امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124587
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۹
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم در نشست خبری که به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد، ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم در نشست خبری که به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد، گفت: تقارن برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری با ابلاغ سیاست‌های علم و فناوری از طرف مقام معظم رهبری را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری پاسخ مناسبی باشد به اینکه ورود عملی به تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب داشته باشیم.

وی افزود: 25 آذر سال 79 از طرف شورای فرهنگ عمومی کشور به عنوان روز پژوهش و هفته پایانی آذر با عنوان هفته پژوهش و فناوری نامگذاری شده است و مسئولیت اجرای هفته ملی پژوهش نیز برعهده وزارت علوم قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه از سال 79 تاکنون 14 دوره مراسم هفته ملی پژوهش برگزار شده تصریح کرد: ما با برگزاری مراسم این هفته به دنبال تقویت و احیای اهدافی هستیم که مدنظر ما است و هدف اصلی ارائه توانمندی‌ها در جامعه پژوهشگر و فناور ما است و همچنین سعی داریم عرضه و تقاضا را به هم نزدیک کنیم.

وی ادامه داد: جامعه هدف ما در این بحث دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و از طرفی صنایع هستند.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: معرفی و شناسایی توانمندی‌های دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری، معرفی پژوهشگران و فناوران برتر، فراهم کردن فضایی برای ایجاد زمینه جهت تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و فناوری، ایجاد همکاری بین پژوهشگران و فناوران، برقراری ارتباط بین مراکز صنعتی و تولید، مراکز تحقیقاتی و برگزاری نمایشگاه یافته‌های پژوهش فناوری از بحث‌هایی است که ما به دنبال تحقق آن در این هفته هستیم.

احمدی گفت: ما بحثی با عنوان فن‌بازار در این هفته داریم که سعی می‌شود در آن شرایطی ایجاد کرد که صنعت با پژوهشگران بتوانند مذاکراتی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران یکی از برنامه‌هایی است که در این هفته با حضور رئیس‌جمهور برگزار خواهد شد.

معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: در کنار نمایشگاه در این هفته اجلاس معاونین پژوهشی دانشگاه‌ها را داریم و با دیدگاه‌ پژوهشگران دانشگاه‌ها آشنا خواهیم شد و همچنین بخش خصوصی در نشست جداگانه‌ای مسائل و مشکلات خود را مطرح خواهند کرد و این مشکلات بررسی خواهد شد.

احمدی با بیان اینکه امسال بنا داریم یک سری کارهای جدید انجام دهیم افزود: در این راستا سعی داریم برخی از فعالیت‌ها را به دانشگاه‌ها واگذار کنیم و همچنین به مجموعه پژوهشی و مراکز مربوطه در این زمینه ابلاغ می‌شود تا اگر ایده‌های پژوهشی دارند برای ارزیابی به ستاد بفرستند و یک الی دو دانشگاه به عنوان مسئول، مسئولیت این کار را خواهند پذیرفت.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه علوم انسانی تصریح کرد: ما قصد داریم فضای جداگانه‌ای برای علوم انسانی بازکنیم و در این حوزه ایده‌هایی که توسط دانشجویان و اساتید ارائه می‌شود در یک فضای جداگانه به آنها پرداخته خواهد شد که انشاءالله تحولی در علوم انسانی این بخش ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: زنگ هفته پژوهش و همچنین معرفی ایده‌های برتر یکی دیگر از برنامه‌های این هفته ما خواهد بود.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: ما بنا داریم برای دانش آموزان نیز برنامه‌هایی در رابطه با پژوهش داشته باشیم و در این راستا ایده‌های پژوهشی را مطرح می‌کنیم تا دانش‌آموزان بتوانند فعالیت‌هایی در این رابطه داشته باشند البته مجری این کار آموزش و پرورش خواهد بود و ما با آنها همکاری خواهیم داشت.

وی به برگزاری میزگرد‌ها و نشست‌های مختلف با مشارکت دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی با حضور مسئولان، پژوهشگران و دانشجویان برگزار خواهد شد و شعاری که برای هفته ملی پژوهش در نظر گرفته شده است شعار پژوهش و فناوری پیشران و اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی ادامه داد: امسال در کنار برنامه‌هایی که در مرکز برگزار خواهد شد برنامه‌های استانی بسیار خوبی نیز برگزار خواهیم کرد و ستاد‌های استانی با ریاست استاندار و دبیری رئیس دانشگاه مادر آن استان تشکیل می‌شود.

احمدی در پاسخ به سوال خبرنگاران تصریح کرد: در بخش فن‌بازار 300 میلیارد تومان مذاکرات اولیه انجام شده است ولی اینکه چقدر از این محقق شده مشخص نیست.

وی ادامه داد: مشکلاتی که در سال قبل بین معاونت علمی ریاست جمهوری و ما وجود داشت اصلاح شده و همین همکاری باعث شد تا کارگروه مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شود.

احمدی افزود: صندوق نوآوری شکوفایی هم که متوقف بود الان چیزی در حدود 800 میلیارد تومان اعتبار گرفته و فرآیند‌ها در این صندوق فعال هستند.

معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: در رابطه با طرح‌های کلان تنها مشکلات ما چالش مالی نبود بلکه مشکلات دیگری مانند مشکل مدیریت پروژه وجود داشت در یک سال اخیر کارهای بسیار خوبی در رابطه با طرح‌های کلان انجام شده است.

احمدی در خاتمه اظهار داشت: ما به صورت فعال در کارگروهی که به شرکت‌های دانش‌بنیان مجوز می‌دهند شرکت داریم و اکنون بالای 1500 شرکت دانش‌بنیان مجوز فعالیت گرفته‌اند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها