امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124472
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حسین اسماعیلی با بیان اینکه در حرم مطهر رضوی مجموعا ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حسین اسماعیلی با بیان اینکه در حرم مطهر رضوی مجموعا 12 گلدسته وجود دارد، اظهار داشت: دو گلدسته در صحن انقلاب اسلامی با ارتفاع 40.5 متر و مزین به روکش طلا، دو گلدسته با ارتفاع 41 متر در مسجد گوهرشاد، دو گلدسته با پوشش طلا و کاشی با ارتفاع 35 متر بر سر درب‌های صحن جمهوری اسلامی، چهار گلدسته در ضلع شرقی و غربی صحن جامع رضوی کاملا قرینه و به ارتفاع 57 متر و دو گلدسته نیز با ارتفاع 70 متر در ضلع قبله صحن جامع رضوی واقع شده است.

وی افزود: در مجموعه قدیمى حرم مطهر رضوی تنها دو گلدسته وجود داشته، که اکنون یکى از آنها در نزدیکى گنبد و دیگرى در مقابل آن، یعنى بالاى ایوان عباسى در شمال صحن انقلاب قرار گرفته است، بلندى این مناره‌ها از کف صحن تا بالاترین نقطه، 40.5 متر و محیط خارجى آن، 13 متر است.

وی با اشاره به مسجد گوهرشاد تصریح کرد: مسجد گوهرشاد به دست قوام‌الدین شیرازی از معماران قرن 9 هجری بنا شده، از نظر معمارى سبک خاص خراسانى، تزیین و کاشی‌کارى در برترین بناهای تاریخی دنیا محسوب می‌شود.

مدیرعامل سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع) اضافه کرد: مسجد گوهرشاد در زمینى به مساحت حدود 9 هزار متر مربع که 6 هزار متر مربع آن زیربنا و حدود 3 هزار متر مربع دیگر، مساحت صحن مسجد است، ساخته شده و داراى چهار ایوان و دو گل دسته به ارتفاع 41 متر بوده، که با کاشی کاری تزئین شده است.

اسماعیلی گلدسته را یکی از مهم‌ترین عناصر معماری اسلامی برشمرد و تصریح کرد: گلدسته جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ معماری اسلامی، آداب و سنن اجتماعی ایران داشته و معانی همچون نماز و عبادت را در ذهن بیننده تداعی می‌کند.

وی اظهار کرد: ساختمان مساجد و مناره‌های هر شهر و کشوری چه از نظر فن معماری و تزئینات و چه از نظر مواد و مصالح ساختمانی به سبب زمان و مکان فرق می‌کند، به عنوان مثال شکل جفت و قرینه بودن گلدسته‌ها و تزئینات کاشی‌کاری و یا تذهیب آن‌ها از ویژگی‌های گلدسته‌های ایرانی است.

مدیرعامل سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع) گفت: معماری ایرانی در طول تاریخ استقلال خود را هیچ‌وقت از دست نداده و شیوه مخصوص خود را همیشه حائز بوده است.

انتهای پیام/70005/الف/پو3002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها