امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124483
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
عباس قائد رحمت، نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص ...

عباس قائد رحمت، نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص «فداکاری مرحوم کاظم صفرزاده معلم مرکز شبانه‌روزی در استان لرستان» اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های مردم کشورمان با توجه به فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی که دارند، ایثارگری و از خودگذشتگی است؛ مردم لرستان همواره پیشگام در ایثارگری بودند و در زمان دفاع مقدس نیز آ‌ن را به منصه‌ظهور رساندند.

قائد رحمت به فداکاری اکبر صفرزاده افزود: این معلم فداکار علی‌رغم اینکه چنین وظیفه قانونی نداشت و می‌توانست به مسئولان مربوطه اعلام کند و آنها بیمار را به مراکز درمانی برسانند، از جان‌گذشتگی کرد.

وی ادامه داد: این معلم متأسفانه با توجه به سیلی که اتفاق ‌افتاد، موفق نشد دانش‌آموزش را نجات دهد و پیکر خودش نیز بعد از 15 روز پیدا شد.

نماینده شهرستان درود و ازنا یادآور شد: باید این ایثارگری‌ها را قدردانی کرده و در جامعه ترویج دهیم؛ در بعضی از نقاط کشور می‌بینیم اتفاقاتی می‌افتد که به خوبی هم اطلاع‌رسانی می‌شود اما  بنده از صدا و سیما و برخی از رسانه‌ها انتقاد دارم که چرا همه موارد به خوبی اطلاع‌رسانی نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه‌ این موضوع مورد کم‌توجهی و غفلت قرار گرفت، گفت: باید صدا و سیما بیشتر از این و زودتر وارد می‌شد و این را به تصویر می‌کشید.

*ماجرای ریز علی لرستانی

قائد رحمت با اشاره به فداکاری یک ماهی‌گیر لرستانی اظهار داشت: در شهرستان درود در 3، 4 سال پیش اتفاق دیگری افتاد و فردی به رودخانه جنوبی شهرستان درود که در مسیر قطار شمال به جنوب است، برای ماهیگیری رفت.

نماینده مردم درود و ازنا تصریح کرد: این فرد متوجه شد خطوط راه‌آهن شکسته شده است و اگر قطار بیاید و از ریل خارج شود، فاجعه انسانی رخ می‌دهد. 

وی ادامه داد: این فرد از ماهیگیری دست ‌کشید و در آنجا ماند و لباس‌های خودش را در ‌آورد،  آتش ‌زد و قطار را از فاصله زیاد از این حادثه متوقف کرد؛ اما این فداکاری به درستی به تصویر کشیده نشد.

قائد رحمت افزود: تجلیلی نیز به درستی از این فرد صورت نگرفت؛ البته ما در ابتدای دوره نمایندگی، وی را به راه‌آهن جمهوری اسلامی معرفی کردیم  و آنها نیز وی را در یکی از شرکت‌های خود جذب کردند؛ این فرد معروف به «ریزعلی لرستانی» است؛ اما وی را مورد توجه قرار ندادند.

وی اضافه کرد: در جاهای دیگر نیز معلمی با دانش‌آموز خود همدردی کرد و سر خود را ‌تراشید که این کار بزرگ و ارزشمندی است و به درستی به تصویر کشیده شد؛ اما چنین موردی که یک معلم فداکار جان خود را فدای دانش‌آموزان خود می‌کند به درستی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

نماینده درود و ازنا خاطرنشان کرد: انتظار داریم‌ که این فداکاری‌ها به درستی به مردم معرفی شده و این فرهنگ ترویج شود و یاد و نام آنها نیز باید همیشه در تاریخ زنده بماند و از خانواده‌ها و بازماندگان آنها نیز تجلیل شود.

قائد رحمت در پاسخ به این پرسش که «چه کاری برای پایدار ماندن فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی در جامعه باید انجام داد؟»، گفت: باید مسئولان وظیفه خود را به درستی انجام دهند؛ البته چنین اتفاقی که می‌افتد، مردم قدردان هستند و متأثر شده و همدردی می‌کنند اما مسئولان تکلیف دارند، چرا که مسئولیت دارند تا این را به جامعه معرفی کنند.

وی اضافه کرد: مسئولین اگر وظایف خود را انجام ندهند، جامعه نیز ممکن است در جریان قرار نگیرد و رسانه‌ها باید به دقت به این موضوع ورود پیدا کنند و هر چه سریع‌تر با بررسی جوانب امر، اطلاع‌رسانی کنند و دستگاه‌ها و رسانه‌ها وظیفه سنگینی در این خصوص دارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص «برنامه و طرحی در جهت تجلیل و قدردانی از چنین افرادی»، یادآور شد: به این نتیجه رسیدم که ای کاش طرحی را تهیه کنیم یا دولت لایحه‌ای دهد که اگر دولت لایحه دهد، بار مالی آن نیز دیده می‌شود؛ اما اگر ما طرح را بدهیم در خصوص بار مالی با مشکل روبه‌رو می‌شویم و بر اساس اصل 75 قانون اساسی نیز ما بار مالی جدید برای دولت نمی‌توانیم ایجاد کنیم.

قائد رحمت افزود: به دولت توصیه می‌کنم لایحه‌ای بیاورد و اگر نیاورد، ما قطعاً به فکر این هستیم تا طرحی برای زنده‌نگه داشتن ارزش‌ها، ارائه کنیم.

وی ادامه داد: از رئیس‌جمهور و معاون پارلمانی وی از همین رسانه تقاضا می‌کنم که عنایت کنند و دستور صریحی دهند تا برای چنین مواردی یک لایحه تدوین شود و به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود تا در مواردی از این دست که در گذشته داشته‌ایم و در آینده نیز خواهیم داشت به نحو مقتضی بتوانیم آنها را مورد توجه، رسیدگی و تجلیل قرار دهیم تا فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی روز به روز در جامعه حفظ و گسترده شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: به استاندار و مسئولان اجرایی استان لرستان توصیه می‌کنم تلاش کنند ضمن تجلیل، برنامه‌های ویژه در این مورد تدوین کنند و در چارچوب مقررات و قوانین بتوانیم حمایت‌هایی نیز از بازماندگان این خانواده داشته باشیم و با نمایندگان مجمع نمایندگان استان لرستان و مسئولان اجرایی نیز در این خصوص رایزنی می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها