امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124446
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین بزرگداشت شاعر نامدار مرحوم  «قیصر امین‌پور» با حضور «غلامعلی حداد عادل»، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین بزرگداشت شاعر نامدار مرحوم  «قیصر امین‌پور» با حضور «غلامعلی حداد عادل»، «مهدی محقق»، «سیدعلی موسوی گرمارودی»، «جواد محقق»، «محمدرضا ترکی»، «قهرمان سلیمانی»، حجت‌الاسلام «دعایی» و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب عصر امروز در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم حداد عادل با اشاره به تعهدش نسبت به اعضای فرهنگستان ادب فارسی گفت: من نسبت به اعضای فرهنگستان متعهد هستم و اگر این تعهد نبود در مورد قیصر در این مراسم صحبت نمی‌کردم زیرا می‌دانم که نمی‌توانم حق مطلب را درباره وی ادا کنم.

ابتکار و نوآوری در تک تک اشعار قیصر دیده می‌شود

وی افزود: ایرادهایی که نوپردازان بر شعر کهن می‌گرفتند و کهن سرایان بر شعر نو وارد می‌کردند در شعر «قیصر امین‌پور» دیده نمی‌شود یعنی زبان شعر کهن وی زبان فصیح، معیار و امروزی بود و از نظر مضمون نیز تقلیدی کورکورانه از شعر قدمایی نبود. همچنین ابتکار و نوآوری در تک تک اشعار قیصر دیده می‌شود و مهمتر از زبان و بیان شعر قیصر اندیشه شعر وی است.

حداد عادل شعر قیصر را شعر انقلاب، شعر دفاع مقدس و شعر درد و رنج‌های مردم دانست و گفت: ما در هیچ شعر قیصر بی‌ایمانی نمی‌بینیم ولی در تمام ابیات وی تعالی جریان دارد. قیصر یک متفکر است که تفکر خود را با هنر و شعرش بیان می‌کند. رمز ماندگاری قیصر بر این است که ذره‌ای بی‌اخلاقی در اشعار وی وجود ندارد و شعر وی شعر متفکرانه است.

قیصر به هیچ کدام از معایب شعر آلوده نبود

رئیس فرهنگستان زبان وادب فارسی گفت: قیصر به هیچ کدام از معایب شعر آلوده نبود و نشان داد هم در قالب‌های کهن و هم در قالب نو می‌توان شعر سرود و باید فقط فکر، ایمان و جوهر شعر در شاعر وجود داشته باشد که قیصر همه را با هم داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها