امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۲۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124515
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و تیم مذاکره کننده هسته‌ای به منظور انجام

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و تیم مذاکره کننده هسته‌ای به منظور انجام رایزنی‌های سه جانبه با آمریکایی‌ها و کاترین اشتون و شرکت در نهمین دور مذاکرات جامع با گروه 1+5 ساعتی دیگر راهی مسقط پایتخت عمان می‌شوند.

قرار است فردا و پس فردا (یکشنبه و دوشنبه) 18 و 19 آبان ماه نشست سه جانبه‌ای به ریاست محمدجواد ظریف، جان کری وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون هماهنگ کننده 1+5 در مسقط پایتخت عمان برگزار شود.

نهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای نیز به ریاست ظریف و اشتون روز سه‌شنبه 20 آبان ماه در عمان برگزار خواهد شد.

ایران و گروه 1+5 در ششمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در وین در تیرماه سال جاری و پس از آنکه به این نتیجه رسیدند که به دلیل اختلافات موجود حصول توافق جامع امکانپذیر نیست این مذاکرات را برای چهار ماه دیگر (سوم آذر 93 - 24 نوامبر 2014) تمدید کردند و از آن زمان یک دور مذاکره جامع هسته‌ای در نیویورک و هشتمین دور مذاکرات جامع نیز در شهر وین برگزار شد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در آستانه مذاکرات مسقط در گفت‌وگو با العالم در خصوص برگزاری این مذاکرات در مسقط گفت: عمان کشور دوست و بسیار نزدیک به ما است و ارتباطات خوبی هم با کشورهای غربی و 1+5 داشته است. کشور عمان در گذشته نقش بسیار خوب و مثبتی را در مذاکرات هسته‌ای ایفا کرده و ما از تلاش‌های گذشته عمان ممنون هستیم. فکر می‌کنیم که تلاش‌های مثبت با نیت خیر بوده است و اثرات خود را نیز داشته است که منجر به ادامه مذاکرات شده است.

عراقچی تصریح کرد: همه اعضای 1+5 و ما، این اعتقاد را داشتیم که یک حضور مجدد در عمان خیلی مفید خواهد بود و دعوت سلطان محترم عمان را همه کشورها با طیب خاطر اجابت کردند و ما دور دیگری از مذاکرات را در عمان خواهیم داشت؛ دوری که امیدوار هستیم که یک دور تعیین کننده باشد.

وی افزود: دور جدید در فاصله بسیار نزدیکی از تاریخ مقرر ما – 24 نوامبر - است و بسیار تعیین کننده خواهد بود، که آیا ما امکان توافق تا قبل از 24 نوامبر را داریم یا نداریم. من امیدوارم که این دور از مذاکرات در مسقط، مذاکرات موفقی باشد.

عراقچی تأکید کرد: با حسن نیتی که دوستان عمانی ما دارند و با امکانات و تسهیلاتی که همواره برای مذاکرات فراهم کرده‌اند، امیدوار هستیم که مذاکرات موفقی باشد.

عراقچی درپاسخ به این سوال که آیا ما به نقطه تعیین کننده در مذاکرات نزدیک می‌شویم، و اینکه در صورت دستیابی به توافق، آیا این توافق در شهر مسقط اعلام می‌شود؟ گفت: نه، فکر نمی‌کنم که ما به توافق در این دور از مذاکرات برسیم. احتمالا جلسات دیگری را هم احتیاج خواهیم داشت، ولی امیدوار هستیم که از وضع موجود خارج بشویم و مذاکرات مسقط، یک مذاکرات راهگشا باشد.

وی افزود: می‌دانید که در یکی دو تا موضوع، مدتی هست که مذاکرات تقریبا متوقف شده است و ما موفق به پیدا کردن راه حل نشده‌ایم و امیدواریم که مذاکرات مسقط از این جهت مذاکرات موفقی باشد که بتواند راهگشایی بکند. اگر راهگشایی بشود، بعد ما مذاکرات را ادامه خواهیم داد و امیدواریم تا قبل از تاریخ مقرر به توافق برسیم.

تحریم‌ها و میزان غنی سازی در حال حاضر از جمله مهمترین موارد اختلافی بین ایران و گروه 1+5 است.
به گزارش فارس، در صورتی که در مسقط گشایشی در وضع موجود حاصل شود، رایزنی‌های دو و چند جانبه برگزار و اواخر آبان ماه دور پایانی مذاکرات در وین برگزار خواهد شد.

وزرای خارجه ایران و شش کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، انگلستان و آلمان) سوم آذر ماه سال گذشته (1392) در خصوص موضوع هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند و این توافقنامه 30 دی ماه سال گذشته وارد مرحله اجرا شد و از آن زمان مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع آغاز و تاکنون هشت دور مذاکره در این زمینه برگزار شده که هفت دور در وین و یک دور نیز در نیویورک بوده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار