امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124257
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 61
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین جشنواره «روستاهای دوستدار کتاب» از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود که در ذیل برخی از

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین جشنواره «روستاهای دوستدار کتاب» از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود که در ذیل برخی از کارشناسان و دست‌اندرکاران این جشنواره به بیان اطلاعاتی پرداختند که از خاطرتان می‌گذرد:

* مرآت‌نیا: شهری‌ها هم به جشنواره روستاهای دوستدار کتاب پیوستند

مرضیه مرآت‌نیا، دبیر نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب با اشاره به این مطلب که حضور شرکت‌کنندگان شهری در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، بلامانع اعلام شده است، گفت: افرادی که ساکن شهر هستند و به حضور در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب علاقه‌مند هستند، می‌توانند در این رویداد شرکت کنند البته طرح‌های آنها هم باید مختص یک روستا باشد.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف این جشنواره، اضافه کرد: نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب از سه بخش توصیف فضاهای فرهنگی، برنامه‌های انجام شده و طرح‌های پیش‌بینی شده برای آینده تشکیل شده است. شرکت‌کنندگان شهری (پژوهشگران، کتابداران و کلیه علاقه‌مندان این حوزه) باید طرح‌هایشان را برای تأیید به دهیار روستای مدنظرشان تحویل دهند و تأییدیه دریافت کنند. به این ترتیب، طرح‌های آ‌نها هم برای جلب مشارکت مردم و نهادها، تضمین می‌شود.

مرآت‌نیا در پاسخ به این پرسش که شرکت‌کنندگان شهری چگونه می‌توانند فرم‌های مربوط به جشنواره را تهیه کنند، بیان کرد: علاقه‌مندان شرکت در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب که تاکنون فرم‌های این جشنواره را تهیه نکرده‌اند، می‌توانند به سامانه اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی اینترنتی www.farhang.gov.ir مراجعه کنند.

به گفته وی، دبیرخانه نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب تا 24 آبان‌ سال جاری آماده دریافت طرح‌های شرکت‌کنندگان است.

* تخصیص 3 درصد از اعتبارات دهیاری‌ها به فعالیت فرهنگی

در ادامه اسماعیل زیارتی مدیرکل امور دهیاری‌‌های وزارت کشور  از اختصاص 3 درصد اعتبارات دهیاری‌ها به فعالیت‌های فرهنگی در روستاهای ایران خبر داد و گفت: در اداره کل دهیاری کشور، تصمیم گرفته شد به 10 روستای برگزیده و تقدیری در نخستین جشنواره روستا‌های دوستدار کتاب، مبلغ 5 میلیون تومان اهداء ‌شود، همچنین ما اختیاری به دهیاری کل کشور داده‌ایم که 3 درصد از اعتبارشان را در فعالیت‌های فرهنگی و ترویج کتاب هزینه کنند.

وی عنوان کرد: از آخرین اقدام‌های به عمل آمده در اداره کل دهیاری‌های وزارت کشور، می‌توان به فعالیت‌های اجرایی در زمینه فعال کردن 33 هزار روستای ایران در نخستین جشنواره روستا‌های دوستدار کتاب اشاره کرد. به واقع دهیاری‌ها در روستا‌های ایران به عنوان بازوهای اجرایی فعالیت‌های جشنواره روستا‌های دوستدار کتاب عمل می‌کنند.

زیارتی با تأکید بر اهمیت فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی در روستا‌ها، افزود: زیربنای توسعه کشور، توسعه فرهنگ و ارتقاء آگاهی عمومی است. بی‌شک برگزاری جشنواره‌هایی از این دست در افزایش شاخص توسعه فرهنگی کشور مؤثر است. ترویج کتاب‌خوانی در روستا‌ها و گسترش کتابخانه‌های عمومی و فعالیت‌های مرتبط با کتاب در بلندمدت به توسعه کشور کمک مؤثر می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار