امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12417
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به اشاره به فتح شهر استراتژیک مرزی سوریه توسط نیروهای ارتش سوریه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به اشاره به فتح شهر استراتژیک مرزی سوریه توسط نیروهای ارتش سوریه می‌نویسد: تسخیر القصیر توسط نیروهای دولتی سوریه یک پیروزی بزرگ برای بشار اسد است که اکنون نسبت به گذشته دست برتر در صورت برگزاری گفت‌وگوهای صلح دارد.

در این گزارش امده است: نیرد سه هفته‌ای در القصیر نقش محوری حزب‌الله لبنان، حامی بشار اسد را نشان داد. نیروهای حزب‌الله که در جنگ‌های پارتیزانی تجربه دارند تا زمانی که دولت اسد به آنها نیاز داشته باشد در سوریه باقی خواهند ماند.

تضعیف روحیه تروریستها و نزدیک شدن آنها به شکست

«شادی حمید»، کارشناس اندیشکده بروکینگز در این باره می‌گوید: دولت دمشق الان دست برتر را دارد، مادامی که شورشیان روحیه خود را از دست می‌دهند.

وی می‌افزاید: آنچه که تحولات القصیر نشان می‌دهد این است که سقوط دولت اسد حتمی نیست و در واقع این شورشیان هستند که احتمالا شکست بخورند. اگر بخواهیم به لحاظ روانی به این موضوع بپردازیم، باید بگویم که این موضوع بسیار مهمی نه فقط برای سوریه بلکه برای جامعه بین‌الملل است. این اتفاق، دولت دمشق را در هر کنفرانس صلح یا گفت‌وگویی در موقعیت برتر قرار می‌دهد.

دستهای خالی تروریستها برای کنفرانس ژنو 2

شادی حمید در ادامه می‌گوید: شورشیان الان تمایلی برای حضور در ژنو ندارند. این بدترین زمان برای آنها برای مذاکره است چون آنها اکنون در مقایسه با ماههای گذشته اهرم چندانی برای گفت‌وگو ندارند.

«نجیب ملائب»، یک تحلیلگر نظامی در مرکز «اینگما دی» در این باره معتقد است که دولت سوریه به دنبال پاکسازی شهرهای کلیدی حلب، دمشق و حمص قبل از برگزاری هرگونه کنفرانس بین‌المللی است.

دولت اسد قدرتمند است

«ختار ابو دیاب» که در دانشگاه «سود» پاریس علوم سیاسی تدریس می‌کند در ارزیابی موقعیت دولت بشار اسد می‌گوید: دولت سوریه خیلی قدتمند به نظر می رسد چون که الان می تواند کنترل اوضاع را از دمشق تا کرانه‌ها را در دست داشته باشد.

وی می‌افزاید: شهر القصیر چون در مسیر تامین شورشیان از شمال لبنان به حمص قرار دارد از اهمیت خاصی برخوردار است. زمانی که سید حسن نصرالله اعلام می‌کند که سقوط دولت سوریه اتفاق نمی‌افتد، او در واقع به آنچه ایران گفته است عمل می‌کند. نصرالله و سایر مقامات حزب‌الله تصریح کرده‌اند که آنها آماده حمایت تمام عیار از دولت اسد هستند.

ارتش سوریه پس از حدود کمتر از سه هفته درگیری شدید توانست شهر القصیر را به طور کامل از دست تروریست‌ها آزاد کند.
 

شهر «القصیر» را باید مرکز منطقه القصیر در استان «حمص» در سوریه به شمار آورد. مهمترین ویژگی شهر «القصیر» این است که مساحت گسترده داشته و انواع فعالیت‌های زراعی، صنعتی، تجاری و روستاهای فراوانی را در خود جای داده است.

موقعیت جغرافیایی

از لحاظ جغرافیایی شهر «القصیر» در غرب سوریه قرار دارد و تنها 35 کیلومتر با شهر «حمص» مرکز استان حمص و 15 کیلومتر با مرزهای لبنان فاصله دارد. اغلب مناطق القصیر پست و کم ارتفاع است و کوه‌های چندانی در آن مشاهده نمی‌شود، این درحالی است که رود «العاصی» نیز در آن جریان دارد.

شهر «القصیر» با قرار گرفتن در جنوب غربی شهر حمص در واقع حلقه ارتباط بین ریف شمالی لبنان و ریف جنوبی استان حمص به شمار می‌آید و تا پیش از آغاز بحران سوریه اهالی این منطقه رابطه تناتنگی با ساکنان مناطق لبنان داشتند.

جمعیت شهر «القصیر» تا پیش از آغاز بحران سوریه به 42 هزار نفر می‌رسید و بیش از 40 روستا از لحاظ اداری و تقسیم بندی‌های کشوری تابع این شهر هستند. راه‌های ارتباطی زمینی این شهر را به شهر حمص و خط آهن «ریاق – حلب» صرف نظر از راه‌های ارتباطی زمینی آن را به لبنان مرتبط می‌کند، اما به نظر می‌رسد، از زمان آغاز بحران سوریه این خط آهن از کار افتاده است.

در بعد کشاورزی به دلیل آب و هوای مناسب و وجود دشت‌های گسترده در آن، کشاورزی رونق بسیاری دارد و زردآلو و سیب این منطقه در سوریه معروف است.

در منطقه القصیر همچون دیگر شهرها و مناطق سوریه آثار باستانی و تاریخی بسیاری وجود دارد که می‌توان به شهر تاریخی «جوسیه»، با اکثریت مسیحی نشین آن و «تل النبی مندو» یا همان شهر تاریخی «قادش» اشاره کرد.

اهمیت استراتژیک القصیر

در این اواخر سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی انگلیس گزارشی از نبردهای جاری در منطقه ریف جنوب غربی «حمص» که به شکلی ویژه شهر «القصیر» را هم در برمی‌گیرد، منتشره کرده‌ و این نبردها را «جنگی جهانی» توصیف کرده‌اند که بین نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های تروریستی و افراد مسلح مورد حمایت طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی در جریان است.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که حدود 23 روستا و مزرعه در منطقه ریف جنوب غربی حمص و در واقع در «حوض العاصی» وجود دارد که در آن بیش از 30 هزار شهروند شیعی لبنانی زندگی می‌کنند که پیشتر روستاهایشان جزو اراضی لبنان شمرده می‌شدند، اما بر اساس قرارداد «سایکس – پیکو» به خاک سوریه منضم شدند. این افراد و روستاها و زمین‌هایشان اگرچه جزو خاک سوریه به شمار می‌آیند، اما دارای تابعیت و شناسنامه‌های لبنانی هستند.

«سید حسن نصر الله»، دبیرکل حزب الله لبنان که در سخنرانی‌های اخیر خود از دفاع و حمایت از شیعیان لبنانی ساکن مناطق مرزی سخن می‌گفت، این افراد و مناطق آنها را مد نظر داشت.

اهمیت منطقه القصیر در بحران سوریه

در بیان اهمیت منطقه القصیر طی دو سالی که از بحران سوریه می‌گذرد، یکی از دیپلمات‌های سفارت انگلیس در دمشق تاکید می‌کند که بیش از 60 درصد سلاح‌هایی که در سال اول بحران برای گروه‌های معارض مسلح مستقر در مناطق مرکزی و جنوبی ارسال شدند، از این منطقه و روستاهای اطراف آن وارد سوریه شدند.

وی ادامه می‌دهد: درست است که برخی در توصیف اهمیت منطقه القصیر می‌گویند که این منطقه، منطقه استراتژیکی است که اگر معارضان مسلح بتوانند بر آن تسلط پیدا کنند و کنترل آن را در دست گیرند، می‌توانند سوریه را به دو قسمت و جنوب دمشق را از شمال آن جدا کنند، اما این تمام حقیقت نهفته در این منطقه نیست.

این منطقه براساس ملاحظات استراتژیک کشورهای غربی و آمریکا مهمترین وخطرناک‌ترین منطقه در خاورمیانه از حیث ارتباط فراهم کردن زمینه ارتباط بین محور مقاومت در ایران با حزب الله در لبنان از طریق سوریه به شمار می‌آید و در این بین مسیر «القصیر ـ القاع» و گذرگاه «جوسیه» از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به همین دلیل این دپیلمات انگلیسی بر این باور است که از زمان آغاز بحران سوریه کشورهای توطئه کننده علیه سوریه گروه‌های تروریستی و افراد مسلح را به شدت تحت فشار گذاشته بودند تا با تصرف القصیر موجب قطع ارتباط محور مقاومت در منطقه شوند.

اهمیت القصیر برای نظام سوریه

از سوی دیگر و از حیث اهمیت منطقه القصیر برای نظام و ارتش سوریه باید گفت که منطقه القصیر برای نیروهای ارتش سوریه این امکان را فراهم می‌کند تا تردد و نقل و انتقال بین دمشق، پایتخت سوریه با مناطق ساحلی مدیترانه که بنادر «طرطوس» و «لاذقیه» را در برمی‌گیرد، فراهم می کند.

این درحالی است که با به دست گرفتن کنترل منطقه «القصیر» گروه‌های تروریستی و افراد مسلح دیگر امکان تردد آزاد به مناطق شمالی لبنان را نخواهند داشت.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار