امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۴:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124531
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خبرگزاری رویترز در مقاله‌ای به بررسی تبعات روی کار آمدن جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا بر

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خبرگزاری رویترز در مقاله‌ای به بررسی تبعات روی کار آمدن جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا بر موضع‌گیری‌های بین‌المللی این کشور پرداخته است.
رویترز نوشته که به محض اعلام اختصاص اکثریت کرسی‌های سنای آینده به جمهوری‌خواهان، دو چهره جنگ‌طلب برای به دست گرفتن پست‌های کلیدی انتخاب شدند؛ «جان مک‌کین» در آینده با عنوان «رئیس کمیسیون نیروهای مسلح» و «لیندسی گراهام» به عنوان رئیس کمیسیون فرعی تخصیص بودجه سنای آمریکا در رسانه‌ها شناخته خواهند شد.
در این صورت، مک‌کین کهنه‌سرباز که در ویتنام فرمانده شناورهای آمریکایی بوده و و خواستار حضور عملیاتی‌تر کشورش در بحران اوکراین و سوریه است، به عنوان نماینده مردم برای نظارت بر سیاست‌های نظامی کشور گمارده خواهد شد.
«گراهام» نیز با در دست گرفتن عنان بودجه، خواهد توانست کمک‌های مالی آمریکا به کشورهای خارجی (و البته گروه‌های مسلح سوریه) را تصویب و یا رد کند.
عناصر مسلح سوریه البته در سنای جدید پشتیبانان بیشتری هم خواهند داشت؛ قرار است سناتور «باب کروکر» که بارها خواستار اعمال سیاستی عملیاتی و سخت‌گیرانه‌تر درباره سوریه شده، ریاست کمیسیون روابط خارجی را به عهده بگیرد؛ کمیسیونی که می‌تواند گزینه‌های اوباما برای انتخاب به عنوان سفیر در کشورهای خارجی را تأیید و یا رد کند.
رویترز بر مبنای رویکردهای همین گزینه‌های پست‌های کلیدی سنا و سخنان روزهای اخیر جمهوری‌خواهان نوشته که سنای جدید به مشکلی در برابر رویکردهای خارجی اوباما تبدیل خواهد شد؛ به خصوص مشکلی جدی برای رسیدن به توافق جامعه هسته‌‌ای با جمهوری اسلامی ایران.
در این مقاله آمده که اوباما برای رسیدن به توافق هسته‌ای باید بتواند مقامات ایران را مجاب کند که در صورت امضای توافقنامه، تحریم‌های ضد این کشور برداشته خواهد شد اما جمهوری‌خواهان می‌گویند که اوباما بیش از حد به ایران امتیاز داده و در محافل عمومی، از افزایش تحریم‌های ایران سخن می‌گویند.
این در حالی است که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز گذشته تصریح کرد که در بحث سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای با ایران، تفاوتی بین دو حزب وجود ندارد. «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا نیز پس از مشخص شدن پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات سنا، گفت در صورتی که یک «توافق خوب» به دست آید، او می‌تواند با کنگره در این رابطه تعامل کند.
موضوع نحوه مبارزه با داعش و رویارویی با روسیه در اوکراین هم دیگر مشکلات اوباما در تعامل با سنای جدید خواهد بود.
جمهوری‌خواهان که به جنگ‌طلبی مشهور هستند، بر خلاف اوباما و تیم دموکراتش، خواستار حفظ گزینه اعزام نیروی زمینی به جبهه نبرد با داعش هستند. در میدان مبارزات ارتش اوکراین و استقلال‌طلبان نزدیک به روسیه هم جمهوری‌خواهان دوباره بر خلاف اوباما و تیم سیاست خارجی‌اش، خواستار افزایش تحریم‌ها علیه مسکو و حتی ارسال تسلیحات آمریکایی برای ارتش اوکراین هستند.
اعضای سنای جدید که با رأی 38 درصد از مردم آمریکا انتخاب شده‌اند، در اوایل زمستان سال جاری کار خود را شروع خواهند کرد.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار