امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124524
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای دولتی روسیه ، برخورد  آمریکا با «شرکای کوچکتر» خود، از جمله ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای دولتی روسیه ، برخورد  آمریکا با «شرکای کوچکتر» خود، از جمله در ائتلاف ضد روسی، را یک «باج خواهی آشکار و علنی» نامید.

به نوشته روزنامه «وزگلاد»، صحبت بر سر هم شرکت کنندگان در «جنگ تبلیغاتی» و هم ملحق شدگان به رژیم تحریم‌ها علیه روسیه است. کارشناسان روس مکانیزم‌های مختلفی، از جمله جبر و وابستگی تکنولوژیکی را برای این اعمال فشار نام برده‌اند. 

ناریشکین روز جمعه در دیدار با «ماساهیکو کومورا» معاون حزب لیبرال دمکرات حاکم بر ژاپن گفت: «واشنگتن دیگر به حدی گستاخ شده است که باج خواهی و اعمال فشار خود بر روسیه را پنهان نمی‌کند ». به گفته وی، روسیه بشدت نگران آن است که شرکای ژاپنی مجبور شده‌اند تحت فشار آمریکا تصمیم غیرسازنده‌ای در اعمال تحریم علیه مسکو اتخاذ کنند.

رئیس دومای روسیه افزود: «ما به خوبی می‌دانیم که این اقدامات تحت فشارهای اعمال شده از سوی واشنگتن صورت گرفته است. ولی باید به این نکته توجه داشت که این گام‌ها به روابط روسیه و ژاپن آسیب جدی می‌رساند».

این روزنامه می‌افزاید: «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه و بسیاری دیگر از سیاستمداران روس بارها تاکید کرده‌اند که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه «تاثیر بومرنگی» داشته و به خود آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای مبتکر آن آسیب خواهد رساند و غیرممکن است که مواضع روسیه تحت تاثیر این اقدامات قرار بگیرد.

کارشناسان روسی در تشریح این مسئله یادآور شده‌اند که اقدامات تبلیغاتی ضدروسی، با تکرار در دستور کار جهانی به سنگی شبیه است که به روی آب پرتاب شده و قطعا تا جایی که قدرت داشته باشد، تکرار می‌شود. 

کشورهای جهان «آنگلوساکسون» نخستین بار نیست که به«محافل نزدیک» خود حمله کرده‌ و آنها را تحت فشار قرار داده‌اند. حال یک سئوال مطرح است: مکانیزم آمریکا برای باج خواهی از شرکای کوچکتر خود چیست؟ 

به عقیده «دمیتری پولیکانوف» نائب رئیس مرکز تحقیقات سیاسی روسیه ، اعمال فشار آمریکا در تمامی عرصه‌ها، از طریق کانال‌های سیاسی، تماس‌ها، رایزنی‌ها و مذاکرات تلفنی صورت می‌گیرد. مذاکرات انجام می‌شود و در این بین کنایه‌های بکار گرفته می‌شود که شما باید برخی اقدامات را حتما انجام دهید».

این کارشناس می‌گوید: «آمریکا همه متحدان اصلی خود را مجبور می‌کند تا مواضع سختگیرانه‌ای علیه روسیه اتخاذ کنند و حتی رهبرانی که چنین تمایلی نداشته باشند مجبور خواهند شد بنا به تعهدات خاصی که در قبال واشنگتن دارند، به آنها عمل کنند. در رابطه با روسیه برخی کشورها، از جمله سوئیس و ژاپن تا جای ممکن مواضع نرمتر و محافظه کارانه تری اتخاذ کرده‌اند. ولی اتحادیه اروپا تحت فشار واشنگتن در شرایط دشواری گیر افتاده است»

«میخائیل رمیزوف» رئیس موسسه راهکار ملی روسیه معتقد است که موثرترین روش اعمال نفوذ در جهان، اقدام علیه افراد مشخص، مقامات سیاسی و تجاری است و سرویس امنیت ملی آمریکا، بعنوان موثرترین سازمان فعال در این زمینه در جهان، از این ابزار به خوبی و با مهارت استفاده می کند. اگر آمریکا برخورد و مواضع خویش را بر کشورها برای پیوستن آنها به ائتلاف ضد روسی و رژیم تحریم‌ها علیه مسکو تحمیل کرده است، آنها تحت این قبیل فشارها، چاره‌ای جز ملحق شدن به واشنگتن ندارند. این اعمال فشار هم بر متحدان نزدیک آمریکا و هم کشورهایی که سعی می‌کنند سیاست مستقلی را اجرا کنند، کاملا واضح است.

رمیزوف همچنین یادآور شد: «اگر تحریم‌های اروپا، تلاش برای تاثیرگذاری بر روسیه است، تحریم‌های آمریکا از ابتدای امر، نه برای تاثیر گذاشتن بر اقدامات مسکو، بلکه برای تنبیه و با هدف ضربه زدن جدی به اقتصاد و سطح فناوری‌های روسیه در نظر گرفته شده است. آمریکا برای این منظور از همه اهرم‌های فشار خود بر کشورهای مختلف استفاده کرده است».

این کارشناس معتقد است: «می‌توان یقین داشت که صحبت بر سر اقدامات کوتاه مدت نیست، بلکه این یک برنامه درازمدت است و بعد از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما هم اوضاع بهبود نخواهد یافت و حتی در صورت پیروزی «هیلاری کلینتون»، شرایط به نحو قابل توجهی برای روسیه بهبود نخواهد یافت». 

پولیکانوف هم دورنمای اوضاع را به این مسئله مرتبط می‌داند که آمریکایی‌ها چه زمان پی ببرند که این اقداماتشان سازنده نیست. وی می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم که به این زودی چنین اتفاقی بیفتد و با توجه به این وضعیت باید بطور غیر رسمی با مقامات واشنگتن به مذاکره کرد».

وی با اشاره به امکان دیدار رهبران روسیه و آمریکا در حاشیه نشست آتی سران گروه 20 در استرالیا یادآور شد:«لازم است بار دیگر در خصوص بحران اوکراین و تحریم‌ها گفت‌وگو شود. حتی اگر نشود یکدیگر را متقاعد کرد، همین‌که صحبت شود، خود یک علامت مثبت است. مسئله مهم آن است که بین رهبران روسیه و آمریکا دیوار چین کشیده نشود و آنها در هر صورت راهی برای مذاکره با یکدیگر پیدا کنند».

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها