امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124096
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 29
خسرو ارتقایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سئوال که مردم می خواهند بدانند آیا بارش های اخیر ...

خسرو ارتقایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سئوال که مردم می خواهند بدانند آیا بارش های اخیر تاثیری بر حجم ذخایر سدهای تهران داشته است، گفت: علیرغم بارش های اخیر باید بگویم که میزان ذخایر سدهای تامین کننده تهران تغییری نکرده است و تنها ورودی آب به سدها تا حدودی بهتر شده و افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه با وجود افزایش 100 درصدی بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته، وضعیت سدهای تامین‌کننده آب تهران هنوز نرمال نیست ادامه داد:سه یا چهار ماه زمان می برد تا با افزایش بارش ها و وقوع سیلابهای شدید وضعیت سدها را به حالت مناسبی بازگرداند.

به گفته وی،در چند روز گذشته میزان بارندگی‌ها 50 میلی متر بود و در مقابل 340 میلی متر که شرایط نرمال سالهای قبل بوده است حاکی از این است که هنوز با شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم.

ارتقایی ادامه داد: این بارش‌ها در مقایسه با متوسط درازمدت نیز 72 درصد افزایش داشته است، اما با توجه به دو سال خشکسالی پیاپی در استان تهران، حجم روان‌آب‌ها در حدی نیست که بتواند موجودی سدها را به وضعیت نرمال برساند.

وی با اشاره به افزایش دو تا سه مترمکعبی ورودی سدهای تامین‌کننده آب تهران، گفت: با وجود افزایش ورودی، میزان ذخیره مخزن سدها هم‌اکنون 400 میلیون مترمکعب است که در مقایسه با رقم 440 میلیون مترمکعب در سال گذشته، هنوز سدهای تهران 40 میلیون مترمکعب درمقایسه با مدت مشابه سال قبل ذخیره کمتری دارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان تهران ادامه داد: میزان آب موجود در سدهای تهران در درازمدت 700 تا 750 میلیون مترمکعب بوده که درمقایسه با زمان حاضر کمبود آب بسیار زیاد است.

*تحویل 1000 لیتر آب در ثانیه از سد ماملو به آبفا 

ارتقایی در پاسخ به این سئوال که با راه اندازی سد ماملو روزانه چه میزان آب از این سد تحویل شرکت آبفا می شود، تاکید کرد: از زمان راه اندازی آزمایشی سد ماملو 500 تا 1000 لیتر در ثانیه(یک متر مکعب) از سد ماملو به شرکت آبفای استان تهران آب تحویل می دهیم.

وی افزود: اینکه شرکت آبفا از این میزان تحویل، چقدر آنرا وارد شبکه توزیع آب می کند باید آنرا از خود شرکت آبفا بپرسید.

به گزارش خبرنگار فارس، از نیمه دوم مهرماه امسال آب سد ماملو برای جبران کسری آب در شرق تهران بصورت اضطراری وارد شبکه شد.

پروژه انتقال آب از سد ماملو با هدف کمک به تامین و بهبود کیفیت درازمدت آب آشامیدنی بخش‌های شرقی، جنوب‌شرقی، جنوبی و جنوب‌غربی تهران در چارچوب طرح جامع تامین آب شهر تهران برای افق سال اجرایی شده است.

با اجرای این طرح، انتقال و تصفیه آب از سد ماملو به میزان 90 میلیون مترمکعب در سال به‌صورت ثقلی به مخازن موجود در جنوب‌شرق (افسریه و سلیمانیه) و جنو‌ب‌غرب (15 مهرآباد) امکان‌پذیر خواهد شد.

انتهای پیام/م

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار