امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124141
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۲۵
تعداد بازدید: 35
رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص گزارش آمانو گفت: گزارش جدید آژانس بار دیگر تایید می‌کند که تمام برنامه هسته‌ای ایران از فعالیت‌های غنی سازی در نطنز و فردو تا راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک و تاسیسات مختلف در اصفهان، تهران، بوشهر و جاهای دیگر همگی تحت نظارت آژانس برای مقاصد صلح‌آمیز در حال کار هستند و هیچ انحرافی نداشته‌اند.

 وی افزود: ایران همچنین تمام اقدامات داوطلبانه طبق توافق ژنو و تمدید آن را اجرا کرده و می کند و آژانس بر آن صحه گذاشته است.

نجفی ادامه داد:  اگر چه ذکر این همه جزییات فنی در گزارش ضرورت ندارد و جنبش عدم تعهد و ایران همواره به این کار آژانس معترض بوده و می‌باشند در هر حال گزارش مفصل آژانس نشان از شفافیت کامل برنامه هسته‌ای ایران دارد و هیچ چیز پنهانی وجود ندارد و نگرانی‌های تصنعی برخی کشورهای غربی در مورد برنامه هسته‌ای ایران بی پایه و اساس است.

*اگر تمام تحریم‌ها برداشته و موضوع به آژانس برگردد می‌توانیم اجرای دوباره آن را بررسی کنیم

نجفی  گفت: اینکه آژانس نمی‌تواند به دلیل عدم اجرای پروتکل الحاقی نسبت به عدم وجود فعالیت‌های اعلام نشده اطمینان بدهد تنها مختص ایران نیست و همه اعضایی که پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کنند، همین وضعیت را دارند. در واقع ما قبلا برای حدود سه سال پروتکل الحاقی را اجرا می‌کردیم که به دلیل ارجاع موضوع ایران به شورای امنیت و تحمیل تحریم‌های غیرقانونی آن را متوقف کردیم، الان هم اگر تمام تحریم‌ها برداشته و موضوع به آژانس برگردد می‌توانیم اجرای دوباره آن را بررسی کنیم.

وی ادامه داد: بخش مربوط به الزامات قطعنامه‌های شورای امنیت از دید آژانس، بخش دیگر تکراری گزارش است و ایران آن قطعنامه‌ها را قانونی نمی‌داند.

نجفی افزود: بخش مربوط به اتهامات به اصطلاح «ابعاد احتمالی نظامی» که ایران آنها را قبلا رد کرده هم تکراری است و آژانس تا به حال سند متقنی ارائه نداده است تا ایران آنها را بررسی کند.

وی خاطرنشان کرد: اما در خصوص همکاری‌های ایران و آژانس باید یادآوری کرد که از 18 اقدام عملی توافق شده اکثر آنها یعنی 16 اقدام تکمیل شده‌اند. در عین حال همانطور که در گزارش ذکر شده جلسات فنی بین ایران و آژانس ادامه داشته و در نشست‌های 15 و 16 مهرماه و سپس 11 آبانماه در تهران درباره دو اقدام عملی باقیمانده بحث شده و قرار است این جلسات ادامه یابد.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس عنوان کرد: همچنین آژانس موظف شده سوالات خود را به طور مشخص ارائه کند تا در جلسه بعدی بررسی شوند. اینکه آژانس مدعی شده «توضیحات ایران آژانس را قادر نمی‌کند دو اقدام عملی باقیمانده را روشن کند»، انعکاس ناقص واقعیت است. زیرا آژانس هم نتوانسته توضیحاتی ارائه کند که نشان دهد اسناد و اطلاعاتش جعلی نیستند، به همین دلیل قرار است جلسات ادامه یابد.

نماینده دائم ایران در آژانس اضافه کرد: ارائه پیشنهاد برای موضوعات جدید نیز به تکمیل دو اقدام عملی جاری بستگی دارد. در هر حال ایران متعهد به ادامه کار با آژانس برای حل مسایل فیمابین در چارچوب تعهدات حقوقی خودش می‌باشد.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها