امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124477
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گرگان، قربان عباسی ظهر امروز در جلسه کارگروه گردشگری استان گلستان اظهار کرد: پس از بازدید از دیوار ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گرگان، قربان عباسی ظهر امروز در جلسه کارگروه گردشگری استان گلستان اظهار کرد: پس از بازدید از دیوار بزرگ گرگان مقدمات آن برای ثبت جهانی اثر فراهم می‎شود.

وی تصریح کرد: دیوار گرگان، شهر باستانی جرجان، گنبد رادکان و تورنگ تپه از جمله چهار پروژه پیشنهادی در فهرست میراث جهانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در خصوص سند جامع گردشگری استان گفت: این سند به طور ویژه در حال پیگیری است که اکنون در کجا قرار داشته و قرار است به کجا حرکت کنیم.

عباسی از ارائه راهکار 15 دستگاه اجرایی برای جامعیت این سند خبر داد و افزود: سند جامع گردشگری بر مبنای سند چشم‎انداز، سیاست‎های کلی نظام، برنامه چهارم و پنجم و سند آمایش سرزمینی پیش‎بینی شده است که 28 بند از اهداف راهبردی مستقیما به بیان موضوعات مربوط به میراث فرهنگی می‎پردازد.

بر اساس سند جامع 1500  اثر محوطه تاریخی در گلستان شناسایی می‎شود

وی با بیان اینکه بر اساس سند جامع یک‎هزار و 500 اثر محوطه تاریخی در استان شناسایی می‎شود، گفت: در حال حاضر 850 اثر شناسایی شده، 647 اثر ثبت ملی شده و یک مورد نیز ثبت جهانی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از وجود 11 موزه در استان خبر داد و بیان داشت: موزه میراث روستایی، سایت موزه شهر باستانی، موزه رامیان، موزه باستان‎شناسی، موزه سنگ و گوهر، موزه اسناد تاریخی، موزه کاخ آقامحمدخان، موزه زمین‎شناسی و اکوموزه در استان وجود دارد.

عباسی ادامه داد: تعداد آثار شناسایی شده از سال 1390 حدود 760 اثر بوده که در سال جاری به 960 اثر رسیده و بنا داریم این میزان در سال 1394 به یک‎هزار و 50 اثر برسد.

وی بیان داشت: تعداد آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی در سال 1390 حدود 607 مورد، در سال جاری 657 مورد و در سال 1394 قرار است به 665 اثر برسد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تعداد آثار مرمت شده آثار در سال 1390 حدود هفت مورد، در سال جاری 17 مورد و در سال 1394 به 21 مورد خواهد رسید.

عباسی، تاسیس شهرداری بافت تاریخی، تعامل و همکاری دستگاه‎ها در راستای حفظ، توجه و معرفی میراث فرهنگی را از جمله پیشنهادات مهم در این حوزه خواند و گفت: تشکیل و حمایت از انجمن‎های میراث فرهنگی، طراحی و اختصاص فضای اینترنتی مناسب به حوزه میراث فرهنگی، تهیه اطلس جامع، طراحی سایت موزه‎ها و اکوموزه‎‎ها، طراحی شبکه استانی پایش و مدیریت الکترونیکی موزه‎ها از دیگر پیشنهادات در حوزه سند جامع است.
انتهای پیام/83001/و30/ژ1001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها