امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 19
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12438
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۷
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس؛ شهره شکرزاده با بیان این مطلب اظهار داشت: در بحث گرایش افراد به شیشه، سن بیشتر و کمتر مفهومی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس؛ شهره شکرزاده با بیان این مطلب اظهار داشت: در بحث گرایش افراد به شیشه، سن بیشتر و کمتر مفهومی ندارد، یعنی در سنین متفاوت این اعتیاد رخ می‌دهد اما غالب معتادان به شیشه، جوانان هستند دلایل اینکه چرا افراد به این نوع روان‌گردان‌ها روی می‌آورند متفاوت است که باید مطالعه دقیقی در این زمینه انجام شود.

وی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده شیوع و گسترش مصرف ماده مخدر شیشه، دلایل پیچیده‌ای دارد، گفت: برخی سرسختی روانی جوانان و برخی نوع شیوه‌های مقابله با آن را مطرح می‌کنند، با این وجود آسیب‌شناسی روانی و اختلالات شخصیتی از یک سو و الگوهای معیوب فرزندپروری از سوی دیگر می‌تواند موجبات گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه را مشخص کند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد ادامه داد: نبود اطلاعات به خودی خود، می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد اما در پس این آمارها می‌توان به یک موضوع به طور ضمنی اشاره کرد و آن اینکه گرایش جوانان بیش از گروه‌های دیگر در مصرف مواد روان‌گردان است، با این حال نکته حائز اهمیت در این مطالعات آن است که علت گرایش جوانان به مواد روان‌گردان دستیابی به هیجانات و تأثیر هیجانی مواد صنعتی بر روان افراد است.

شکرزاده با بیان اینکه پیشگیری از گرایش نوجوانان به مصرف آمفتامین نیازمند فرهنگ‌سازی، مدیریت و اطلاع‌رسانی است، گفت: در راستای پیشگیری باید بتوان سهم و نقش عوامل خانوادگی تربیتی و بالینی و شخصیتی را در گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه مشخص کرد.

وی ادامه داد: بی‌شک با آموزش‌های ابتدایی و تبلیغات هیچ کمکی نمی‌توان به افراد مبتلا و معتاد به این مواد کرد؛ چرا که سطح تخریب این محرک بالا است، بنابراین نباید دنبال شیوه‌های کنترلی در افراد مبتلا بود.

وی گفت: خانواده‌ها ابتدا بعد از اینکه متوجه ابتلای افراد به مخدر یا محرک و روان‌گردان می‌شوند در وهله اول نباید این کشف را پیش فرد مبتلا فاش کنند، امروزه دیگر شیوه کنترلی جوابگو نیست و کسی نتوانسته با استفاده از این شیوه معتاد را نجات دهد، بنابراین باید افراد خانواده در یک سری برنامه‌های آموزشی برای کسب اطلاعات شرکت کنند.

شکرزاده خاطرنشان ساخت: آنچه مهم است، این است که اعتیاد می‌تواند مشکلات بسیار جدی را برای نوجوانان و جوانان در خانواده و جامعه ایجاد کند، از این رو مصرف شیشه با عوامل درون‌زاد به‌عنوان عوامل بالینی- شخصیتی مرتبط است و تحت تاثیر ساختارهای اجتماعی و عوامل تربیتی ـ خانوادگی قرار دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها