امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۱:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124196
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز پنج‌شنبه ناآرامی‌ها در چند شهر اروپایی با اعمال خشونت از سوی پلیس به اعتراضات گسترده ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز پنج‌شنبه ناآرامی‌ها در چند شهر اروپایی با اعمال خشونت از سوی پلیس به اعتراضات گسترده بدل شد. در بروکسل پیگیری سیاست‌های ریاضت اقتصادی از سوی دولت بلژیک خشم کارگران را برانگیخته است. در فرانسه، که بستر ناآرامی‌های اعتراض‌آمیز دانشجویان علیه یک پروژه سدسازی در مناطق جنوب غربی بود، خشونت پلیس به گسترده شدن اعتراضات در سراسر کشور انجامیده و در یونان کمبود بودجه آموزشی به اعتراضات گسترده دانش‌آموزان و دانشجویان منجر شده است.

ناآرامی‌ها در بروکسل

دیروز پس از راهپیمایی‌ مسالمت‌آمیز با شرکت بیش از 100,000 کارگر در اعتراض به ریاضت‌های اقتصادی در بروکسل، پلیس بلژیک از گاز اشک‌آور و توپ آب در برابر معترضان در مرکز بروکسل استفاده کرده‌ است.

به گفته شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، چند خودرو از سوی معترضینی که به سمت پلیس اجرام شعله‌ور و سنگ پرتاب می‌کنند، به آتش کشیده شده است. به گفته مقامات رسمی، حدود 50 نفر صدمه دیده و 30 بازداشت شده‌اند.

دولت جدید بلژیک در نظر دارد برای نزدیک شدن به اهداف اتحادیه اروپا، سن بازنشستگی را بالا ببرد، دستمزدها را محدود کند و خدمات عمومی را کاهش دهد.

 
تصویر عکاس خبری رویترز از ناآرامی‌ها در بروکسل


 راهپیمایی دیروز (پنجشنبه) کارگران، یکی از بزرگترین راهپیمایی‌های بلژیک از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون بوده است. کارگران فولاد، کامیون‌دارها و معلمان در میان هزاران نفری بودند که در در اعتراض به سیاست‌های ریاضت اقتصادی دولت، شرکت جستند.

 تصویر عکاس خبری رویترز از ناآرامی‌ها در بروکسل

 

یکی از معترضین می‌گوید «آن‌ها آنجا که پول هست دنبالش نمی‌گردند. منظورم آدم‌های پولدار است.»

اعتراضات با کمپین یک ماهه اتحادیه‌های کارگری آغاز شد و ممکن است به اعتصاب سراسری در تاریخ 15 دسامبر بیانجامد.

 
تصویر عکاس خبری آژانس خبری فرانسه از ناآرامی‌ها در بروکسل
«چارلز میشل» نخست وزیر دولت راست‌گرای بلژیک می‌گوید که اقدامات ریاضت اقتصادی برای پایین نگاه داشتن کسری بودجه لازم است. اما «ماری هلن اسکا» دبیر کل اتحادیه «CSC» با اشره به کسری بودجه 11 میلیارد یورویی بلژیک، می‌گوید که دولت باید جای دیگر به جز «جیب کارگران»، دنبال پول نقد بگردد.

مذاکرات با راهبری دولت میان اتحادیه‌ها و کارفرمایان، روز پنج شنبه آغاز شد.

 

ناآرامی‌ها در پاریس

روز یکشنبه، در پی تظاهرات اعتراض‌آمیز در خیابان‌های پاریس که به خشونت و درگیری کشیده شده بود، 77 نفراز سوی پلیس فرانسه دستگیر شدند. تظاهرات از آنجا شروع شد که هفته گذشته «رمی فریس»، دانشجوی 21 ساله با انفجار نارنجک گاز اشک‌آور از سوی پلیس فرانسه کشته شد. رمی در تظاهرات دانشجویان که به پروژه سدسازی در جنوب غرب فرانسه اعتراض داشتند، شرکت کرده بود.

 
عکس پاسکال گایوت، عکاس آژانس خبری فرانسه از ناآرامیها در پاریس


بنا بر گزارش خبرگزاری «راشاتودی»، پروژه ساخت سد، اکنون به حال تعلیق درآمده و پلیس فرانسه نیز به طور موقت از به کارگیری نارنجک‌های اشک‎‌آور و نورزا منع شده است و اعتراضات هم کماکان ادامه دارد. شامگاه پنجشنبه، دانشجویان در فرانسه با عنوان «انصاف و حقیقت برای رمی و علیه خشونت پلیس» تجمع کردند و شعار دادند که «ما برای رمی مبارزه می‌کنیم، ما برای خودمان مبارزه می‌کنیم».

معترضین خواستار ممنوعیت استفاده از نارنجک‌های نورزا و اشک‌آور از سوی پلیس شده‌اند و در بیانیه‌شان «اجرای عدالت» را درخواست کرده‌اند، همچنین در همین رابطه دو تجمع دیگر در پاریس و تولوس، برای روز شنبه از سوی برنامه‌ریزی شده است. فعالان محیطی دومین شب خود را در چادرهای برپا شده در روبروی دادگاه شهر روئن گذراند. اعتراض اکنون از پاریس فراتر رفته و در تمام فرانسه گسترده شده است.

 

ناآرامی‌ها در یونان

روز گذشته، بیش از 4 هزار دانشجو و کارمند دانشگاه، با شرکت در تظاهرات اعتراض‌آمیز علیه اصلاحات آموزشی صورت گرفته که به کمبود اساتید و اخراج کارکنان اداری دانشگاه منجر شده، روبروی پارلمان یونان تجمع کردند.

به گزارش شبکه خبری «پرس تی‌وی»، معترضان از دولت می خواهند بررسی لایحه «مدرسه جدید» را دنبال نکند. این لایحه در صورت تصویب و اجرا به تغییرات شدید در سیستم آزمون، ادغام مدارس، و کاهش تعداد معلمان خواهد انجامید.

 

دانشجویان دانشگاه نیز علیه اقدام دولت که در نظر دارد به حضانت دانشگاه‌ها را به شرکت‌های خصوصی امنیتی بسپرد، معترض هستند.

اعتراض به نظام آموزشی روز دوشنبه همزمان با تحصن صدها مدرسه در مقطع متوسطه در سراسر اروپا آغاز شد. در همین حال، «آندریاس لاوردوس» وزیر آموزش و پرورش پیگیری اقدامات امنیتی سختگیرانه در برابر این تحصن‌ها را به طور رسمی اعلام کرده است.

 

لاوردوس در مصاحبه تلویزیونی اخیر خود گفته که تا زمانی که ابراز نارضایتی دانش‌آموزان به از دست دادن کلاس‌های آموزشیشان منجر نشده، مخالفتی با این اعتراضات ندارد؛ وی همچنین اعتراف کرد که بودجه مدرسه به دلیل بحران اقتصادی کاهش یافته است، اما تاکید که این امر بسته شدن مدارس توسط دانش آموزان را توجیه نمی‌کند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار