امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۵:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124167
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
محمدرضا صفائی، دانش‌آموز کلاس پنجم از قم در گفتگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص «طرح بخاری هوشمند» ‌اظهار ...

محمدرضا صفائی، دانش‌آموز کلاس پنجم از قم در گفتگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص «طرح بخاری هوشمند» ‌اظهار داشت: وقتی دیدم دانش‌آموزان روستای شین‌آبادی در اثر آتش گرفتن بخاری نفتی آسیب دیدند به این فکر افتادم تا اگر بخاری آتش گرفت، خود به خود خاموش شود.

وی ادامه داد: این دستگاه از یک سنسور حساس به دود، آژیر، منبع نفت، شیر برقی و تجهیزات دیگر تشکیل شده است و مدت یکسال بر روی آن کارکرده‌ام.

صفائی با بیان اینکه در حال ثبت اختراع این طرح هستم، گفت: ویژگی‌های این طرح این است که وقتی سنسور دود را حس کند بخاری قطع می‌شود، آژیر خطر روشن می‌شود تا به مردم آگاهی دهد و برق کلاس نیز هماهنگ با آن قطع می‌شود تا از ایجاد و آتش‌سوزی در اثر جرقه‌زدن جلوگیری کند و منبع نفت را نیز قطع می‌کند.

این مبتکر نوجوان یادآور شد: این دستگاه به بخاری نفتی وصل می‌شود و آژیر اعلام خطر آن نیز بر روی پشت‌بام قرار می‌گیرد. 

صفائی با اشاره به طرح‌های دیگر خود افزود: یکی از طرح‌های دیگرم «دستگاه تب‌سنج»‌است و به این صورت عمل می‌کند که وقتی دانش‌آموزان هنگام شب دچار تب شدید می‌شوند والدین آنها نمی‌توانند یکسره بیدار بمانند و برای رفع این مشکل این دستگاه را ساخته‌ام. 

وی اضافه کرد: وقتی این دستگاه را روی پیشانی کودکان می‌گذاریم اگر دمای بدن از دمای 38 درجه بالاتر برود آژیر می‌کشد.

صفایی گفت: این دستگاه تب‌سنج 7 خط دارد، یک آژیر و یک کلید و دارای صفحه فلزی است که توسط یک شارژر 5 ولتی شارژ می‌شود و پس از شارژ به مدت یک روز کار می‌کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار