امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124429
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۰۸
تعداد بازدید: 126
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - فتانه غلامی: پس از گذشت 44 روز از امضای توافقنامه صلح میان انقلابیون یمن و صنعا و در پی  کشمکش‌های طولانی ، جمعه ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - فتانه غلامی: پس از گذشت 44 روز از امضای توافقنامه صلح میان انقلابیون یمن و صنعا و در پی  کشمکش‌های طولانی ، جمعه شب (دیشب) سرانجام اعضای کابینه جدید یمن اعلام شد.

«خالد محفوظ  بحاح» نخست‌وزیر جدید یمن که به دنبال تشکیل دولتی تکنوکرات بود گفت که معیارهای اصلی انتخاب وزرا را پاک بودن، بی‌طرف عمل کردن، تجربه و احترام به حقوق بشر در کشور است.

در پی اعلام اسامی 35 وزیر دولت جدید یمن، اخبار زیادی درباره گرایش‌‌های سیاسی هر یک از این وزرا منتشر شد اما دفتر نخست‌وزیری به طور مشخص گرایش هر یک از این افراد را اعلام نکرد و تنها این‌گونه القا کرد که این دولت با توافق تمام گروه‌های سیاسی تشکیل شده است. برخی رسانه‌ها در این میان اعلام کردند که انصارالله یمن نیز در این دولت پست وزارتی کسب کرده در حالی که «عبدالملک الحوثی» رهبر این جنبش پیش از این تاکید کرده بود که انصارالله در دولت بحاح هیچ پست وزارتی نخواهد داشت و ترجیح می‌دهد سهم خود را برای جلب رضایت مردم جنوب یمن به احزاب جنوبی بدهد.

با این وجود در فضای بی سر و سامان رسانه‌ای یمن، برخی رسانه‌ها ادعا کردند که وزارت آموزش و پرورش و پست وزیر مشاور در امور اجرای نتایج گفت‌وگوهای ملی و یک پست وزیر مشاوری دیگر به انصارالله داده شده و «عبداللطیف حسین حیدر الحکیم»،« غالب عبدالله مسعد مطلق» و «حسن محمد زید» به ترتیب این پستها را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که انصارالله یا پایگاه‌های خبری وابسته به آن تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز هیچ موضعی نگرفته‌اند و این خبر را تایید نکرده‌اند و همین مسئله این فرضیه را تقویت می‌کند که شاید این افراد تنها به انصارالله گرایش داشته باشند و عضو این جنبش به شمار نمی‌روند.

بر اساس قانون اساسی یمن، وزرای انتخاب شده باید طی یک ماه آینده در پارلمان رای اعتماد را کسب کنند اما در شرایطی که شکاف شدیدی در میان رهبران حزب کنگره ملی یمن وجود دارد و «عبدربه منصور هادی» و «علی عبدالله صالح» به شدت با یکدیگر بر سر تحریم از سوی سازمان ملل حاکم است، به نظر می‌رسد که کسب رای اعتماد برای این وزرا کار دشواری در پارلمان باشد هرچند که برخی منابع آگاه اعلام کرده‌اند که توافق شده بود یک جلسه رای اعتماد صوری برگزار شود تا کابینه هرچه سریعتر کار خود را آغاز کند اما این امر تا پیش از تحریم صالح از سوی سازمان ملل و انتقامجویی حزب او از هادی و «عبدالکریم الاریانی» معاون دوم صالح در حزب مذکور و جدا شدن یاران صالح از هادی و تنها گذاشتن او بود. به عنوان مثال «فائقه سید»  مشاور امور زنان رئیس‌جمهور یمن در پی اعلام تحریم بین‌المللی صالح استعفا کرد و پیش از آن نیز خواستار اخراج سفیر آمریکا از صنعا به دلیل اقدامات مداخله جویانه‌اش شد و روز گذشته نیز طرفداران این حزب در حمایت از رئیس‌جمهور برکنار شده در سال 2011 به خیابانهای صنعا آمدند و تظاهراتی میلیونی به راه انداختند.

اما نکته مثبت کابینه جدید یمن این است که برای نخستین بار در تاریخ یمن،4 کرسی وزارتی به زنان اختصاص یافت. اسامی این وزرا عبارت است از: نادیة عبدالعزیز السقاف وزیر رسانه، قبول محمد عبدالملک المتوکل وزیر امور اجتماعی و کار_ او دختر دبیر کل حزب اتحاد نیروهای مردمی و از رهبران ائتلاف احزاب مشترک یمن است که  یکشنبه هفته پیش در صنعا ترور شد - اروى عبده عثمان وزیر فرهنگ و سمیرة خمیس عبید وزیر مشاور دولت.

نکته مهم دیگر در این کابینه اختصاص 40 درصد کرسی‌ها به جنوبی‌ها بود تا شاید به این ترتیب رضایت آنها را که خواستار استقلال و جدایی از شمال یمن هستند جلب شود و در نهایت به تشکیل حکومتی فدرالی در آینده راضی شوند. بر اساس این گزارش در این کابینه 12 درصد به زنان، 38 درصد به احزاب سیاسی دیگر و بقیه به شخصیت‌های مستقل رسید و برای نخستین بار یک پست در کابینه به یک شخصیت از جریان سلفی داده شد که به «محمد موسی العامری» رسید و او اکنون یک وزیر مشاور در کابینه بحاح است.

صنعا اعلام می‌کند که این دولت با توافق تمام گروه‌های سیاسی و انقلابی یمن تشکیل و از شخصیت‌های شمالی و جنوبی مستقل، حزبی و برخی وزرای سابق استفاده و تلاش شده است که توازن سیاسی و جغرافیایی میان شمال و جنوب  - هرچند جزئی - رعایت شود. اما احزاب سیاسی یمن تاکنون استقبال خاصی از کابینه نکرده‌اند و به نظر می‌رسد به اندازه کافی از شرایط به وجود آمده راضی نیستند تا جایی که حتی گفته می‌شود 2 وزیر انتخابی از سوی بحاح اعلام کرده‌اند که حاضر به پذیرش پستهایشان نیستند. این 2 وزیر؛ «محمد لقمان» وزیر خدمات مدنی و تامین اجتماعی و «احمد محمد الکحلانی» وزیر مشاور در امور پارلمان از بستگان علی عبدالله صالح هستند.

پیش از این اعلام شده بود که شمار وزرای کابینه 34 نفرند و نحوه توزیع نیز این‌چنین اعلام شده بود که حزب کنگره مردمی به ریاست «علی عبدالله صالح» 9 کرسی، ائتلاف «دیدار مشترک» که متشکل از 6 حزب است، 9 کرسی، جنبش انصارالله و جنبش اعتراضی و استقلال‌طلب جنوب یمن هر یک 6 کرسی را کسب خواهند کرد. رئیس‌جمهور نیز اختیار 4 وزارتخانه اصلی دفاع، کشور، دارایی و خارجه را دارد. انصارالله نیز گفته بود که کرسی‌های خود را به جنوبی‌ها می‌دهد.

با این وجود اغلب رسانه‌های یمنی گرایشهای وزرای دولت جدید یمن را اینگونه اعلام می‌کنند.

حزب کنگره ملی یمن به 9 کرسی دست یافته که مهمترین آنها وزارت کشور است. این کرسی‌ها و وزرای آنها عبارتند از:


وزیر مشاور در امور پارلمان: احمد محمد الکحلانی یکی از بستگان «علی عبدالله صالح»

وزارت کشاورزی و آبیاری: فرید أحمد مجور که به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور نزدیک است.

وزارت گردشگری: معمر مطهر الاریانی  که از نزدیکان «عبدالکریم الاریانی» معاون دوم علی عبدالله صالح در حزب است که امروز به دلیل گرایشش به هادی، از این پست برکنار شده است.

وزارت دارایی: محمد منصور علی زمام که از شخصیت‌های شمالی نزدیک به هادی است

وزارت جوانان و ورزش: رافت محمد علی الاکحلی

وزارت کشور: سرتیپ ستاد جلال علی بن علی الرویشان از نزدیکان صالح

وزارت آموزش عالی و پژوهش علمی: محمد بن محمد یحیى المطهر از شخصیت‌های شمالی و هاشمی

وزارت آبها و محیط زیست: عزی هبة الله علی شریم : شمالی نزدیک به صالح

وزارت بهداشت عمومی: ریاض یاسین عبدالله


هرچند که گفته می‌شود برخی وزرای مستقل نیز به برخی از رهبران این حزب نزدیک هستند.

حزب اصلاح یمن در شمال و جنوب این کشور به 3کرسی دست یافت که عبارتند از:


وزارت برق: «عبدالله محسن الاکوع» از شخصیت‌های شمال

وزارت صنایع و بازرگانی: محمد سعید السعدی از شخصیت‌های جنوبی

وزارت آموزش فنی و حرفه‌ای: عبدالرزاق یحیى الاشول از شخصیتهای شمالی                                        


 

سوسیالیستها نیز 4 کرسی کسب کردند که عبارتند از:


وزارت خدمات مدنی و تامین اجتماعی: محمد لقمان که یکی از گزینه‌های مهم نخست‌وزیری یمن بود.

وزارت امور حقوقی: محمد أحمد المخلافی از شمال

وزارت فرهنگ: أروى عبده عثمان از شمال

وزارت امور اجتماعی و کار: قبول محمد  عبدالملک المتوکل که پدرش هفته پیش کشته شد.


شخصیت‌های مستقل و برخی  شخصیت‌های وابسته به احزاب جنوب یمن نیز که در این کابینه تعداد زیادی کرسی کسب کردند.


وزارت دفاع: سرتیپ ستاد محمود أحمد سالم الصبیحی از بهترین فرماندهان جنوب یمن که در پی خیزش مردمی اخیر در کشور از کمیته‌های مردمی حمایت و از کمک آنها برای مهار خطر تروریستها استفاده کرد.

وزارت امور مهاجرین: علوی محمد عبدالقادر بافقیة از جنوب

وزارت خارجه: عبدالله محمد الصایدی که از انقلابیون سال 2011 علیه دیکتاتوری در یمن است و زمانی نماینده این کشور در سازمان ملل بود.

وزارت رسانه: نادیة عبدالعزیز السقاف از شمال که از انقلاب مردمی 2011 یمن حمایت می‌کرد.

وزارت اداره امور محلی: عبدالرقیب فتح الاسودی از شمال

وزارت نفت و معاون: محمد عبدالله بن نبهان، جنوبی مستقل که گفته می شود به رئیس جمهور یمن نزدیک است.

وزارت ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات: لطفی محمد سالم باشریف از جنوب

وزارت مشاغل عمومی و راه‌ها: وحی طه أمان وزیراً از جنوب

وزارت حمل و نقل: بدر محمد مبارک باسلمة از جنوب

وزیر مشاور دولت: سمیرة خمیس عبید از جنوب

وزارت اوقاف و ارشاد: فؤاد عمر بن علی بن الشیخ ابوبکر از جنوب

وزارت دادگستری: خالد عمر عبد الله باجنید از جنوب

وزارت برنامه ریزی و همکاری‌های بین المللی: محمد عبدالواحد المیتمی از شمال که گفته می‌شود در عین حال به حزب کنگره ملی یمن نزدیک است.

وزارت شیلات: فهد سالم کفاین از جنوب

وزارت حقوق بشر: عزالدین سعید أحمد الاصبحی از شمال

انتهای پیام/غ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها