امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124354
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۸
تعداد بازدید: 46
سهراب صلاحی رئیس سازمان بسیج اساتید در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرامون مشارکت پایین مردم آمریکا در ...

سهراب صلاحی رئیس سازمان بسیج اساتید در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرامون مشارکت پایین مردم آمریکا در انتخابات این کشور گفت: برای تحلیل انتخابات آمریکا و مشارکت کم مردم این کشور باید به تاریخ شکل‌گیری قدرت آمریکا برگردیم.

وی افزود: آمریکایی‌ها تا قبل از جنگ جهانی دوم تلاش می‌کردند خود را به عنوان طرفدار حقوق ملل و اینکه مردم دنیا باید از طریق انتخابات سرنوشت خود را رقم بزنند معرفی کنند. در جنبش نفت ایران نیز بعضی‌ها به مصدق می‌گفتند که ممکن است آمریکایی‌ها شما را دور بزنند اما در جواب اعلام می‌کردند که آمریکایی‌ها مدافع حقوق ملت‌ها هستند اما آنچه که ما مشاهده کردیم کودتایی بود که علیه دولت مصدق توسط آمریکا شکل گرفت.

صلاحی تصریح کرد: بعد از جنگ جهانی دوم و وقتی قدرت‌های اروپایی تضعیف شدند و انگلیس نیروهای نظامی خود را از خلیج فارس خارج کرد، آمریکا به عنوان قدرت اول نظامی و اقتصادی ظهور کرد و سیاست خارجی متفاوتی را دنبال کرد.

رئیس سازمان بسیج اساتید تاکید کرد: از این به بعد آمریکا از جنبش‌های آزادی‌بخشی که در چارچوب همکاری با آمریکا قرار داشت طرفداری و در غیر این صورت مخالفت می‌کرد و دیگر خبری از دموکراسی نبود.

وی با اشاره به تاسیس نهادهای بین‌المللی گفت: آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم و با تشکیل سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی به دنبال گسترش قدرت خود بود. بعد از فروپاشی شوروی نیز به دنبال گسترش هژمونی خود در جهان بود.

صلاحی ادامه داد: آمریکا به دنبال این هدف بود تا القاء کند که دموکراسی آمریکا جهان‌شمول است و همه باید آن را بپذیرند و اگر کشور و یا ملتی آن را نپذیرند دموکراسی و فرهنگ آمریکا باید به زور بر آن کشورها حاکم شوند.

رئیس سازمان بسیج اساتید با اشاره به بزرگترین شکست تاریخ سیاست خارجه آمریکا در عراق گفت: با شکست آمریکا در عراق هندسه قدرت جهانی تغییر کرد و نظم نوین مدنظر آمریکا زمین‌گیر شد که عامل اصلی آن نیز جمهوری اسلامی و اقدامات مقام معظم رهبری بود.

وی افزود: از این به بعد است که دموکراسی آمریکا دچار شوک می‌شود و در درون آمریکا تلاطم به وجود می‌آید تلاطمی که آمریکا را رو به افول و تجزیه‌طلبی می‌برد. همان راهی که شوروی طی کرد با این تفاوت که در شوروی قدرت محوری به نام روسیه وجود داشت اما در آمریکای امروزی چنین چیزی وجود ندارد.

سهراب صلاحی با بیان اینکه آمریکا بعد از شکست عراق در هیچ صحنه خارجی‌ای توفیقی به دست نیاورده است، گفت:‌ امروز آمریکا نمی‌تواند بحران‌های جهانی را به نفع خود تغییر دهد. آمریکا بعد از شکست در عراق تبدیل به بزرگترین بدهکار جهانی شد. بعد از آن نیز در لبنان و سوریه و اوکراین شکست خورده است.

وی ادامه داد: تمامی این عوامل باعث آگاهی مردم جهان و علی‌الخصوص مردم آمریکا نسبت به دولت آمریکا شده است. دولت آمریکا امروز دیگر آن جایگاه گذشته را بین مردم خود ندارد به همین خاطر است که ما مشاهده می‌کنیم در انتخابات چند روز پیش آمریکا مشارکت بسیار پایین مردم در انتخابات این کشور رقم خورد.

رئیس سازمان بسیج اساتید با اشاره به سخنان هانگتینگتون در خصوص برخورد تمدن‌ها گفت: وی اعلام می‌کند که آمریکا اینگونه تبلیغ می‌کند که طرفدار دموکراسی است اما در عمل دشمن دموکرات‌ترین کشور خاورمیانه یعنی جمهوری اسلامی است. همچنین آمریکا اینگونه تبلیغ می‌کند که دشمن استبداد است اما از مستبد‌ترین دولت که عربستان صعودی است حمایت می‌کند. 

صلاحی گفت: این عوامل باعث شده است مردم دیگر به دولت آمریکا اعتماد نداشته باشند. مردم آمریکا می دانند که 320 میلیون آمریکایی توسط یک مشت سرمایه‌دار اداره می‌شوند.

رئیس سازمان بسیج اساتید در ادامه سخنان خود پیرامون مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی و 1+5 گفت: غرب و آمریکا نشان دادند که موضوع هسته‌ای تنها بهانه است برای مثال ما شاهدیم که در سال گذشته وقتی آمریکا صحبت از حمله به سوریه آن هم به بهانه سلاح شیمیایی سوریه کرد، به ایران اعلام کرد که اگر در حمله به سوریه ساکت باشید ما پرونده هسته‌ای شما را تمام می‌کنیم.

وی ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد که مسئله هسته‌ای یک بهانه است که آمریکا به وسیله آن می‌خواهد به اقتدار و عزت جمهوری اسلامی ضربه بزند. مورد دیگر این بود که آمریکا به جمهوری اسلامی گفت که برای مبارزه با داعش با ما همکاری کنید تا بحث هسته‌ای شما را تمام کنیم. این در حالی است که داعش ساخته و پرداخته آمریکاست.

صلاحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی حسن نیت خود را مذاکرات هسته‌ای به طور کامل نشان داده است گفت: مذاکرات هسته‌ای باعث شده دستگاه دیپلماسی ما بیشترین وقت خود را صرف آن کند و دیگر زمانی برای مناطق دیگر و موضوعات دیگر از جمله آمریکای لاتین و دیگر کشورها صرف نکند.

وی در پایان گفت: در همین راستا بعضی از اجزای دولت نیز امید دارند با حل مسئله اقتصادی کشور را نیز حل کنند که این باعث می‌شود روحیه جهادی به میدان نیاید. ما باید به برنامه اقتصاد مقاومتی و نسخه‌ای که در این راستا از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شده است برگردیم.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار