امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۵:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124589
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۹
تعداد بازدید: 594
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، همیشه حرف از گسل که می‌شود پایتخت و گسل‌های مثلثی شکل آن از ذهنمان گذر می‌کند اما نکته‌ای که ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، همیشه حرف از گسل که می‌شود پایتخت و گسل‌های مثلثی شکل آن از ذهنمان گذر می‌کند اما نکته‌ای که تا به حال به آن پرداخته نشده و شاید در مورد آن حرفی زده نشده گسل تبریز است که از گسل شمال تهران و گسل‌های البرز و زاگرس و سایر گسل‌های ایران خطرناک‌تر بوده و در صورت رخ دادن زلزله در تبریز، شهر با تکان‌های شدیدتری مواجه می‌شود، اما بدتر از همه این است که شمال و شرق این کلانشهر که بر روی گسل واقع شده است، دچار لغزش شده و در نتیجه گسیختگی به وجود می‌آید و در واقع این سامانه از مرند (دامنه شمالی میشو داغی تا بستـان‌آباد با راستای شمال باختری - جنوب خاوری) امتداد دارد.

حالا نکته اینجاست که گسل تبریز از شمال این شهر عبور کرده و شهرک‌هاى مختلفى را در معرض خطر قرار داده است، همچنین بخش اعظمى از حدود هزار حاشیه‌نشین شهرستان تبریز در قسمتى از کمربند شمالى شهر اسکان یافته‌اند که ساختمان‌هاى آنها به هیچ وجه در مقابل حتی کوچکترین تکان‌ها نیز مقاوم نیست.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال غرب کشور نیز در همین رابطه در گفت‌وگو با فارس می‌گوید: گسل تبریز بخشی از یک سامانه گسلی در امتداد لغزشی بزرگ است که در شمال باختری ایران و شرق ترکیه جای دارد.

احمد نیرومند ادامه می‌دهد: این گسل با طولی نزدیک به 150 کیلومتر در شمال غرب و جنوب شرق از جنوب مرند آغاز شده و با عبور از حاشیه شمالی شهر تبریز تا نزدیکی بستان‌آباد امتداد دارد.

وی اعتقاد دارد: گسل تبریز به‌طور کلی در راستای شمال باختری – جنوب خاوری امتداد دارد با این حال نقشه‌برداری دقیق آن در واحدهای سنگی پوشش رسوبی نشانگر سامانه‌ای شکل یافته از تکه‌هایی با امتدادهای مشخص و مجزا بوده و شیب گسل نیز در قسمت‌های مختلف گسل متفاوت است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال غرب کشور همچنین با اشاره به زلزله سال گذشته 6.2 ریشتری ورزقان و اهر می‌افزاید: در زلزله ورزقان جابه‌جایی عمودی 30 سانتی‌متری است و جابه‌جایی 90 سانتی‌متری روی خط گسل نیز اتفاق افتاده است اما طبق مطالعات انجام شده روی گسل تبریز جابه‌جایی یک متری عمودی و 3 تا 4 متری افقی روی خط گسل اتفاق افتاده است.

اما آنچه تبریز را در مقوله زلزله از دیگر شهرها متمایز می‌کند و خرابی‌ها و ویران‌های زیادی را در صورت وقوع زلزله احتمالی بر جای می‌گذارد، وجود گسل طولی است که از غرب تا شرق استان کشیده شده و متاسفانه انبوه‌سازان و بساز و بفروش‌ها بدون توجه به این گسل و حوادث ناشی از فعال شدن آن اقدام به ادامه ساخت و ساز می‌کنند که متاسفانه در سال‌های اخیر ساخت و ساز در دره‌ها و پستی و بلندی‌هایی که جزو خطرناکترین مناطق تبریز هستند رو به افزایش است.

آیین‌نامه 2800 درباره طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله که ساخت و ساز در حریم 500 متری گسل‌ها را ممنوع اعلام کرده است اما متاسفانه با توجه به اصول و قوانین نیز، عملا تحقیقات سازمان زمین‌شناسی ضمانت اجرایی ندارد.

پرواز بر روی گسل تبریز( در فیلم) گسل‌ تبریز با رنگ قرمز مشخص شده است.

دفتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در تبریز در روزهای آینده گزارش مفصلی درباره گسل زلزله تبریز به همراه عکس منتشر خواهد کرد.

انتهای پیام/60002/ع40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها