امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124331
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۸
تعداد بازدید: 16
پندار توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره تلاش‌های باشگاه استقلال برای تکمیل مدارک جهت ارائه آن به سازمان

پندار توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره تلاش‌های باشگاه استقلال برای تکمیل مدارک جهت ارائه آن به سازمان خصوصی‌سازی، عنوان کرد:‌ همانطور که از قبل گفته بودیم سازمان خصوصی‌سازی صورت‌‌های مالی فصل 91 و 92 تا تاریخ 92/4/31 را بررسی کرد و ما اسناد و مدارک بررسی شده را از سازمان حسابرسی گرفتیم. صورت‌حساب‌هایی که به وضوح به عدم شفافیت مالی باشگاه در برخی از بندها تأکید دارد و به وضوح آمده که بخشی عمده‌‌ای از درآمد و اموال در این سال به صورت غیرشفاف قید شده است.

وی ادامه داد:‌ این را هم باید اضافه کنم که مدیریت قبلی باشگاه استقلال به غیر از حسابرسی سازمان حسابرسی از طریق شرکت حسابرس آگاهان تدبیر که شرکت مستقلی است حساب‌های خود را بررسی کرده ولی چون برای رسیدگی به آن مجمعی تشکیل نشده و وزارت اقتصاد آن حسابرسی را قبول نداشته این حساب‌ها دوباره بررسی شد و طبق گزارش سازمان حسابرسی به ما بندهای مشروط و غیرشفاف در آن زیاد دیده می‌شود.

توفیقی تأکید کرد: حدود 3-2 هفته قبل از سازمان بازرسی خواستیم که حساب‌های مالی فصل 93-92 هم مورد بررسی قرار گیرد که سازمان بازرسی هنوز جوابی به ما نداده است. ما امیدوار هستیم قبل از ارزش‌گذاری باشگاه استقلال برای خصوصی‌سازی سازمان خصوصی‌سازی به این مهم توجه کند و مثل فصل 92-91 حساب‌های مالی فصل 93-92 را هم مورد ارزیابی قرار دهد چون میزان بدهی‌های استقلال در این فصل خیلی زیاد است که عمده آن مربوط به مالیات‌های بازیکنان است که باشگاه پرداخت آنها را تقبل کرده است.

وی افزود:بین سال‌های 89 تا 93 مالیات‌های سنگینی روی دست باشگاه مانده است. مثلا می‌‌توانم به یک نمونه آن اشاره کنم که مربوط به بدهی مالیاتی سیدمهدی رحمتی است که باشگاه پرداخت آن را تقبل کرده و آن را نداده که مبلغش 800 میلیون تومان است.

توفیقی ادامه داد:‌بدهی‌های که در فصل 93-92 ایجاد شده رقم خیلی سنگینی است و جالب است که سازمان خصوصی‌سازی در جلساتی که داشتیم می‌گوید برای ارزش‌گذاری برند استقلال همان بررسی‌های فصل 92-91 کافیست و اینکه حالا چطور و با چه شرایطی می‌ خواهند باشگاه را واگذار کنند الله‌‌اعلم. در عرف و شرع این است که اگر می‌خواهی چیزی را بفروشی باید هر چه در دینت است پرداخت کنی.

عضو هیأت مدیره باشگاه استقلال ادامه داد: نکته خیلی ظریفی که در حسابرسی‌های سازمان بازرسی دیده نمی‌شود این است که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اکنون اسپانسر دارند که هر کدام 20 میلیارد تومان هزینه کرده‌اند. اگر قرار باشد این دو باشگاه به همین سرعت به فروش برسند پس درآمدی که باید به اسپانسر تعلق بگیرد چه می‌شود؟ اسپانسر پرسپولیس و استقلال مگر نباید از پولی که هزینه می‌کنند درآمد کسب کنند و تا اکنون هم که درآمدی نداشته‌اند چون آنقدر قراردادهای مشابه در باشگاه موجود است که به درآمدزایی اسپانسر فعلی نمی‌ر‌سد. مثلا ما هنوز نتوانسته‌ایم یک سامانه هواداری باز کنیم. چون موارد مشابه و قراردادهای مشابه در باشگاه موجود است و همه ارگان‌های مربوط به این قضیه به نوعی با این مسئله درگیر شدند.

توفیقی تأکید کرد: ما از سازمان خصوصی‌سازی می‌خو‌اهیم که بیشتر روی این مسائل ورود کند. استقلال با مجموعه‌‌ای از بدهی‌ها روبه‌روست که برطرف شدن آنها می‌تواند 1.5 برابر ارزش‌گذاری فعلی باشگاه باشد. اینکه گفته می‌‌شود پایه اولیه ارزش‌گذاری استقلال صد میلیارد تومان است یک جوک بزرگ است. افرادی هستند که از لوگو و برند استقلال طی سال‌های زیاد بیزینس و تجارت کردند و میلیاردها پول به جیب زده‌اند و خیلی جالب است که خود مجموعه از برند خود نمی‌تواند نهایت استفاده ره ببرد و به قیمت واقعی خودش قرار نیست به فروش برسد. وقتی چیزی با عجله بخواهد اتفاق بیفتد قطعا مشکلاتی ایجاد می‌‌کند. جالب است که دوستان ما در خصوصی‌سازی مدام می‌گویند که از باشگاه استقلال بابت همراهی ممنون هستیم در صورتی که در جلساتی که ما با آنها داریم به آقایان گفته‌ایم مگر ما چه چیزی در اختیار شما گذاشته‌ایم که ممنون هستید و بر اساس آن می‌خواهید برای باشگاه استقلال ارزش‌گذاری کنید؟ هنوز خیلی از اسناد و مدارک دست ما نرسیده و همان مدارک و اسنادی هم که داریم موارد مشروط و غیرشفاف زیاد دارد. در هر صورت برخی از دستگاه‌های نظارتی موازی خیلی خوب به امور واقف هستند و در حال رسیدگی به این مواردند. دوستان ما باید بدانند که باشگاه پرسپولیس و استقلال جزو اموال دولتی هستند نه شخصی که به همین راحتی یک کارمند دولت بتواند آن را واگذار کند. ابتدا باید تکلیف اموال مشخص شود. ما خیلی محکم پای این قضیه ایستاده‌ایم و حکمی هم که از وزیر ورزش برای حضورمان در استقلال داریم این است که برای واگذاری باشگاه شفاف‌سازی کنیم. وقتی مسئولیتی را پذیرفته‌ایم باید تا آخرش هم برویم.
انتهای پیام/ی

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها