امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124512
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
علیرضا کوهکن عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

علیرضا کوهکن عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان مشارکت مردم آمریکا در انتخابات اخیر کنگره گفت: انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که همراه با انتخاب تعدادی از فرمانداران ایالتی بود مشارکت پائینی داشت که دلایل متعددی دارد.

وی افزود: طبق مباحث جامعه‌شناسی سیاسی در همه دنیا مشارکت در انتخابات چند دلیل مهم دارد که اولین عامل ترغیب مردم به شرکت در انتخابات، حادثه یا فضای سیاسی و بین‌المللی است که برای مثال حادثه 11 سپتامبر باعث شد تا در آمریکا بسیج عمومی ایجاد شود.

کوهکن دومین عامل ترغیب مردم برای حضور در انتخابات را رقابت شدید انتخاباتی عنوان و تصریح کرد: اگر فضای سیاسی دو قطبی پررنگی وجود داشته باشد مشارکت در انتخابات بیشتر می‌شود.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی سومین عامل مشارکت مردم در انتخابات را کارکرد مناسب نظام سیاسی دانست و اظهار داشت: وجود نظام سیاسی فعال و پویا با کارکرد مناسب به همراه خود مشارکت سیاسی بالایی را در پی خواهد داشت و این امر یکی از دلایل ترغیب مردم به حضور در انتخابات است.

کوهکن خاطرنشان کرد: در ایالت متحده آمریکا سه عامل حادثه یا فضای سیاسی مهم، رقابت شدید انتخاباتی و همچنین کارکرد مناسب نظام سیاسی وجود ندارد و به همین دلیل هم مشارکت در انتخابات در آمریکا در پایین‌ترین حالت ممکن است. البته دقت شود که هیچ حادثه یا فضای سیاسی مهمی در آمریکا وجود ندارد، البته تلاش‌هایی هم صورت گرفته بود تا مسئله داعش را به عنوان مسئله مهم بین‌المللی تبدیل کنند یا در جامعه داخلی آمریکا قانون مهاجرت را به عنوان یک بحران تبدیل کنند و یا حتی قانون حمل سلاح را اصلاح کنند که البته هیچکدام از آنها موفق نبوده است.

وی افزود:‌ دو قطبی بودن و تفاوت دو حزب یا رقبای مهم در انتخابات در آمریکا هیچگاه وجود نداشت. زیرا بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها تفاوت ملموس و فاحشی در کنگره نیست و انتخابات هم باعث تغییر قابل توجهی برای جابه‌جایی گرایش‌های سیاسی صورت نمی‌گیرد.

کوهکن تصریح کرد: با اینکه هنوز کنگره جدید شکل نگرفته است، رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان که قبلاً هم در مجلس سنا رهبری اقلیت را برعهده داشت، اعلام کرده است که رهبری اکثریت جمهوری‌خواهان مجدداً بر عهده‌ من قرار خواهد گرفت و یا اینکه در مجلس نمایندگان نانسی پلوسی که رهبر اقلیت دموکرات‌هاست اعلام کرده است که من رهبر اقلیت خواهم ماند که البته او از سال 2003 همواره رهبری دموکرات‌های اقلیت یا اکثریت را بر عهده داشته است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت:‌ با وجود برگزاری انتخابات در آمریکا تغییر قابل توجه سیاسی ایجاد نمی‌شود، البته اصولاً برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات در آمریکا با توجه به فضای سیاسی فعلی فرق آنچنانی با هم ندارد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: کارکرد سیاسی دولت آمریکا چه در مسائل داخلی و چه در مسائل خارجی توفیق قابل توجهی نداشته و این کارکرد اقناعی را در بین مردم ایجاد نکرده است که آنها را ترغیب به حضور و مشارکت در فرآیند سیاسی انتخابات کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها