امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124184
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
محمد رضا کلانتر معتمدی، متخصص قلب و عروق در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره بیماری عروق محیطی تصریح کرد: بیماری‌ عروق محیطی هم شامل ...

محمد رضا کلانتر معتمدی، متخصص قلب و عروق در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره بیماری عروق محیطی تصریح کرد: بیماری‌ عروق محیطی هم شامل شریان‌ها می‌شود و هم شامل وریدها که در اینجا به بیماری عروق محیطی شریانی می‌پردازیم چرا که این شریان‌ها مسئول رساندن خون به اعضای بدن هستند.

وی افزود: لازمه ادامه حیات و فعالیت عادی عضو این است که گردش خون کافی داشته باشد و اگر عروق به هر علتی تنگ شوند و خون رسانی به محیط یعنی دست و پا کافی نباشد این سبب دردهای عضلانی در هنگام راه رفتن می‌شود و اگر گرفتگی شدید و ناگهانی باشد منجر به سیاه شدن و از دست رفتن عضو می‌شود.

کلانتر معتمدی گفت:‌ علل زیادی این عارضه را در بدن ایجاد می کند که در ایران متاسفانه شایعترین علت مصرف سیگار است.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: سیگار دو بیماری مختلف ایجاد می کند یکی تصلب شرایین است که سبب می‌شود تا کلسترول و کلسیم روی جدار عروق رسوب کنند و رگ‌ها را تنگ کند و بیماری دیگر که در اثر مصرف سیگار، تریاک، هرویین و کوکایین ایجاد می‌شود بیماری است به نام برگر که مویرگ‌های مبتلایان به این بیماری مورد تهاجم قرار می‌گیرد و تنگ می‌شوند.

وی تصریح کرد: از آنجا که نمی‌توان به علت غیر قابل پیوند بودن مویرگ‌ها، عمل بای‌پس در مویرگ‌ها قابل انجام نیست و اندام این افراد قطع می‌شوند به طوریکه 50 درصد قطع عضوها به علت بیماری برگراست.

کلانتر معتمدی گفت: این بیماری بیشتر در بین ایرانیان به ویژه جوانان شیوع دارد چرا که این بیماری به شدت ایران در آمریکا دیده نمی‌شود.

این متخصص قلب و عروق افزود: متاسفانه این‌ها یک وابستگی شدیدی به سیگار دارند و سیگار را ترک نمی‌کنند و بیماریشان درمان نمی‌شود.

وی درباره عوارض این بیماری خاطرنشان کرد: بیماری آترواسکلروز که بیشتر دیابتی‌ها و سیگاری‌ها به آن مبتلا هستند عروق را تنگ می کند که اگر عروق مغزی را تنگ کند سکته مغزی را در پی دارد و اگر عروق دست و پا را تنگ کند در مرحله اول لنگی متناوب ایجاد می‌کند و در صورت درمان نشدن سیاه شدن و گانگاریا در پی دارد.

کلانتر معتمدی تصریح کرد: اگر تنگی عروق در عروق قلبی روی داده شده باشد سبب انفکتوس یا سکته قلبی می‌شود و اگر در کلیه صورت بگیرد افزایش ناگهانی فشار خون و در بدترین حالت با انسداد شدید سرخرگ کلیه منجر به از دست رفتن عملکرد کلیه یا نارسایی آن شود.

این متخصص قلب و عروق گفت: تشخیص عروق محیطی سرخرگی با شرح حال پزشکی و معاینه بالینی آغاز می‌شود و پس از آن سونوگرافی، سی تی اسکن و سایرروش‌ها صورت می‌گیرد.

وی افزود: درمان بیماری عروق محیطی سرخرگی توسط دارو و اصلاح شیوه زندگی صورت می‌گیرد که اهم این تغییر شامل قطع استعمال سیگار،‌ کنترل فشار خون، فعالیت جسمانی و استفاده از یک رژیم حاوی مقادیر پائین چربی اشباع وکلسترول است اما در برخی بیماران تغییرات شیوه زندگی به تنهایی کافی نیست، بنابراین جراحی یا آنژیوپلاستی ضروری می‌شود.

انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها