امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124555
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ اخیرا کتابی با عنوان «در ستایش بیداری» به دستم رسیده است. کتاب مذکور گزیده اشعاری ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ اخیرا کتابی با عنوان «در ستایش بیداری» به دستم رسیده است. کتاب مذکور گزیده اشعاری است که به دکتر طاهره صفارزاده تقدیدم شده است. وقتی «در ستایش بیداری» را می خواندم چند نکته توجهم را جلب کرد که در پی می آید:

1) رضا اسماعیلی که از شاعران خوب و تلاشگران عرصه ادبیات انقلاب است مقدمه ای بر کتاب نوشته است که از این شاعر گرانقدر مقدمه ای علمی تر و وزین تر انتظار می رفت. اگر ما شعرهای مرحوم دکتر طاهره صفارزاده را از این مقدمه حذف کنیم می توانیم این مقدمه را برای خیلی شاعران دیگر نیز قلمداد کنیم. مقدمه، لحنی به رنگ «نثر شاعرانه» و یا «نثر ادبی» دارد که نویسنده می‌توانست مقاله ای کوتاه را در ابتدای این کتاب 116 صفحه ای بیاورد.

2) یکی از ویژگی های کتاب مذکور این است که آقای اسماعیلی کوشیده است از شاعران پیشکسوت و  جوان شعرهای ارزشمند دریافت کند و در کتاب بیاورد و در این میان سهم جوانان بیشتر است. ارتباط خوب و مثال زدنی اسماعیلی با شاعران باعث شده است تا وی به عنوان دبیر کنگره جایزه ادبی صفارزاده اشعار خوبی را از شاعران کشور برای تدوین این کتاب بگیرد. مجید سعدآبادی از زمره شاعران جوانی است که در قالب شعر سپید کار خوبی برای دبیرخانه ارسال نموده است و در ادامه می آید:

«سخت ترین کار زندگی

بخشیدن است

و تنها تو می توانی بانوی شعر انقلاب!

ما را ببخش که از یاد برده ایم

شعر کوچه باع های شمال شهر را

که برای پس کوچه های پایین شهر سروده بودی

ما را ببخش که تو را از یاد برده ایم

آن هنگام که گل های باغچه را آب می دادی

و نگاه می انداختی به روییدن معناهای تازه بر شاخه ها

آن هنگام که از بی مهری ها

به دنیای کوچک آشپزخانه پناه می بردی و ...

شعله های گاز را کم می کردی تا...

کلمات امروز نسوزند و خوب پخته شوند

ما را ببخش طاهره بانو!

وقتی برایمان شعر در دنیای دیگری می نویسی

و ما نمی خوانیم!»(در ستایش بیداری، صص: 73-71)

به هر روی رضا اسماعیلی در جمع آوری اشعار برای شاعران انقلاب کارهای خوبی را ارائه کرده است. یکی از انها کتاب «از سر سطر» است که ویژه دکتر قیصر امین پور منتشر شده است. «در ستایش بیداری» دومین کتاب رضا اسماعیلی است که کوشیده است تا اشعار شاعران را به شاعر اندیشه و بیداری مرحوم دکتر طاهره صفارزاده تقدیم کند.

این کتاب با طرح جلد زیبا و صفحه آرایی جالب توسط انتشارات «پارس کتاب» منتشر شده است. در پایان با شعری از رضا اسماعیلی که به مرحوم طاهره صفارزاده تقدیم شده است این یادداشت را به پایان می برم:

«چرا

وقتی قله ها فرو می ریزند

و قامت ها فرو می افتند

ما بیدار شویم؟

ای کاش

قبل از زنده یاد

زنده باد می گفتیم

ای کاش»(همان،ص: 31)

یادداشت: مهدی آقایی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها