امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۰۶:۰۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1244
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۹
تعداد بازدید: 241
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) در معاملات روز سه شنبه بورس اوراق بهادار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) در معاملات روز سه شنبه بورس اوراق بهادار تهران، پنج درصد از سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان بزرگترین شرکت اصل 44 قانون اساسی عرضه می‌شود.

در مبادلات امروز بورس تهران تعداد یک میلیارد و 239 میلیون و 430 هزار و 697 سهم معادل 5 درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس در بازار دوم بورس اوراق بهادار عرضه خواهد شد.
معرفی شرکت

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با سرمایه گذاری در 15 شرکت فرعی و با سرمایه 217.887.12 میلیون ریالی، بزرگترین هلدینگ فعال در صنعت پتروشیمی کشور است.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به ترتیب با 60 و 40 درصد ، مالکیت شرکت را در اختیار دارند.

این در حالی است که طبق آخرین اطلاعیه ، 5 درصد از سهام وفارس به میزان 1200 میلیون سهم در بورس تهران عرضه خواهد شد.

نگاهی به پرتفوی(ترکیب دارائیها)

پرتفوی فارس شامل 15 شرکت فعال در زمینه پتروشیمی است که و عمده فعالیت شرکتهای تابعه در مناطق ماهشهر ، عسلویه و تهران صورت می گیرد. 

از این تعداد ، 7 شرکت به تولید انواع محصولات پتروشیمی پرداخته و 8 شرکت دیگر به انجام سایر امور اقدام می‌کنند.

همچنین 7 شرکت تولیدی در تولید انواع محصولات همچون پلی اتیلن ، محصولات آروماتیک ، انواع پلیمر و ... فعالیت دارند.

فرصت ها و تهدیدها

حضور در حاشیه خلیج فارس و سهولت در صادرات ، تمرکز بر زنجیره تامین و امکان افزایش کارایی شرکتها با استفاده از پتانسیلهای موجود می‌تواند از اصلی ترین مزیتهای این شرکت باشد.

البته باید توجه داشت که شرکتهای تحت مالکیت این هلدینگ از نظر میزان صادرات ، 51 درصد از کل صادرات محصولات پتروشیمی را به خود اختصاص داده اند که این میزان در سال 91 معادل 5.2 میلیون تن با ارزش 4.9 میلیارد دلار بوده است.

با کاهش هر چه بیشتر تحریم ها و امکان افزایش صادرات از سه شرکت پتروشیمی پارس ، بندر امام و نوری، توان سودآوری هلدینگ به طور بالقوه ای افزایش خواهد یافت .

البته با وجود فرصتها و مزیتهای متعدد در شرکت مذکور ، ریسک هایی نیز این شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد که عمده ترین آنها عبارتند از :

تشدید رقابت در سطح بین الملل: با توجه به امکان افزایش ظرفیت واحدهای جدید در سطح جهان و در نتیجه کاهش صادرات از سوی شرکتهای زیر مجموعه، سودآوری شرکت در آینده تحت تاثیر این موضوع قرار خواهد گرفت.

ریسک خوراک مجتمع های تولیدی : با توجه به آنکه بخش زیادی از خوراک واحدها از سوی شرکتهای موجود در هلدینگ تامین می‌شود ، لذا در صورت کمبود خوراک شرکتهای بالادستی ، مشکل در عدم تامین منابع به زنیجره های بعدی منتقل شده و بدین ترتیب با کاهش تولید در سایر مجتمع ها، سودآوری کل مجموعه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر ، با توجه به آنکه عمده خوراک صنایع پتروشیمی حاصل از استخراج نفت خام است،  لذا نوسان قیمت نفت خام ، محصولات نفتی و گاز طبیعی می تواند بر سودآوری این شرکت تاثیر بگذارد.

نوسان نرخ ارز : نظر به اینکه بیش از 50 درصد فروش هلدینگ به صورت صادراتی بوده و عمده خوراک شرکت ریالی است، لذا نوسان نرخ ارز می تواند سودآوری شرکت را به میزان قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار دهد.

بررسی سودآوری شرکت

شرکت در آخرین گزارش خود ، پیش بینی درآمد تلفیقی هر سهم برای سال منتهی به 31 خرداد ماه 92 را به مبلغ 1782 ریال اعلان کرده که در شش ماه اول سال توانسته با تحقق 562 ریال به ازای هر سهم معادل 32 درصد پوشش دهی داشته باشد.

کل سود شرکت مربوط به سود حاصل از سرمایه گذاری ها است که این رقم در سال 92 با رشد 91 درصدی نسبت به سال قبل، 1538 میلیارد تومان برآورد شده است.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها