امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124360
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۰
تعداد بازدید: 30
محمدرضا شمس، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ بیان داشت: مجموعه 2 جلدی ...

محمدرضا شمس، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ بیان داشت: مجموعه 2 جلدی «افسانه‌های این ور آب، اون ور آب» تا پایان سال جاری از سوی نشر افق برای گروه سنی نوجوان، منتشر می‌شود.

به گفته وی، این مجموعه، افسانه‌های ایرانی و خارجی است که آنها را ترجمه، گردآوری و بازنویسی کرده‌ام، البته در این کار نیز برادرم هم به من کمک شایانی داشته است.

شمس درباره کتاب «چاقو دماغو»، ادامه داد: این کتاب دربردارنده 10 قصه یک صفحه‌ای و کوتاه همراه با تصویر برای مخاطبان کودک است که به زودی از سوی نشر «افق» منتشر می‌شود.

وی افزود: کتاب «چاقو دماغو»، موضوعات مختلف را دربرمی‌گیرد اما اصل و محور کار، خیال پردازی‌های خودم است به نوعی دیگر این اثر، بازی با خیال است.

شمس درباره کتابی که در نشر پیدایش زیر چاپ دارد، بیان کرد: «ل بازی گوش» عنوان کتابی است که در نشر پیدایش برای مخاطبان خردسال و کودک، زیر چاپ دارم که مضمون آن نیز به «ل» بازیگوشی مربوط می‌شود که خودش رو شبیه لولو در می‌آورد اما در نهایت به بچه‌ با آن مقابله می‌کند.

وی عنوان کرد: کتاب دیگری نیز درباره با «حروف الفبا» در انتشارات «پنجره» زیر چاپ دارم که این اثر یک مجموعه 5 جلدی است که با کمک «شکوه قاسم‌نیا»، «مجید راستی» و جمعی از نویسندگان دیگر به صورت گروهی نوشته و در آینده نزدیک به چاپ خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، محمدرضا شمس در سال ١٣٣6 در محله شاهپور تهران در یک خانواده متوسط مذهبی به دنیا آمد. در سال اول هنرستان، با گروه تئاتر مرکز رفاه خانواده نازی آباد آشنا شد. در این گروه با بازیگران بزرگی همچون پرویز پرستویی همکاری کرد. پیامد این همکاری، بازی در نمایش‌های «خانه بارانی (فرامرز طالبی)»، «چشم در برابر چشم (ساعدی)»، «شب (امین فقیری)» بود. او در کنار بازیگری، هم شعر می‌گفت و هم نمایشنامه می‌نوشت.

شمس پس از انقلاب اسلامی، همکاری خود را با نشریه «کیهان بچه‌ها» آغاز کرد. نخستین شعر او به نام «نیلوفر من» در سال‌های نخست انقلاب به چاپ رسید. سپس به نوشتن داستان پرداخت.

محمدرضا شمس بعدها با مجله‌های «رشد نوآموز»، «کودک و دانش‌آموز»، «سروش کودک و نوجوان»، «باران»، «سلام بچه‌ها»، «پوپک» و «گلک» همکاری کرد.

نخستین کتاب این نویسنده با عنوان «اگر این چوب مال من بود»، در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسید. بعدها با انتشارات سروش، امیر کبیر، مدرسه، قدیانی، پیدایش، افق، محراب قلم، به نشر، حنانه، شباویز و رویش همکاری داشت. دستاورد این همکاری، چاپ بیش از 30 عنوان کتاب است.

عنوان برخی از کتاب‌های او شامل «یک سبد سیب»، «خواب و پسرک»، «افسانه روباه حیله‌گر»،‌ «اگر این چوب مال من بود»، «روباه و خروس»، «قصه آهو کوچولو»،‌ «دم قورباغه»، «دامنی پر از ستاره»، «خواب گمشده مادر بزرگ»، «قصه بهار»، «حسنی و دیو»، «پهلوان پنبه»، «امبرحمزه صاحبقران»، «دیوانه و چاه»، «مراد شمر»، «قصه‌های علمی»، «عروسی»،‌ «صیادان ماه» و «جاده»، است.

یکی از قصه‌های مجموعه «پهلوان پنبه» چاپ انتشارات افق به نام «به دنبال بخت»، در کتاب فارسی چهارم دبستان و قصه «روباه و خروس» چاپ انتشارات سروش، در کتاب «بخوانیم و بنویسیم» دوم دبستان چاپ شده است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها