امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۴:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124098
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه فرانسوی «لاکروآ» روز چهارشنبه طی گزارشی نوشت قدرت‌های بزرگ از ماه‌ها پیش در تلاش ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه فرانسوی «لاکروآ» روز چهارشنبه طی گزارشی نوشت قدرت‌های بزرگ از ماه‌ها پیش در تلاش برای دستیابی به توافق در خصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، مشغول مذاکره با این کشور هستند اما علیرغم مذاکرات صورت گرفته، مواضع دو طرف هنوز در خصوص مسئله مهم و اساسی کاهش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران بسیار از یکدیگر دور است.

دیدارهای پیش‌‌بینی شده

«کاترین اشتون» مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنان به کار خود به عنوان هماهنگ‌کننده کشورهای گروه 1+5 شامل چین، آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و آلمان در خصوص برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد.
وی روز جمعه آینده 7 نوامبر (16 آبان) با مدیران سیاسی کشورهای 1+5 در مذاکرات هسته‌ای ایران، از جمله «وندی شرمن» مذاکره‌کننده آمریکا که اخیرا به سمت معاون اولی و قائم مقامی «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا منصوب شد، دیدار خواهد کرد.

پس از این نشست نیز مذاکراتی سه‌جانبه طی روزهای 9 و 10 نوامبر (18 و 19 آبان) میان کاترین اشتون، جان کری و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در عمان برگزار خواهد شد.

اشتون سپس در روز 18 نوامبر (27 آبان) بمنظور شرکت در دور نهایی مذاکرات بین قدرتهای بزرگ و ایران راهی وین خواهد شد.

مذاکرات در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

آنطور که به نظر می‌رسد، طرفین مذاکرات مواضع خود را در موارد خاصی به یکدیگر نزدیک کرده‌اند. رآکتور آب سنگین اراک و تأسیسات غنی‌سازی سوختی فوردو به تأسیسات تحقیقاتی تبدیل خواهد شد و توافقی نیز دز خصوص افزایش کنترل و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال ظهور است؛ اما با این وجود مواضع طرفین در خصوص مسائل مهم و اساسی کاهش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران و جدول زمانی لغو تحریم‌های بین‌المللی هنوز از یکدیگر بسیار دور است.

«زمان گریز» ایران به شمار و ظرفیت سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم بستگی دارد و برای گسترش این دوره تا یکسال مطابق خواست قدرت‌های بزرگ، باید توافقی در خصوص شمار سانتریفیوژها و ذخایر اورانیوم با غنای پایین منعقد شود.

این نشریه فرانسوی در ادامه گزارش خود به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: ایران احتمالا با انتقال بخش عظیمی از ذخایر اورانیوم خود به روسیه برای تبدیل به میله‌های سوختی مخصوص رآکتور مرکز هسته‌ای بوشهر موافقت می‌کند و در صورتی که اورانیوم به شکل میله‌های سوختی دربیاید، دیگر به سختی می‌تواند برای ساخت بمب اتم به کار گرفته شود.

چنین انتقالی توافق در خصوص شمار سانتریفیوژهای مجاز تحت اختیار ایران را که قدرت‌های بزرگ مایل به کاهش آن از 20 هزار سانتریفیوژ به 4 تا 5 هزار سانتریفیوژ هستند، تسهیل خواهد کرد اما با این وجود عدم پایبندی ایران کندی روند پیشرفت مذاکرات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همچنان نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.

آیا حصول توافق تا 24 نوامبر امکان‌پذیر است؟

طرفین مذاکرات هسته‌ای ایران هر دو شدیدا مایل به حصول توافق هستند اما موانع موجود گمانه‌زنی‌ها در خصوص تعویق احتمالی مهلت مذاکرات برای حصول توافق جامع را تغذیه و تشدید می‌کند.

در صورت عدم حصول توافق جامع در روز 24 نوامبر، احتمالا توافقی موقت همراه با مشتقات و شرایط جدید و تعیین مهلتی جدید برای دستیابی به توافق نهایی منعقد می‌شود.

اما این سناریو در عین حال خطر آن را به دنبال دارد که بهانه‌ای برای تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران در کنگره آمریکا شود، خطری که با پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره آمریکا تشدید نیز خواهد شد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها