امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124406
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۳
تعداد بازدید: 152
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -سرویس سیاسی، پوشش ادعای روزنامه وال استریت ژورنال در خصوص نامه اوباما به رهبر انقلاب، شکست رئیس‌جمهور آمریکا ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -سرویس سیاسی، پوشش ادعای روزنامه وال استریت ژورنال در خصوص نامه اوباما به رهبر انقلاب، شکست رئیس‌جمهور آمریکا در

انتخابات کنگره و درگیرهای جدید فلسطینیان در بیت المقدس سرخط روزنامه‌های امروز اصلاح طلب و اصولگرا بود.

*وطن امروز

«بازنده قمپز در کرد!» عنوان گزارش روزنامه درباره اظهارات اخیر باراک اوباما پس از شکست در انتخابات کنگره مبنی بر حضور ایران از سرناچاری پای میز مذاکره است.

در گزارش وطن امروز آمده است: پاسخ به این سوال که رئیس‌جمهور آمریکا برای رهایی از وضعیت فعلی خود دست به چه اقداماتی می‌زند، سخت نبود. از همان روزی که اوباما مجلس نمایندگان، سنا و کنگره را به جمهوریخواهان باخت، مشخص بود تنها راه نجات اوباما از مخمصه فعلی، ایران است

در ادامه این گزارش آمده: در واقع این را می‌توان با قطعیت گفت که «اوباما اکنون ایران را جزیره نجات خود می‌داند». او همه چیز را باخته است و حتی دموکرات‌ها هم باخت خود را نتیجه اشتباهات مکرر اوباما می‌دانند. محافل سیاسی در آمریکا معتقدند 2 سال باقیمانده از ریاست جمهوری اوباما، سال‌های حساب‌کشی از او است. شکست‌های مکرر وی در سیاست خارجی باعث خشم آمریکایی‌ها شد. آنها می‌گویند در ماجرای اوکراین، پوتین آمریکا را تحقیر کرد و پس از ماجرای رجزخوانی‌های اوباما برای حمله به سوریه، دیگر هیچ‌کس تهدید‌های آمریکا را جدی نمی‌گیرد. در خاک آمریکا نیز سیاست‌های اوباما یکی پس از دیگری شکست خورده است. شکست طرح پر سر و صدای بهداشت و بیمه‌های عمومی یکی از سنگین‌ترین ضرباتی بود که بر اوباما و دموکرات‌ها وارد شد. محبوبیت او اکنون در کمترین حالت از سال 2008 تاکنون است. همه اوباما را یک رئیس‌جمهور ضعیف می‌دانند و به همین خاطر است که حتی اعراب منطقه که عوامل سنتی آمریکا بوده‌اند نیز دیگر چندان آمریکایی‌ها را در تحولات منطقه جدی نمی‌گیرند.

این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان «جمله طلایی مرد شکست خورده» به قلم مهدی محمدی درباره اظهارات اخیر اوباما نوشته است: باراک اوباما روز پنجشنبه پرده از راز مهمی برداشت که لازم است در داخل ایران بویژه از سوی حامیان دیپلماسی هسته‌ای دولت مورد توجه عمیق قرار گیرد. اوباما در سخنانی که می‌توان آن را «بیانیه باخت دموکرات‌ها» هم نامید، وقتی به موضوع ایران رسید گفت اگر ایران معامله پیشنهادی آمریکا را بپذیرد، اوباما و دولتش کنگره را به پذیرش این معامله راضی خواهند کرد. این جمله رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند به فهم دقیق مناسبات دولت آمریکا از یکسو و مجموعه جناحی که در واشنگتن به عنوان تندروها شناخته می‌شوند )جمهوریخواهان، لابی اسرائیل و حتی دولت نتانیاهو) کمکی موثر کند.

در ادامه این یادداشت آمده: در ایران، یک پیش فرض عموما بحث ناشده نزد بسیاری از تحلیلگران خصوصا در جریان چپ (که دولت روحانی را هم می‌توان نزدیک به آنها دانست) وجود دارد که می‌گوید در آمریکا یک جناح حقیقتا میانه‌رو وجود دارد که خواهان اجتناب از رویارویی و حل مشکلات با ایران از طریق دیپلماسی است. این عده، باراک اوباما و خصوصا وزیر خارجه‌اش، جان کری را چهره‌های شاخص این جریان میانه‌رو معرفی می‌کنند و بر همین اساس نتیجه می‌گیرند ایران باید فرصت روی کار بودن این جریان در آمریکا را مغتنم بشمارد و حتی به قیمت کوتاه آمدن از برخی مواضع خود هم که شده، با آنها درباره موضوع هسته‌ای به توافق برسد. معنای دیگر این نوع نگاه به موضوع این است که اگر این فرصت از کف برود و فی‌المثل جمهوریخواهان کاخ سفید را هم در آمریکا فتح کنند – امری که به دلیل کاندیداتوری هیلاری کلینتون از حزب دموکرات در انتخابات آینده آمریکا چندان محتمل نیست- آن وقت دوران تاریک و سیاهی فرا خواهد رسید که در آن نه فقط نمی‌توان به حصول توافقی دیپلماتیک امیدوار بود، بلکه حتی ممکن است واشنگتن ریسک اقداماتی متهورانه‌تر مانند اقدام نظامی علیه ایران را هم بپذیرد.

این روزنامه همچنین در ستون نگاه خود در مطلبی با عنوان «آیا یک توافق بد در راه است؟!» نوشت: در اوایل شهریور ماه و پس از سخنرانی آقای رئیس‌جمهور و ذکر آن جمله تعجب‌برانگیز که «یک عده شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی‌اند؛ هر وقت می‌خواهد مذاکره شود یک عده می‌گویند داریم می‌لرزیم؛ خب! به جهنم، بروید یک جای گرم پیدا کنید.» نیز رسانه‌ها به‌جای آنکه به دادگاه مهدی هاشمی و موضوع کرسنت بپردازند تمام تلاششان را کردند تا هر چه بیشتر این جمله رئیس‌جمهور را اکو کنند. در آن ایام یادداشت «شذوذات روحانی را جدی نگیرید!» را نگاشتیم و تاکید کردیم رسانه‌ها و مردم نباید در پازل رسانه‌ای دولت بازی بخورند اما امروز این مساله به مراتب بیش از پیش احساس می‌شود. لازم است ابتدای امر توضیح مجملی از نظریه برجسته‌سازی داده شود و سپس به مساله امروز بپردازیم.

در ادامه این مطلب آمده: در هفته‌های اخیر ما شاهد بروز 4 پدیده مهم سیاسی- اجتماعی بوده‌ایم تا آنجا که مخاطبان را وادار به کنش اجتماعی کرد. پدیده‌هایی که ضریب توجه دولت و رسانه‌های حامی آن به این موضوع یکسان نبوده است. بورسیه‌ها بهانه‌ای بود که در ماه اول جهت حمله به دولت قبل دستاویز شده بود و بعد‌ها با پوشش متفاوت رسانه‌ای، در قالب عدالت‌طلبی دولت مطرح شد و کم‌کم به فساد دولت اصولگرا بدل شد و نمادهای دیگری بدان الصاق شد از جمله آنکه حمله مجلس به فرجی‌دانا به واسطه مطرح شدن آن بوده است.

در ادامه آمده است: در این هیاهوهای رسانه‌ای داخل درباره مسائلی از جمله اسیدپاشی، آن طرف مرزها خبرهای مهمی در مورد مساله هسته‌ای وجود دارد که از اولویت ذهنی مردم خارج شده است؛ خبرهایی که با توجه به توافق 3 آذر سال گذشته و روند فعلی مذاکرات می‌تواند یک توافق به تمام معنا «بد» شکل بگیرد که بیش از پیش حقوق ملت را به مخاطره بیندازد. در این میان آنچه بسیار اهمیت دارد این است که رسانه‌های انقلاب اخباری را که به‌دستشان می‌رسد درست تحلیل کنند و هر آن چیزی که به عنوان یک خبر منتشر می‌شود صرف هیجان‌انگیز بودن به‌ اولویت ذهن مخاطبان تبدیل نکنند و مردم نیز زمین بازی را بشناسند و در این میدان اسیر سوژه‌های انحرافی نشوند.

این روزنامه همچنین نامه روز گذشته احمد توکلی به نمایندگان مجلس درباره طرح الحاقی تغییر قانون تنظیم مقررات مالی دولت را با عنوان «تشدید رانتخواری با تغییر قانون تنظیم مقررات مالی دولت» پوشش داد.

در گزارش این روزنامه در این باره آمده است: بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه درباره «طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» در دستور کار جلسه علنی روز یکشنبه (فردا) مجلس شورای اسلامی قرار دارد. احمد توکلی در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس نسبت به تشدید رانتخواری و محروم شدن اقشار فقیر از حقوق اجتماعی خود هشدار داده و خواستار رد این طرح از سوی نمایندگان شده است.

*شرق

روزنامه شرق تیتر یک امروز خود را به اظهارات اوباما و ارزیابی اش از رای آوری جمهوری خواهان و تاثیر آن بر مذاکرات هسته ای اختصاص داد و تیتر زد «با ایران به توافق خوب برسیم، کنگره را هم متقاعد می کنیم»

در گزارش شرق از این اظهارات آمده است: سایه نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره بر مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه «1+5 » از دید ناظران آنقدر سنگین بود که باعث شد رییس‌جمهوری آمریکا و وزیرخارجه‌اش در یک شب، در این مورد موضعگیری کنند. «باراک اوباما» که در کنفرانسی خبری پس از اعلام رسمی پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای «کنگره»، حضور پیدا کرده بود، در مورد تاثیر نتایج انتخابات بر مذاکرات هسته‌ای جاری گفت: «اگر بتوانیم با ایران به توافق خوبی برسیم در آن صورت با کنگره وارد مذاکره می‌شویم و آنها را هم متقاعد می‌کنیم.» او درخصوص احتمال همراهی‌نکردن کنگره برای لغو تحریم‌ها و توانایی او در قبال این اقدام، گفت: «تحریم‌ها چنددسته هستند و با هم فرق دارند اما در حال حاضر تمایلی برای اظهارنظر در این زمینه ندارم»

«خطر تخریب الاقصی» عنوان سرمقاله روزنامه شرق درباره اقدامات اخیر صهیونیست ها در حمله به مسجد الاقصی و به قلم محمد علی مهتدی نوشته شده است.

در این یادداشت آمده: در مورد مسجدالاقصی می‌دانیم جنبشی تحت عنوان «جنبش بازسازی هیکل سوم» وجود دارد که معتقد است در محل فعلی مسجد، سال‌ها پیش «معبد سلیمان» بوده که یک‌بار «بخت النصر» و یک‌بار رومی‌ها، آن را ویران کرده‌اند. رژیم اسراییل به دنبال آن است که «مسجدالاقصی» را ویران و به جای آن، این معبد را دوباره بسازد. در سال‌های اخیر روند یهودی‌سازی چنان گسترش یافته که شهر «قدس» از هرسو در محاصره انبوه شهرک‌های صهیونیست‌نشین قرار گرفته به طوری‌که رفت‌وآمد به «قدس» و سایر شهرها در «کرانه باختری»، دشوار شده است. آنها با وضع قوانین جدید، فلسطینی‌ها را از این مناطق اخراج می‌کنند و اجازه ساختمان‌سازی به آنها نمی‌دهند. همچنین به بهانه‌های مختلف، اماکن سکونت فلسطینیان را به مهاجران صهیونیست واگذار‌می‌کنند.
این روزنامه همچنین در مطلبی با عنوان «آخرین پلان عزت» درباره پایان ماموریت ضرغامی در صدا و سیما نوشت: امروز 17آبان است؛ روزی که دوره پنج‌ساله حضور عزت‌الله ضرغامی بر صداوسیما نیز به پایان می‌رسد. شاید امروز آخرین زمانی باشد که او به‌عنوان مدیر «رسانه ملی» در اتاقش در ساختمان شیشه‌ای می‌نشیند. مهندس 55ساله عمران وقتی در 45سالگی در معاونت سینمایی جایگزین علی لاریجانی شد موهای شقیقه‌اش هنوز سفید نشده بود. 10سال حضور او در سازمان صداوسیما جز سفیدشدن موها میراثی را به‌جای گذاشت که شاید هیچ‌کدام از چهار مدیر قبل از او چنین عملکردی نداشتند. او برخلاف اسلافش این فرصت را داشت تا بتواند برنامه‌هایش را طی10سال در سازمان صداوسیما پیاده کند؛ برنامه‌هایی که بخشی از آنها از جمله ایجاد شبکه‌های متعدد تلویزیونی و بالابردن کیفیت تصویر صداوسیما و ارتقای سیستم از آنالوگ به دیجیتال و HD و بردن آنتن‌های شبکه‌های تلویزیونی به غیرقابل‌ دسترس‌ترین نقاط کشور از نقاط مثبت پرونده او بود که در مقابل نگاه یکسویه و جناحی سازمان صداوسیما و سپردن برخی برنامه‌ها به چهره‌های خاص و حذف برخی چهره‌ها و نام‌های فرهنگی -سیاسی از صداوسیما پرونده او را خاکستری می‌کند.

این روزنامه همچنین در گفت و گو با بهمن کشاورز رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران از قول وی تیتر زد «اجرای قانون امر به معروف نیازمند ایجاد یک وزارتخانه است»

وی در این مصاحبه گفته است: امر معروف و نهی‌ازمنکر چیزی بود که طبق قانون اساسی همه ما مکلف به آن بودیم و تا حدی- با اختلاف درجات- این کار را می‌کردیم. حالا این قانون می‌خواهد به این موضوع که قبلا نیز وجود داشته حالت رسمی دهد و معمولا نیز این حالات رسمی در امور معنوی نتیجه مطلوبی نداشته است. در این مورد نیز همین‌طور خواهد بود.

این روزنامه همچنین در پرونده ای با عنوان «اما و اگر های سیاست داخلی» به موضوع سیاست داخلی دولت روحانی و مشخصا عملکرد وزارت کشور پرداخته است.

در پرونده روزنامه شرق مطلبی با عنوان «مورد عجیب سیاست داخلی» منتشر شده و در آن آمده است: دولت یازدهم همچنان پیرامون استراتژی و نوع عملکرد در حوزه «سیاست داخلی»، با سوالاتی مواجه است. اگرچه در هنگام انتخابات ریاست‌جمهوری و پس از آن، تاکید حسن روحانی و حامیان وی، اولویت‌بندی مسایل و رسیدگی عاجل به سیاست خارجی و اقتصاد به شکل پررنگ بود اما همان روزها هم روحانی می‌دانست باید برای مسایل سیاست داخلی، فکری بکند. این جمله بارها شنیده شده که سیاست خارجی، برآیند سیاست داخلی است و نمی‌توان این بخش‌ها را منفک از یکدیگر دانست.

در ادامه این مطلب آمده: اصلاح‌طلبان نقش پررنگی در پیروزی حسن روحانی داشتند اما از حیث فراهم‌بودن فضای فعالیت نسبت به گذشته همچنان با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند. این نکات به شکلی در گفت‌وگوی استاندار سابق خراسان که عضو بنیاد باران است، به چشم می‌خورد. حسن رسولی که در انتخابات گذشته عضو ارشد ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف بود، درباره عملکرد دولت در سیاست داخلی معتقد است: استیضاح دکترفرجی‌دانا و مجموعه عوامل پیدا و پنهانی که در این جریان نقش‌آفرین بودند همچنین آنچه که در تغییر ریاست شورای شهر تهران اتفاق افتاد، قبل از اصلاح‌طلبان زنگ هشداری برای دولتمردان دولت‌یازدهم است. عدم اهتمام به پیشبرد سیاست‌های دولت در حوزه‌های سیاست داخلی مشخصا در عرصه‌های اداری و سیاسی یکی از مهم‌ترین‌ کاستی‌ها و نقاط آسیب‌پذیر دولت‌یازدهم قلمداد می‌شود. طی یک‌سال گذشته مجموعه دولت به‌خصوص بخش‌های ذی‌ربط به مسایل اجتماعی، اداری و سیاسی نسبت به شوراهای اسلامی شهر و مدیریت‌های محلی و منطقه‌ای از دقت، ظرافت، قاطعیت و جدیت لازم برخوردار نبودند و می‌توان گفت از این منظر این حوزه رها شده است و چنانچه همین روند تداوم داشته باشد و تجدیدنظری در این حوزه از سوی آقای‌رییس‌جمهور و سایر همکاران ایشان صورت نگیرد، در سال‌های 94 و 95 که جامعه پذیرای مقدمات و اجرای انتخابات مجلس‌یازدهم خواهد بود، بر خلاف رویه گذشته باید ناکامی دیگری را برای دولت آقای‌روحانی و طبیعتا اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان و طرفداران ایشان انتظار داشته باشیم.

*اعتماد

«دیپلماسی هسته ای پیش از لابی مسقط» تیتر یک روزنامه اعتماد است که به آخرین واکنش‌ها و تحرکات آمریکا و اروپا می‌پردازد.

این مطلب با اشاره به مطلب روزنامه وال استریت ژورنال در خصوص ارسال نامه اوباما به رهبر انقلاب می نویسد: ارسال این نامه در شرایطی که امریکا در ائتلاف مبارزه با داعش ایران را به عنوان بازیگر اصلی نپذیرفت نشان می‌دهد که کاخ سفید با گرفتار شدن در پازل امنیتی خاورمیانه به اشتباه استراتژیک خود پی برده است. در شرایطی که امریکا به اصرار برخی متحدان منطقه‌یی خود مانند عربستان و رژیم صهیونیستی از دعوت از ایران برای حضور در ائتلاف علیه داعش سرباز زد به نظر می‌رسد که هیچ‌کدام از این متحدان و حتی امارات متحده عربی هم در جریان این نامه‌نگاری قرار نگرفته‌اند. وال استریت ژورنال در بخش دیگری از گزارش خود نوشته است: هرچند امریکا اعلام کرده است که در نبرد با داعش با ایران هماهنگی‌ای ندارد، اما در مواردی پیام‌هایی را از طریق دولت عراق و همچنین آیت‌الله سیستانی برای ایران ارسال کرده است.

در ادامه این مطلب می‌خوانیم : مقام‌های امریکایی در حالی که ارسال این نامه را نه تایید و نه تکذیب می‌کنند اصرار دارند که سیاست‌های کاخ سفید در قبال تهران تغییری نکرده و این کشور بنا ندارد با ایران بر سر مبارزه با داعش همکاری یا هماهنگی انجام دهد. سخنگوی کاخ سفید با توجه به خبر وال استریت ژورنال تاکید کرده که امریکا و ایران حتی تبادل اطلاعاتی نیز با یکدیگر در این خصوص ندارند. در شرایطی که کمتر از سه هفته تا ضرب‌الاجل زمانی 24 نوامبر برای مذاکرات هسته‌یی میان ایران و امریکا فرصت باقی است به نظر می‌رسد که واشنگتن برخلاف سیاست‌های اعلامی خود به دنبال گسترش دامنه و حوزه همکاری‌ها با تهران است. مذاکره‌کنندگان ایرانی از یک سال پیش که ماراتن مذاکرات هسته‌یی میان ایران و 1+5 شکل جدی‌تری به خود گرفته و البته در قالب جدیدتری هم پیشرفت به صراحت اعلام کرده‌اند که در میز مذاکرات هسته‌یی تنها در خصوص پرونده هسته‌یی ایران سخن می‌گویند و لاغیر.
اعتماد با انتشار عکسی در نیم صفحه اول خود از درگیری‌های فلسطینیان در مسجد الاقصی تیتر« تظاهرات خشم فلسطینیان» را برای پوشش ناآرامی‌های اخیر در بیت‌المقدس برگزیده است.

این روزنامه در گفتگویی با کیهان برزگر رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با عنوان « بازتعریف جایگاه ایران؛ بزرگ‌ترین برد توافق » به بررسی موضوعات مربوط به ایران،آمریکا، پرونده هسته‌ای و داعش در خاورمیانه پرداخته است.

برزگر در این گفتگو می‌گوید: درجه تهدید داعش برای امنیت ملی ایران به اندازه ای نبود که ایران دردسرها و هزینه‌های جانبی همکاری با آمریکا برای مهار این تهدید رابه جان بخرد.

این استاد دانشگاه می‌گوید: در استراتژی منطقه ای ایران، نزدیک شدن به ترکیه یک اصل است و ایران باید از فرصت نقش آفرینی خود در سوریه هم استفاده به موقع کند.

این روزنامه همچین سخنان دیروز علی جنتی را در برنامه شناسنامه با تیتر « با مجلس مشکلی نداریم» منعکس کرد.

محمد رضا تاجیک در گفتگویی با این روزنامه با عنوان« خاتمی نماد و نمود گفت‌و گو است» مدعی می شود:خاتمی با زبان سکوت با مخالفان و معاندان خود در حال گفتگو است و می گوید: بسیاری از بازیگران سیاسی ما هنوز در دوران طفولیت فرهنگی به سر می برند

تاجیک در پاسخ به این سوال که  تعامل و گفت‌وگوی مستقیم میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چه تبعاتی را در میان توده‌های اجتماعی خواهد داشت؟ گفت:  مواهب چنین تعاملی و گفت‌وگویی چنان بسیار است که شکر یکی از هزار نتوان کرد. اما متاسفانه، کنش سیاسی در جامعه امروز ما، برخلاف آنچه در یک جامعه دینی انتظار می‌رود - اگرچه نه کاملا و نه در مورد تمامی کنشگران سیاسی - اما در مجموع کنشی بی‌فرهنگ و بی‌ادب و بی‌اخلاق و مونولوگ است. بسیاری از بازیگران سیاسی ما هنوز در دوران صغارت و طفولیت فرهنگی به‌سر می‌برند و از ادب و آداب بازیگری در عرصه سیاست که نشانه بلوغ، حرفه‌یی بودن، هوشیاری، دل‌بیداری و انطباق اندرونی و بیرونی یک سیاست‌پیشه راستین است بهره‌یی نبرده‌اند و هنوز نیاموخته‌اند که به تیغ گفت‌وگو می‌توان «چندین حلق را واخرید از تیغ و چندین خلق را» و نیاموخته‌اند که «تیغ گفت‌وگو از تیغ آهن تیزتر، بل زصد لشکر ظفرانگیزتر» است. از این‌رو، در این ساحت سیاسی، بسیار شاهد آن هستیم که خیالواره‌ها و کلامواره‌های متفاوت و متناقض، چنان فضای کدر و نفرت‌باری را میان بازیگران سیاسی ایجاد می‌کنند که آتش از گرمی می‌افتد و مهر از فروغ و دیگر هیچ فلسفه و منطقی یارای وصل آنان را نخواهد داشت. لذا جامعه متشتت سیاسی امروز ما، بیش از هر زمان دیگری نیازمند اندیشیدن به آمیزش افق‌ها (در عین به رسمیت شناختن گوناگونی و کثرت افق‌ها) است. «آمیزش افق‌ها» جز از رهگذر گفت‌وگو ممکن نمی‌شود. «گفت‌وگو» آن‌گونه که ادبیات این عرصه به‌ما می‌گویند، یک «فرهنگ»، یک «استراتژی» یک «تئوری» یک «فناوری قدرت»، یک «راه برون‌رفت»، یک «بازی سیاسی» هوشیارانه و راهبردی و یک «فرصت» است. گفت‌وگو، در زیباترین بیان آن، به تعبیر مولانا، علم آمیزش نمودهای روحی، روانی، ذهنی و رفتاری انسان‌ها یا همان اکسیر و دانشی است که «تفاهم جلوه‌های روحی» (سیمیا) را موجب می‌شود و دنیاهای به‌ظاهر ناسازگار در آن به همزیستی (هتروتوپیا در بیان فوکو) می‌رسند.

*کیهان

«اختلاف کنگره و کاخ سفید، بازی پلیس خوب و پلیس بد» عنوان گزارش کیهان از جنگ زرگری دموکرات‌ها و جمهوری خواهان در چالش هسته ای ایران است.

در گزارش کیهان آمده: در حالی که زمان زیادی تا پایان ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای (سوم آذر) باقی نمانده، به دنبال پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات اخیر آمریکا، کاخ سفید بازی جدیدی را در این زمینه آغاز کرده است. در این جنگ کهنه و زرگری جمهوری‌خواهان نقش پلیس خوب و دموکرات‌ها نقش پلیس بد را بازی می‌کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: با پیروزی و تسلط جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا، اکنون دو بازوی کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنای آمریکا کاملا در اختیار جمهوری‌خواهان قرار گرفته است. پس از برگزاری این انتخابات، رسانه‌های غربی از آغاز چالش جدی دولت اوباما در سیاست خارجی و علی‌الخصوص پرونده هسته‌ای ایران خبر داده و مدعی هستند قدرت یافتن جمهوری‌خواهان در کنگره کار را برای مذاکرات هسته‌ای دشوار کرده و اوباما برای توافق احتمالی با ایران چالش سختی را با سناتورها و نمایندگان آمریکایی خواهد داشت.

کیهان در ستون یادداشت خود در مطلبی با عنوان «آتش تهیه برای مذاکرات مسقط» به قلم محمد ایمانی نوشت: آیا اوباما و دموکرات‌ها معتدل‌تر از جمهوری‌خواهان و نومحافظه‌کاران هستند؟! واقعیت‌ها خلاف این را نشان می‌دهد. تحریم‌های فلج کننده که شاید علت اصلی تمرکز آقایان روحانی و ظریف بر مذاکرات است، مشخصاً در دولت اوباما تصویب و به اجرا گذاشته شد. دموکرات‌ها بودند که وقتی فهمیدند جان 800 هزار بیمار به تأمین سوخت 20 درصد راکتور تهران گره خورده، همین نیاز ایران را گروگان گرفتند. تحریم‌های داماتو نیز در دوره دموکرات‌ها به اجرا گذاشته شد. در قساوت و جنایت دموکرات‌ها همین بس که وقتی به مادلین آلبرایت وزیر خارجه بیل کلینتون گفتند آیا قربانی شدن نیم میلیون کودک عراقی به خاطر تحریم‌ها ارزشش را داشت، پاسخ داد «سؤال سختی است اما بله ارزشش را داشت»! در دوره اوباما بود که رژیم صهیونیستی دوبار علیه غزه مظلوم جنگ و نسل‌کشی بی‌سابقه راه انداخت و با حمایت مطلق دموکرات‌ها مواجه شد. و در همین دوره با حمایت‌های مستقیم یا غیر مستقیم- نیابتی- آمریکا از گروه‌های تروریستی (با شراکت عربستان و ترکیه و اردن و...) غرب آسیا بیش از همیشه در کام جنگ و ناامنی و جنایت و ترور فرو رفت.

در ادامه این یادداشت آمده: صهیونیست‌ها بیشترین سود را از سیاست‌های جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها ظرف 2 دهه اخیر برده‌اند؛ هرچند که در همین دو دهه قدرت آمریکا رو به ضعف گذاشته است. از جنگ‌های مستقیم بوش تا جنگ‌های نیابتی اوباما، یک موضوع استراتژیک در دستور کار بوده و آن ایجاد حاشیه امنیت برای رژیم اشغالگر صهیونیست‌هاست. لابی ایپک در کنگره- فارغ از غلبه دادن این حزب یا آن حزب- مسئول پیشبرد چنین راهبردی است. بی‌دلیل نبود شیمون پرز اوایل تیرماه امسال در مصاحبه با هافینگتون پست و تلویزیون 10 اسرائیل گفت «من با 10 رئیس‌جمهور دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا کار کرده‌ام. تا آنجا که امنیت اسرائیل اقتضا می‌کند اوباما بیشترین کاری را که یک رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند، انجام داده است» و «می‌توان به اوباما در مذاکرات هسته‌ای با ایران اعتماد کرد.

این روزنامه همچنین در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «هیل:به موازات مذاکرات هسته ای باید ایران را درگیر مسائل داخلی کرد» نوشت: پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا علنا خواستار فعالیت گروهک‌های ضدانقلاب در پوشش جامعه مدنی شد و تصریح کرد این کار موجب رسیدن به نتیجه مطلوب در مذاکرات هسته‌ای با ایران خواهدشد.

در ادامه این مطلب آمده: پایگاه اینترنتی هیل در تحلیلی نوشت: «غرب باید از طریق توجه و تقویت نقش جامعه مدنی در زمینه دستیابی به نتیجه دلخواه در مذاکرات هسته‌ای تلاش کند. اعضای جامعه مدنی ایران مهمترین نقش را در مذاکرات هسته‌ای ایران ایفا می‌کنند و این در حالی است که شاید بیشتر از همه نادیده گرفته شده‌اند. اکثریت آنها از غرب حمایت می‌کنند. مهم است که ما برای رسیدن به نتیجه دلخواه، این گروه از همپیمانان خود در داخل ایران را تقویت کنیم»

این روزنامه همچنین در مطلب دیگری از قول صادق زیباکلام تیتر زد

«زیباکلام: مجلس خبرگان مجال تحرک اصلاح‌طلبان نیست»

در این مطلب آمده است: صادق زیباکلام گفت: اصلاح‌طلبان نباید روی مجلس خبرگان سرمایه‌گذاری کنند، چه مصباح یزدی رئیس شود و چه هاشمی. وی در مصاحبه با آریا گفت: اصلاح‌طلبان بهتر است روی انتخابات مجلس خبرگان سرمایه‌گذاری نکنند. وی افزود: اصلاح‌طلبان ساز و کار و قدرتی برای مجلس خبرگان ندارند که بخواهند نمایندگانی راهی مجلس خبرگان کنند در واقع اگر اصلاح‌طلبان برای مجلس خبرگان نامزدهایی داشته باشند شورای نگهبان اجازه نمی‌دهد افرادی که کوچک‌ترین نزدیکی با اصلاح‌طلبان داشته باشد وارد این مجلس شوند بنابراین من فکر نمی‌کنم خیلی اهمیت داشته باشد که اعضای آینده مجلس خبرگان چه کسانی باشند.
*سیاست روز
«مطبوعات حامی امنیت » تیتر یک روزنامه سیاست روز است که با اشاره به  موضوع بازگشایی نمایشگاه مطبوعات به نقش محوری رسانه‌ها در جامعه پرداخته و آورده است: همه می‌دانیم که بحران‌ها در تمامی انواع خود جز جدایی ناپذیر زندگی بشرند و روز به روز بر تنوع و تعدد آنها افزوده می‌شود. رسانه‌های جمعی نقش انکار‌ناپذیری در جامعه دارند و یکی از عرصه‌هایی که رسانه‌های جمعی در آن نقش و اهمیت بسیار زیاد داشته نقشی است که رسانه‌ها در بحران‌ها و مدیریت بحران ایفا می‌کنند. جنبه‌های مثبت و منفی این نقش بسیار مهم است. رسانه‌ها می‌توانند در زمینه بحران‌های درحال وقوع جدیدترین اطلاعات را به مردم بدهند و مردم را در جریان آخرین اخبار مربوط به وقایعی که اتفاق افتاده است بگذارند. رسانه‌ها ما را به درون مناطق بحران زده می‌برند و ما را از آنچه در آنجا می‌گذرد آگاه می‌سازند. در عین حال رسانه‌ها قادرند مردم را به انجام دادن اقدامات مثبت تشویق و یا برعکس موجبات ترس و وحشت بیشتر مردم را فراهم کنند. 
این گزارش ضمن انتقاد ازبرخی رسانه‌ها در خصوص نحوه پوشش حادثه اسید پاشی اصفهان نوشته است: شکی نیست که مطبوعات باید مشکلات را به دولت مردان منعکس و خدمات را نیز به مردم منعکس کنند و مطبوعات سالم باید سه رکن اصلی را که اطلاع‌رسانی صادقانه و شفاف، نگاه نقادانه منطقی و طرح تکثر آرا است را دنبال کنند و بازوی مسئولان به شمار بروند. اگر بنا باشد رسانه به وظیفه خود عمل کند لازم است تا بدون پیش داوری در وقایع و حوادث ورود پیدا کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این‌باره گفت: انتقال سالم اطّلاعات مورد تأیید ماست. این معنایش جلوگیری از نفوذ دشمن است. جلوگیری از به ثمر رسیدن توطئه تبلیغاتی دشمن است.»
«معامله پیشنهادی اوباما چیست؟!» عنوان سرمقاله این روزنامه به قلم محمد صفری است.
نویسنده در این یادداشت آورده است: اکنون که به روزهای پایانی مذاکرات هسته‌ای نزدیک می‌شویم، فضای رسانه‌ای غرب علیه جمهوری اسلامی ایران صف‌آرایی کرده است، هماهنگی میان رسانه‌ها با مسئولان و شخصیت‌هایی که درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای اظهارنظر می‌کنند، نشان دهنده برنامه‌ای است که برای دور پایانی این گفت‌وگوها ریخته شده است.
در ادامه این یادداشت آمده است: مهمترین نکته این اقدامات، مقصر جلوه دادن جمهوری اسلامی ایران در صورت به توافق نرسیدن در گفت‌وگوهای هسته‌ای است. اگر در زمان مقرر توافقی به دست نیاید، بدون شک و قطعاً فضای رسانه‌ها و تحلیل‌های ارائه شده از سوی غرب بر همین محور استوار خواهد بود، اظهارات و پیشنهادهایی که هر از گاهی از سوی مطبوعات غربی درباره مذاکرات مطرح می‌شود، به این خاطر است تا افکار عمومی جهان آماده پذیرش احتمال به توافق نرسیده باشد و این فضاسازی و جریان‌سازی‌ها با تبلیغات گسترده رسانه‌ای از پیشنهادهایی سخن می‌گوید که تاکنون به طور رسمی مطرح نشده و حتی تأیید هم نشده است، اما ابزاری خواهد بود برای هدف آمریکا و غرب در مقصر جلوه دادن جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای.
در خاتمه این یادداشت آمده است: کوتاه آمدن و عقب نشستن ایران در برابر خواسته‌های آمریکا و پذیرش خواسته‌های آن، برای جمهوری اسلامی ایران، براساس وعده‌هایی که داده شده است، چیزی را تغییر نمی‌دهد، طبق وعده‌های آنها قرار نیست حتی در صورت کوتاه آمدن ایران، تحریم‌ها یکجا برداشته شود و یک پروسه طولانی را پیش‌بینی کرده‌اند.
با این حساب، اگر توافقی حاصل نشود، کمربندها را باید محکمتر ببندیم، خود را آماده یک نبرد در حوزه اقتصادی و منطقه‌ای بکنیم. به توافق نرسیدن بر سر موضوع هسته‌ای ایران تحولات منطقه‌ای را پیچیده‌تر می‌کند و آینده دیگری برای آن رقم خواهد زد که بازیگر اصلی آن جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
این روزنامه درگیری‌های چند روز اخیر در مسجد الاقصی را با تیتر«از غزه تا قدس عرصه انتفاضه سوم » پوشش داده است.
«مسوولیت شکست مذاکرات با آمریکاست » عنوان گزارش دیگری در این روزنامه است که می نویسد با توجه به پایبندی ایران در توافقات هسته‌ای، شکست مذاکرات مستقیما متوجه ایالات متحده است.
بررسی دیگر روزنامه‌های صبح امروز در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها