امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۷:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124459
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
اشاره: روزهای شلوغی را پشت سر گذاشته و پیش رو دارد. وضعیت هشدار و قرمز فرهنگ در غرب تهران باعث شده تا این شاگرد برجسته آیت‌ا... بهجت رحمه ا... علیه ...

اشاره: روزهای شلوغی را پشت سر گذاشته و پیش رو دارد. وضعیت هشدار و قرمز فرهنگ در غرب تهران باعث شده تا این شاگرد برجسته آیت‌ا... بهجت رحمه ا... علیه با حکم رهبر انقلاب از قم به تهران آمده و خود را برای یک جهاد فرهنگی آماده کند.

حجت‌الاسلام یحیی صالح‌نیا سطوح بالای حوزه را در کنار دروس دانشگاهی(دکترای فقه) طی کرده و اکنون در مقام عضو هیئت علمی دانشگاه، مدرس خارج فقه و اصول، عضو کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس کمیته روحانیون و مراجع شورای عالی انقلاب فرهنگی، تالیف ده‌ها کتاب و مقاله علمی و دانشگاهی و ... در کسوت امام جمعه نیز درآمده و از سال گذشته اتفاقات خوبی را در مناطق غرب تهران رقم زده است.

وی طی بازدید از تحریریه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با سعه صدر به سوالات خبرنگاران حوزه احزاب پاسخ داد که در ادامه مشروح آن می‌آید:

 

فارس:‌ اولین سوال را با توجه به مسئولیت فعلی حضرتعالی مطرح می‌‌کنیم، اینکه نماز جمعه غرب تهران کجا اقامه می‌شود و مصلای آن کجاست؟

اجازه بدهید در ابتدا شهادت مظلوم تاریخ، حضرت اباعبدا... الحسین علیه السلام را تسلیت بگویم و همچنین رحلت عالم وارسته و مجاهد انقلابی، حضرت آیت‌ا... مهدوی کنی را به مردم عزیز ایران تسلیت عرض کنم.

در رابطه با سوال شما باید بگویم که در حال حاضر این نماز در کن خوانده می‌شود.

فارس:‌ دلیل برپایی نماز جمعه در غرب تهران چه بود؟

گسترش تهران از غرب به نسبت شرق بیشتر است، لذا هم تقاضا از سوی مردم زیاد بود و هم هدف شورای سیاست‌گذاری این بود که به دلیل مشکلات رفت‌وآمد مردم عزیز و برای کاهش آسیب‌هایی نظیر آلودگی هوا، ترافیک و ... این اتفاق بیافتد. از طرفی وضعیت فرهنگی این منطقه که حقیقتا در مرحله هشدار قرار دارد باعث شد تا یک پایگاه فرهنگی شکل بگیرد.

فارس: برخی معتقد هستند لزوم ایجاد یک پایگاه فرهنگی همچون دفتر امام جمعه نیز بی‌تاثیر نبوده است، شما هم این نظر را تایید می‌کنید؟

بله؛‌ به دلیل برخی رخنه‌های اساسی در فرهنگ که متاسفانه در منطقه غرب داریم لزوم این امر احساس می‌شد که در نهایت بعد از مدت‌ها صحبت و مشورت، شورای سیاست‌گذاری منطقه کن را برای این امر در نظر گرفت.

فارس: مقام معظم رهبری هم در این باره پیشنهاد داده بودند؟

بله.

فارس: می‌توانید مصداق در خصوص فعالیت‌هایتان ورود پیدا کنید و مثالی از حرکت‌های فرهنگی خود برای مخاطبان بفرمایید؟

اول از همه باید بگویم که کار خیلی زیاد است و ما اول راه هستیم و همین‌جا گله‌مندی خود را از برخی دستگاه‌ها نظیر شهرداری داشته باشم که به معنای واقعی کلمه ما را تنها گذاشته و هیچ‌گونه همیاری و کمکی در جهت تسهیل  اجرایی ساختن فرمایشات حضرت آقا در حوزه فرهنگ، حداقل در مناطق مربوط به ما نکرده و نمی‌کنند. به عنوان مثال برای دهه اول ماه محرم الحرام نزدیک به 300 روحانی از قم به غرب تهران آوردیم بدون کوچکترین حمایت از جانب این آقایان.

تمامی این 300 طلبه تنها برای رضای خدا و بدون حتی دریافت وجه برای رفت و آمدشان، از خانه و خانواده خود دور شدند و به تهران آمدند و در تمامی مدارس و دیگر مجامع عمومی حضور پیدا کردند و یک پدیده فرهنگی در این دهه در غرب تهران پدید آوردند. آن‌ها در سکوت کامل آمدند و بیشترین خدمت را کردند و رفتند.

ما حتی برای اسکان و غذای این عزیزان هم مشکل داشتیم اما هیچ ارگان و نهادی ما را یاری نکرد و جالب است که به ما گفتند برای این کار 500 میلیون تومان بودجه لازم است! عزیزی پارکینگ منزل خود را برای اسکان این طلبه‌های امام حسینی در اختیار ما قرار داد و بنده نیز با هزینه شخصی از محل حقوقی که از دانشگاه و دیگر فعالیت‌های علمی دریافت می‌کنم هزینه‌های مختلف دیگر نظیر خرید هدایا برای دانش‌آموزان، خوراک مبلغین(صبحانه، نهار و شام) و غیره را تامین کردم که الحمدا... در برابر خدا و ولی خدا روسفید شدیم.

جالب است به شما بگویم و اصلا این مطلب را همین‌جا رسانه‌ای کنم که با حضور مبلغین در این مناطق تعدادی از هم‌وطنان اهل سنت به دست طلبه‌های ما شیعه شدند. حالا اگر ارگان یا نهاد خاصی این کار را می‌کرد رسانه‌های خود را پر می‌کردند از گزارش کار دادن و غیره.

حضور این تعداد از روحانی در کوچه پس کوچه‌های غرب تهران چهره دیگری از این منطقه ساخته بود و برای مردم جالب بود که این طلبه‌ها آمده‌اند تا به سوالات آنان پاسخ دهند. در این بین صحنه‌های جالبی رقم خورد، عواطف و احساسات مردمی، برخوردهای با طلبه‌ها، همه و همه جای این دارد مسئولین یاد بگیرند و متوجه شوند که با پروژه‌های هنگفت میلیاردی نه تنها باری از دوش فرهنگ این مملکت برداشته نمی‌شود بلکه باری هم بر آن می‌افزاید. ای کاش همین آقایان همیاری می‌کردند آن وقت بود که می‌دیدیم ما در برابر تهاجم فرهنگی دشمن خیلی دست خالی نیستیم، مطمئن باشید اگر همکاری کنند خیلی سریع به هدف خودمان می‌رسیم. ما با دست خالی کاری کردیم که هزینه‌های میلیاردی نمی‌کند، هزینه‌های میلیاردی که با بی‌تدبیری بذل و بخشش می‌شوند.

فارس: به منطقه کن اشاره داشتید و اینکه مردم این منطقه از تهران یکی از افتخارات و بزرگان قوم خویش را از دست دادند. به عنوان امام جمعه دیداری میان حضرتعالی با حضرت آیت‌ا... مهدوی کنی صورت گرفته بود و آیا خاطره‌ای از ایشان برای مخاطبان ما دارید؟

من بعد از اینکه امامت جمعه کن را پذیرفتم، فکر می‌کنم حدود یکی، دو ماه که گذشت اولین جلسه من با آیت‌ا... مهدوی کنی جهت ارائه گزارش برگزار شد و بنده به محضر ایشان رفتم. یکی از مسائل شاخصی که بنده درباره ایشان در آن جلسه درک کردم این بود که بسیار تیزبین بودند یعنی تیزبینی سیاسی خاصی داشتند، شناخت جریان‌ها و به اصطلاح در تحلیل مسائل قالب‌بندی تمام عیاری داشتند. در بحث ولایت فقیه با هیچ شخصی تعارف و رودربایستی نداشتند. نکته دیگر صراحت لهجه ایشان بود در بسیاری موارد که به طور صریح صحبت می‌کردند. فرمایش ایشان راجع به ائمه جمعه و شورای سیاست‌گذاری مبنی بر این بود که ائمه جمعه در انعکاس مسائل دقت کافی داشته باشند.

فارس:‌ ایشان در خصوص مردم کن هم توصیه‌ای به شما داشتند؟

بله؛ فرمودند به کن بی‌توجهی شده، مردم این منطقه بسیار متدین هستند و از محرومیت‌های فراوان اقتصادی و فرهنگی رنج می‌برند.

فارس: چه توصیه‌ای به شخص شما داشتند؟

ایشان فرمودند همه مشکلات اقتصادی و سیاسی ما ریشه در مشکلات فرهنگی دارد، به بنده فرمودند شما کار فرهنگی کنید، مسائل سیاسی و اقتصادی خود به خود حل می‌شود.

فارس:‌ حاج آقا؛ برخی‌ نظرشان درباره مردم کن متفاوت با چیزی است که مطرح شد، آنها معتقدند ساکنین این منطقه را قشر مرفهی تشکیل داده که منازل و باغاتشان در مناطق خوش آب و هوای پایتخت قرار گرفته و امروزه قیمت‌های میلیاردی پیدا کرده است...

بنده تصحیح کنم که مردم کن مردمی متمول و به اصطلاح دارای ثروت‌های خاص و انبوه نیستند، مردم کن روستائیانی هستند که به دلیل قرار گرفتن باغاتشان در شهر تهران امروزه شاید مَلاک محسوب شوند. در ضمن اکثر این زمین‌ها باغاتی است که نه دولت و نه شهرداری اجازه ساخت و ساز به آن‌ها را نمی‌دهند و باغداران محترم هم خودشان تمایلی به تخریب باغاتشان ندارند پس نمی‌شود گفت ثروت هنگفتی دارند.

فارس: پس می‌توان گفت که الحمدا... بافت مذهبی حفظ شده و الزام تغییر هویت با توجه به بالا رفتن قیمت ملک و زمین در این منطقه از تهران به مانند دیگر مناطق رخ نداده است. استقبال مردم از نماز جمعه غرب تهران چطور است؟

براساس آمارهای شورای سیاست‌گذاری که به طور فصلی ارائه می‌شود می‌توان گفت مشارکت خوبی در این خصوص از سوی مردم صورت می‌گیرد. به حمدا... حضور مردم بسیار انبوه است، مخصوصاً در ماه‌هایی همچون  رمضان، رجب و شعبان. جمعیت نمازگزاران به 2 هزار تا 5 هزار نفر می‌رسد، این تفاوت آماری هم به این دلیل است که مصلای مناسبی نداریم و در تلاطمِ ماه رمضان ما 5 تا 6 هزار جمعیت داریم، ماه‌های محرم و صفر نیز اینگونه است.

فارس: گنجایش مصلای غرب تهران چند نفر است؟

گنجایش مصلای ما بیشتر از هزار و 500 نفر نیست و من از همین تریبون استفاده می‌کنم و از مسئولین محترم  می‌خواهم فکری برای مصلای غرب تهران کنند البته نه از جنس آن فکری که برای مصلای تهران کردند!

فارس:‌ درحال حاضر بیشترین مراجعات مردمی به شما برای طرح چه مشکلاتی است؟

صریحاً عرض کنم بیشترین مشکلات مراجعین به دفتر بنده مربوط به مسائلی است که با شهرداری دارند.

فارس: چرا؟

شاید یکی از عللش برخورد دوگانه‌ای باشد که وجود دارد.

فارس:‌لطفا شفاف‌تر توضیح دهید؟

مردم انتظار دارند که برای زمین‌هایشان به راحتی جواز بگیرند، این زمین‌‌ها هم عمدتاً باغات است و به همین دلیل جواز برایشان صادر نمی‌شود در حالی که برخی به راحتی در مکان‌هایی که جواز به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد ساخت و ساز می‌کنند.

فارس:‌ چرا برای باغات جواز صادر نمی‌شود؟

شهرداری محترم نگاه خودش را دارد و معتقد است اگر اجازه دهد باغات تحت تصرف مردم درآید خیلی زود این باغات از بین می‌رود. برخی از مراجعات هم دیداری است یعنی مردم می‌آیند و نقطه نظرهایشان را اعلام می‌کنند.

فارس: ‌در این جلسات مردم به شما انتقادی هم دارند؟

درباره شخص بنده انتقادی را به یاد ندارم، شاید هم بوده و فراموش کرده‌ام  اما درباره نهادهایی که به هر حال امام جمعه باید ناظر و مدافع حقوق مردم باشد شکایت زیاد است، متاسفانه.

فارس:‌ در این خصوص چه کار می‌کنید؟

اولین اقدام بنده این بود که با آوردن مسئولین به بهانه سخنران پیش از خطبه به نماز جمعه این منطقه سعی کردم ارتباط منطقی میان مردم و مسئولین ایجاد کنم، در این میان دسترسی مردم هم به مسئولین راحت‌تر شد و به نوعی تعامل دو سویه بین مردم و مسئولین ایجاد شد، کار بعدی که انجام دادیم ارجاع منطقی نامه‌های مردم یا خواسته‌های مردم به مسئولین بود.

فارس: منظورتان از ارجاع منطقی چیست؟

خب، وقتی می‌بینیم یک‌سری از خواسته‌ها منطقی نیست آن‌ها را عملاً کنار می‌گذاریم و آن دسته از خواسته‌های قانونی و عقلانی را ارجاع می‌دهیم.

فارس: سرانجام درخواست‌هایی که از دفتر حضرتعالی ارجاع می‌شود به مسئولین چیست؟

اگر بخواهیم صادقانه و واقع‌بینانه بررسی کنیم می‌توانم عرض کنم 50، 50 است یعنی معمولاً 50 درصد پیگیری‌ها به نتیجه می‌رسد ولی بخش دیگرش شاید به این دلیل که مسئولین مربوطه معذوریت‌هایی دارند به نتیجه نمی‌رسد.

فارس: پس آنقدرها هم وضعیت اقتصادی اهالی کن بعد نیست چرا که به دنبال ساخت و ساز هستند و مطالبه وام، شغل یا رفع مشکلات و موانع ازدواج را ندارند؟!

خیر، حقیقتا اینگونه نیست که بگوییم همه این عزیزان امروزه جزو ملاکین محسوب می‌شوند. اما در هر صورت مایملک این عزیزان زمین‌هایشان است، اتفاقاً همین مطلب را به آقای مهندس چمران رئیس محترم شورای شهر تهران نیز که چندی قبل سخنران پیش از خطبه‌های ما بودند، عنوان کردم.

فارس: به ایشان ‌چه گفتید؟

گفتم شما فکر نکنید که مردم این منطقه می‌خواهند با باغات خود تجارت کنند. زمینشان سرمایه آن‌هاست و غیر از این باغات ثروت دیگری ندارند. مردم کن معتقدند با مشخص شدن تکلیف این زمین‌ها مشکلاتی که شما فرمودید اعم از ازدواج جوانان، مشکلات معیشتی و غیره را خودشان بر طرف می‌کنند.

فارس: برگردیم به بحث آیت‌ا... مهدوی کنی...

بله، درباره این عالم بزرگوار بگوییم که سیاست و دین با گوشت، پوست و استخوان ایشان آمیخته شده بود و اگر ما در خیلی از مواقع همچون انتخابات به رهنمودهای ایشان توجه می‌کردیم شاهد برخی مسائل نبودیم.

فارس: درباره ویژگی‌های ایشان می‌فرمودید، مهمترین شاخصه در وجود حضرت آیت‌ا... مهدوی کنی چه بود که جاذبه ایشان را بالا برده بود؟

ایشان خیلی راحت برخورد می‌کردند یعنی حرف‌هایشان را راحت بیان می‌کردند، تحملشان هم بالا بود یعنی اگر کسی حرفی داشت ایشان با سعه صدر گوش می‌دادند اما در عین حال حرف خودشان را هم می‌زدند. حضرت آیت‌ا... مهدوی‌کنی در میان قوم دارای شیخوخیت و یکی از مریدان واقعی مقام معظم رهبری(دام عزه) بودند.

 

فارس:‌ در روز‌های گذشته شاهد عزاداری با شکوه و خاموش ناشدنی عاشقان اباعبدا... علیه‌السلام در تاسوعا و عاشورای حسینی بودیم که تقارن داشت با 13 آبان، روزی که علاوه بر یادآوری وقوع انقلاب دوم به تعبیر حضرت امام(ره)، به طور ویژه یادآور حادثه تلخ و ناگوار فتنه سال 88 نیز بود و هست(اتفاقات روز عاشورای سال 88). به نظر شما چه شد که برخی افراد مدعی حرکت در چارچوب نظام و انقلاب و پیروی از مکتب خمینی در نهایت عاملان حادثه عاشورای 88 شدند و هتاکان به ساحت مظلوم تاریخ را افرادی خداجو! نامیدند؟

در مراحل مختلف سیر و سلوک آخرین دلبستگی که از وجود انسان خارج می‌شود حب ریاست و قدرت یعنی شهوت مقام است. دشمنان نظام و انقلاب یعنی آمریکا، اسرائیل، انگلیس و عمله آن‌ها یعنی عربستان سعودی توانستند به نحو شایسته(به زعم خودشان) نقطه ضعف‌های اخلاقی دو کاندیدای ریاست جمهوری سال 88 را شناسایی و از آن برای ضربه به نظام استفاده کنند. اگر دقت کنید می‌بیند آقای موسوی 20 سال سکوت کرد و بعد به یک‌باره مدعی شد که کشور در حال سقوط است و من منجی کشور هستم. نفس این حرف به نوعی«گرا» دادن به دشمن است یعنی در 20 سال گذشته کشور در آرامش بوده و حال که احمدی نژاد دم از ایستادگی می‌زند کشور دچار بحران شده است! اگر او راست می‌گفت و دلسوز نظام و انقلاب بود چرا در جریان فتنه 18 تیر 78 ساکت ماند؟ البته دلیلش مشخص است چرا که به تعبیری دولت در دست هم مسلکانشان بود. آقای کروبی هم همین طور، در نهایت اسیر جاه طلبی‌ شد و البته ساده‌لوحی.

فارس: به نظر شما چه شد که این افراد استحاله شدند؟ اصلا می‌توان گفت استحاله شدند یا اینکه در سال 88 تازه نمایان کردند و ابراز؟

پاسخ این سوال را کلی می‌دهم اینکه متاسفانه مشکل جدی برخی مسئولین ما چه در گذشته و چه در حال اطرافیانشان هستند البته تصریح کنم که ریشه‌های افول در آقایان موسوی و کروبی وجود داشت و مشکل جدی آن‌ها این بود که شخصیت مستقلی نداشتند یعنی به جای اینکه آن‌ها اطرافیان خود را مدیریت کنند دیگران آن‌ها را مدیریت می‌کردند، درباره دیگران هم همین طور است مثلاً حزب منحله مشارکت دور و بر آقای خاتمی را گرفتند و کارگزارانی‌ها نیز آقای هاشمی را احاطه کردند و ... .

فارس:‌ آقای دکتر؛ تناسب آقای خاتمی با آقایان موسوی و کروبی چگونه قابل تعریف است؟ نقش او در فتنه سال 88 چه اندازه بود؟

خب ایشان خودش انتخابات برگزار کرده بود و می‌دانست وقوع تقلب در نظام جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر نیست و می‌دانست که تا پایان شمارش آرا هیچ فردی از نتیجه مشارکت مردم با خبر نیست اما یک دفعه قبل از اینکه وزارت کشور نتایج انتخابات را اعلام کند آمد و به نامزد بازنده تبریک گفت! خب این ریختن بنزین روی آتش توهم است. این تخلف کمی برای شخصی که خودش 8 سال رئیس‌جمهور بوده نیست. من در این‌باره صریح‌تر می‌گویم اگر آقای خاتمی در فتنه 88 نقشی نداشت استمرار بر ادعای اشتباه نمی‌کرد و قطعا تا به امروز موضع‌ رسمی علیه فتنه سال 88 می‌گرفت و به نوعی بیزاری خود را از دروغ تقلب اعلام می‌کرد.

فارس:‌ پس شما هم معتقد هستید آقای خاتمی یکی از عاملان اصلی فتنه 88 است؟

آقای خاتمی در توهم این افراد بسیار موثر بود و در آتش فتنه دمید. بنده این مطلب را به عنوان یک استاد فقه صریح عرض می‌کنم که آقایان موسوی و کروبی مفسد فی‌الارض هستند چرا که به دنبال محاربه بودند، حال این افراد از رأفت اسلامی برخوردار شده‌اند.

فارس:‌ تشکر می‌کنیم از وقتی که در اختیار رسانه فارس قرار دادید.

از مجاهدت‌های رسانه‌ای شما عزیزان قدردانی می‌کنم، انشاالله با یاران امام حسین علیه‌السلام محشور و همنشین شوید، همچنین آرزوی توفیق و سربلندی برای تمام اصحاب ارزشی رسانه دارم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها