امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124588
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۹
تعداد بازدید: 58
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «میت رامنی» رقیب جمهوری‌خواه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «میت رامنی» رقیب جمهوری‌خواه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری 2012 آمریکا ضمن انتقاد از سیاست خارجی اوباما گفت که وی در حال فاصله گرفتن از همپیمانان آمریکا است و سیاست خارجی وی «ناکارآمد و اشتباه» است.

وی ضمن انتقاد از سیاست خارجی اوباما در قبال خاورمیانه و رویکرد وی در قبال رژیم صهیونیستی در کنفرانس شورای ملی آمریکا اسرائیل در واشنگتن تأکید کرد که اوباما «ساده‌‌لوح» است و از هم همپیمانان آمریکا فاصله می‌گیرد.

رامنی در در ارتباط با گزارشاتی مبنی بر آنکه اوباما برای آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نامه‌ای ارسال کرده است و پیشنهاد همکاری با ایران در خصوص مبارزه با تکفیری‌های «داعش» را مطرح کرده است، گفت: « رک بگویم که بسیار متحیر شدم که رئیس‌جمهور آمریکا نامه‌ای با چنین ماهیتی که درعمل کشوری را با حاکمیتی که اصول بین‌المللی را نقض می‌کند و جهان را تهدید می‌کند، ارسال کرده است. من متحیر شدم.»

وی ادامه داد: «شما می‌توانید از رئیس‌جمهوری حرف بزنید که با دیگر رهبران جهان حرف بزند اما اینکه به نوعی ما بتوانیم با یکدیگر (با ایران) همکاری کنیم، غیرقابل قبول است. من قادر به وصف آن نیستم.»

این نماینده جمهوری‌خواه آمریکا که همچون دیگر جمهوری‌خواهان جنگ‌طلب رویکرد تندرویی دارد، ادامه داد: «رویکرد درست این است که ایران را به شیوه‌ای که درباره آفریقای جنوبی در حین دوران آپارتاید فکر می‌کردیم، به رسمیت بشناسیم. ما آن را منفور در سطح جهانی می‌دانستیم. رهبران آنها نادیده گرفته می‌شدند، آنها به هیأت‌های بین‌المللی دعوت نمی‌شدند. ما اعمال نفوذ اخلاقی در آنها می‌کردیم. به عقیده من،  به نحوی، ارتباط با رهبر عالی ایران یک اشتباه بزرگ است.

رامنی ادامه داد: این اقدامات فرد را وادار می‌کند که فکر کند رئیس‌جمهور آمریکا در رویارویی با امور خارجی، تقریباً بی‌منطق است. حقیقت ایت است که سیاست خارجی اوباما ناکارآمد و اشتباه است. رئیس‌جمهور ارتش ما را تضعیف می‌کند و از همپیمانان ما فاصله می‌گیرد که ایم مسئله ما را تضعیف می‌کند.

وی تأکید کرد که اوباما با «رفتن به جهان عرب و عذرخواهی برای آمریکا آغاز کرد و گفت که ما دیکتاتور، تفرقه‌افکن بودیم و کشورهای دیگر را نادیده می‌گرفتیم و مسئله قابل توجه این است که او در حال حاضر خود در حال چنین کارهایی است. او این کارها را با دشمنان ما نمی‌کند بلکه با دوستانمان می‌کند.»

رامنی درباره سیاست خارجی اوباما اینگونه گفت: «او سیاست خارجی آمریکا را وارونه کرد و به عقیده من این یکی از دلایلی است که اقدامات چشمگیری توسط رژیم‌های استبدادی در سراسر جهان صورت می‌گیرد. این امر موجب می‌شود که افراد بد فک کنند که می‌توان بر آمریکا تحکم کرد.»

این اظهارات رامنی در حالی مطرح شده است که تنش‌ها بین واشنگتن و رژیم صهیونیستی تشدید بخشیده شده است و این بعد از آن بود که در مجله آتلانتیک به نقل از برخی مقامات آمریکایی، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل، «بزدل» خطاب شده بود.

این مطلب موجب بروز خشم صهیونیست‌ها و همچنین نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره شد و بعد از آن «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با نتانیاهو تماس تلفنی برقرار کرد و از او عذرخواهی کرد و کاخ سفید نیز خود را از از این اظهارات مبرا کرد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها