امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124256
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر فیض شاعر طنزپرداز کشورمان با اشاره به این مطلب که در مداحی‌ها باید رفت سراغ اینکه واقعیت‌ها به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر فیض شاعر طنزپرداز کشورمان با اشاره به این مطلب که در مداحی‌ها باید رفت سراغ اینکه واقعیت‌ها به درستی نشان داده شود، بیان داشت: باید حواسمان باشد، صرفاً روی مسائلی تمرکز نشود که کم‌اهمیت هستند و روح آن واقعه و اتفاق را زیر سوال می‌برند.

* بیان واقعه کربلا نباید به گونه‌ای باشد که به شنونده حس ترحم دست دهد

وی با بیان اینکه در تمام دنیا وقتی از قهرمان‌هایشان حرف می‌زنند، با احساس غرور همراه است، افزود: ما هم وقتی واقعه کربلا را می‌شنویم، باید احساس غرور کنیم. آن را نباید طوری مطرح کنیم که به شنونده احساس ضعف یا ترحم دست بدهد؛ چون واقعه بسیار مهمی بوده است و در تشنگی و سختی کشیدن خلاصه نمی‌شود بلکه باید ابعاد واقعی و پنهان‌تری از آن واقعه را به تصویر بکشیم.

این هنرمند متعهد با تصریح این نکته که در عاشورا جهان ظلم در مقابل جهان مظلومیت قرار گرفته بود، ادامه داد: در واقعه عاشورا اتفاق‌هایی افتاده که می‌تواند برای تمام جهان درس باشد و نباید آن را در ابعاد کوچک خلاصه کنیم، چراکه این کار حتی می‌تواند توهین‌آمیز باشد.

* بسیاری از تعزیه‌ها از کسانی گفته شده که توان ادبی چندانی نداشته‌اند

فیض تأکید کرد: بسیاری از تعزیه‌ها، سینه به سینه نقل شده‌اند، آنها را کسانی گفته‌اند که توان ادبی چندانی نداشته‌اند ولی به خاطر اعتقادات‌شان سعی کرده‌اند، مسائلی را زنده نگه دارند. این تعزیه‌ها برای کسی خوب است که ادبیات را به خوبی یاد گرفته باشد و برای کارهای پژوهشی به سراغ این ادبیات عامه هم برود. اما تعزیه یا چنین متن‌هایی به دوره دبستان تعلق ندارند.

وی با بیان اینکه این متون باید در دوره‌های بالا‌تر آموزش داده شوند، افزود: حتی در دانشگاه می‌توان واحد درسی به این موضوع اختصاص داد و روی آ‌نها کار پژوهشی انجام شود.

این هنرمند انقلابی گفت: می‌توانیم ادبیات تعزیه داشته باشیم، متن‌های سالم و ساده‌ای که درست اجرا شود و متن‌های کلاسیک را هم نگه داریم و به عنوان الگو مد نظر قرار دهیم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها