین اگر داعش حملات خود را بر عین العرب متمرکز کرده، جبهه النصره تلاش می‌کند، مناطق تحت تصرف خود را به گونه‌ای توسعه دهد که به مناطق داعش از یک طرف در شرق و از طرف دیگر در غرب و شمال سوریه مرتبط کند تا به هر طریق ممکن زمینه دستیابی به دریا برای این گروه‌ها فراهم شود، اگرچه در ظاهر مشاهده می‌شود که داعش و النصره با یکدیگر اختلاف داشته و درگیری‌هایی نیز دارند، اما در باطن هدف هر دو گروه یکی است و آن خلق موجودیتی به صورت مستقیم وابسته به آمریکاست و در صورت خلق چنین کیان و موجودیتی بعید نیست که شاهد توافق گروه‌های تروریستی تکفیری با یکدیگر برای یکپارچه کردن مناطق تحت تصرف‌اشان پس از تقسیم مناصب و اموال و ثروت‌ها در آن باشیم.

طرح آمریکا برای حل بحران‌های حاکم بر منطقه از جمله سوریه و عراق، راه حلی طایفه‌ای است، چراکه واشنگتن اینگونه القا می‌کند که بحران‌های منطقه بحرانی شیعی – سنی است و این موضوعی بود که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی شب نهم محرم آن را به شدت رد کرد.

همانگونه که نمی‌توان عامل اقتصادی را در اهداف منطقه‌ای آمریکا – رژیم صهیونیستی را نادیده گرفت و اینکه به این طریق واشنگتن و تل‌آویو تلاش می‌کنند، نیازهای انرژی خود را از منابع منطقه به گونه‌ای تامین کنند که بر این منابع قدرتی کاملا وابسته به آمریکا حاکم باشد و روسیه در رتبه دوم تصمیم گیری‌های منطقه‌ای قرار گیرد.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها