امروز : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 25
۱۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1246
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۹
تعداد بازدید: 151
به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا)، شهید سپهبد «محمدولی‌خان قرنی» بعد از گذراندن دو سال و نیم زندان آزاد شد، در پی آن پیشنهاداتی ...

به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا)، شهید سپهبد «محمدولی‌خان قرنی» بعد از گذراندن دو سال و نیم زندان آزاد شد، در پی آن پیشنهاداتی مبنی بر ادامه همکاری با رژیم پهلوی از سوی شخص شاه صورت گرفت اما شهید قرنی به دلیل اعتراض به وضع موجود، پیشنهادات مهم سیاسی را نپذیرفت و دور جدیدی از مبارزات وی با آغاز نهضت امام خمینی(ره) آغاز شد.

                                                           ***

با آغاز نهضت امام خمینی(ره) و شکل‌گیری قیام 15 خرداد 1342، این بار قرنی راه جدید خود را پیدا کرد و دور جدید فاصله گرفتن از باورهای سیاسی گذشته‌اش را از طریق نزدیک شدن به اندیشه‌های امام خمینی (ره) آغاز کرد. بی‌سبب نیست که در این زمان ساواک مجدداً به بازکاوی مشخصات و آدرس‌های جدید قرنی می‌پردازد و نتیجه این بازکاوی مشخصات و آدرس‌های جدید قرنی می‌پردازد و نتیجه این بازکاوی در سند بعدی کاملا آشکار می‌شود که وی با امام خمینی (ره) و آیت‌الله میلانی ارتباط نزدیک برقرار کرده است.
خیلی محرمانه
ستاد بزرگ ارتشتاران
به: ریاست سازمان اطلاعات و امنیت کشور
موضوع: سرلشکر سابق اخراجی ولی قرنی
نامبرده بالا برابر رأی دادگاه تجدیدنظر ویژه به اتهام لغو دستور و مستور داشتن جریاناتی از مقامات مافوق، به سه سال زندان عادی محکوم و از تاریخ 31/4/37 از خدمت ارتش اخراج گردیده و عکسی نیز در سوابق موجود نیست.

                                                          ***

ارتباط سرلشکر قرنی با امام خمینی(ره) و نیروهای نزدیک به جنبش اسلام‌گرایانه در ایران موضوع حساسیت‌ برانگیزی بود که ساواک و رژیم پهلوی با حساسیت بسیار زیاد به آن توجه داشته‌اند و این گزارش حکایت از آن دارد که قرنی با طیف بسیار گسترده‌‌ای از مخالفان سیاسی رژیم پهلوی ارتباط گرفته است که شامل حجت‌الاسلام سیدمصطفی خمینی فرزند ارشد امام خمینی (ره) است که حضرت امام در این زمان در زندان و حصر به سر می‌بردند تا آیت‌آلله سیدهادی میلانی و همچنین طیف وسیعی از افسران ارتش و ژاندارمری مثل سرهنگ میراحمد بهمن یار و مهندس غلامعلی فریور و تأکید ساواک بر آن که تماس وی با آیت‌الله میلانی و سید مصطفی خمینی بسیار منظم است دلالت کافی بر هماهنگی فی‌مابین دارد و این چیزی نیست که ساواک و رژیم پهلوی به آسانی از آن بگذرد.

                                                            ***

در پی گزارش 14 آذر 1342 مبنی بر ارتباطات قرنی با فرزند امام‌خمینی(ره) و آیت‌الله میلانی دادستانی ارتش و ساواک در 20 روز بعد در حمله گسترده به منزل قرنی تمام اوراق منزل قرنی را کشف و ضبط کردند و آنها را با خود بردند که در این صورتجلسه که به تاریخ 4 دی 1342 تنظیم شده است ساواک و دادستانی ارتش با وسواس هرچه تمام‌تر منزل را جستجو کردند که صورتجلسه به امضای نمایندگان ساواک و دادستانی ارتش و خانم ایران قرنی (همسر قرنی) رسیده است.

                                                       ***

در پی آشکار شدن ارتباط قرنی با فرزند امام خمینی و آیت‌الله سیدهادی میلانی و همچنین ارتباط با افسران ارتش شاه دستور بازداشت مجدد قرنی را داد و این دستور ظاهراً در تاریخ 5 دی 1342 صادر شد که به لحاظ تاریخی با تاریخ حبس و حصر امام خمینی (ره) نیز همزمانی دارد و قرنی در پنجم دی ماه 1342 به زندان قزل قلعه تحویل شد.
محکومیت مجدد

در پی تلاش گسترده ساواک و رژیم پهلوی برای کشف فعالیت‌های قرنی این بار توفیق یافتن اهداف قرنی برای ساواک میسر نشد هر چند همراهان وی با آیت‌الله سیدهادی میلانی مرتبط بوده‌اند مقاومت‌های جدی در تلاش برای مخفی نگهداشتن اقدامات خود به انجام رساندند و این بار برای کشف مطالب پیرامون اقدامات قرنی ساواک مجبور به فعالیت گسترده‌ای شد که بازجویی محترمانه از آیت‌الله سیدهادی میلانی در مشهد توسط سرلشکر پاکروان رئیس وقت ساواک از جمله این موارد است معذلک این بار حکم جدیدی علیه قرنی صادر شد محکومیت و پرونده‌ای که نویسندگان ملی‌گرا و چپ‌گرا معاصر به هیچ روی راجع به آن به بحث و گفت‌وگوی جدی نپرداختند.

در این پرونده سرلشکر قرنی، رحیم خبازباشی و سیدمرتضی جزایری متهمان مشترک پرونده بودند و این بار دیگر خبری از سیاستمداران حرفه‌ای نظیر اسفندیار بزرگمهر، حسن ارسنجانی و علی امینی و ارتباط با سفارتخانه‌های خارجی نیست که نسبت ارتباط با بیت مرجعیت تقلید شیعه مطرح است.

در نامه سازمان اطلاعات و امنیت کشور آمده است:

محترمانه به استحضار می‌رساند سرلشکر اخراجی محمدولی قرنی و رحیم خبازباشی و سیدمرتضی جزایری متهمین به اقدام بر ضد امنیت داخلی کشور تحت پیگرد اداره دادرسی ارتش واقع و نتیجه رأی دادگاه عادی شماره 2 اداره مزبور به شرح زیر به عرض می‌گردد.

1) سرلشکر اخراجی محمدولی قرنی به سه سال زندان

2) رحیم خبازباشی به دو سال زندان

3)‌سیدمرتضی جزایری به یک سال زندان

درخواست انتقال به زندان شهربانی

اسناد ذیل گزارش مختصری است از دستگیری، محکومیت و زندانی شدن محمدولی قرنی، رحیم خبازباشی و سیدمرتضی جزایری که در این اسناد به وضعیت شکنجه و آزار و اذیت آنان نیز اشارات مختصری شده است.

در پی صدور حکم محکومیت قرنی به همراه دوستانش ریاست زندان قزل قلعه تقاضا کرد تا آنان به زندان شهربانی منتقل شوند تا سه سال دیگر را در زندان شهربانی کل کشور بگذارند اما این درخواست فوراً اجابت نشد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها