امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12464
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۸
تعداد بازدید: 229
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، یحیی نقی‌زاده صبح امروز در جلسه بررسی صنعت گردشگری و توریسم درمانی در اردبیل اظهار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، یحیی نقی‌زاده صبح امروز در جلسه بررسی صنعت گردشگری و توریسم درمانی در اردبیل اظهار داشت: با توجه به وجود مراکز بیمارستانی و درمانگاهی و همچنین پزشکان متخصص در سال‌های اخیر ورود گردشگران و مسافران خارجی به استان اردبیل با هدف درمان گسترش یافته است به طوری که هم اکنون بیش از نیمی از گردشگران خارجی وارد شده به استان با هدف درمان سفر می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد:‌ در کنار آن طبیعت مناسب، اقلیم مطلوب، آب و هوای دلپذیر، آب‌درمانی‌های شفا‌بخش و همچنین تاریخ و فرهنگ کهن این دیار سبب شده تا ظرفیت خوبی برای پذیرش گردشگران خارجی به ویژه از کشورهای آسیای میانه به استان اردبیل فراهم آید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل یادآور شد: در بحث توسعه گردشگری سلامت ما گام‌های جدی را در مناطق مختلف برداشته‌ایم و همچنان نیازمند مشارکت همه جانبه بخش خصوصی برای توسعه این بخش هستیم.
 
* ورود و خروج 950 هزار گردشگر در مرز بیله‌سوار
 
نقی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود گفت:‌ سالانه بیش از 950 هزار نفر گردشگر در مرز بیله‌سوار وارد کشور و یا از مرزهای سرزمینی ما به خارج سفر می‌کنند که از این بین 465 هزار مسافر و گردشگر ورودی و مابقی خروجی هستند.

این مسئول تاکید کرد: از 465 هزار گردشگر خارجی وارد شده به استان اردبیل بیش از نیمی از آنها با هدف درمان بیماری و نارسایی‌های جسمی و روحی خود وارد استان شده و انگیزه سفر آنها نیز اغلب حضور در آب‌های معدنی و گرم است که شفابخش به نظر می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل به شاخصه‌های ممتاز استان اردبیل در حوزه سکوت‌ درمانی و اکسیژن درمانی در علاج‌بخشی به بسیاری از بیماری‌ها و نارسایی‌های روحی و روانی اشاره کرد و بیان داشت: هر چند در کشورهای توسعه یافته مانند ترکیه، مالزی و کره در بخش توریسم سلامت سرمایه‌گذاری‌های مختلفی صورت گرفته اما در سال‌های اخیر نیز برخی اقدامات با همراهی بخش خصوصی در حال انجام است به طوری که سازمان میراث فرهنگی و کمیته‌های گردشگری سلامت سعی می‌کنند تا بخشی از این ظرفیت‌ها را عینیت ببخشند.

نقی‌زاده افزود: گردشگری سلامت و تندرستی، استفاده از آب‌های گرم و طبیعت‌گردی جایگاهی خاص برای حضور توریسم از مناطق مختلف به وجود آورده که در این دو سال اخیر نیز این فرایند با افزایش چشمگیری روبرو بوده است.

وی یکی دیگر از دلایل حضور مسافران و گردشگران آذری با قصد توریسم درمانی را نزدیکی و همجواری و سهل‌الوصول بودن پزشکان کشور ما برای مداوای بیماری‌های آنها توصیف کرد و بیان داشت: برابر اعلام گمرک 232 هزار نفر در استان اردبیل با انگیزه درمان وارد استان شده و اغلب بین شهرهای آذری‌نشین ترانسفر می‌شوند که با احتساب هزینه اقامت، اسکان، گشت و خرید، هزینه درمانی و برخی هزینه‌های جانبی در مجموع ورود گردشگران خارجی برای ما در بخش توریسم درمانی 45 میلیارد تومان در‌آمد به دنبال دارد که بخش عظیمی از آنها در استان اردبیل صرف زیر‌ساخت‌های گردشگری درمانی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: البته دو سوم هزینه‌های ورود گردشگران خارجی برای استان‌های همجوار ما نیز مایه کسب در‌آمد و ارتزاق از صنعت گردشگری و توریسم درمانی است که به نظر می‌رسد برای کاستن از مشکلات و نارسایی‌ها باید در این زمینه ساماندهی صورت گیرد.
 
* راه‌اندازی سامانه گردشگری سلامت در گمرک بیله‌سوار

نقی‌زاده با اشاره به برخی واسطه‌گری‌ها و دلال‌بازی‌ها و اقدام مافیایی عده‌ای از رانندگان و افراد غیر‌متخصص در ایجاد نارضایتی برای گردشگران آذری ادامه داد: ما در کنار حفظ امنیت و آرامش این گردشگران طرح راه‌اندازی سامانه گردشگری سلامت در گمرک بیله‌سوار را با آیین‌نامه‌ها و ضوابط خاص انتشار داده‌ایم که اغلب مراجعان از استان آذربایجان شرقی بوده ولی ما اصرار داریم که بخش خصوصی در استان اردبیل تولیت این کار را بر عهده بگیرد.

این مسئول تاکید کرد: در این سامانه سعی شده است ناوگان حمل و نقل گردشگران خارجی و به ویژه گردشگران سلامت و درمان به راحتی و بدون سوء استفاده‌های خاص صورت گیرد که در این مجموعه علاوه بر معرفی و ارجاع بیماران به پزشکان مطمئن و صاحب صلاحیت جلوی هرگونه سوء استفاده و دریافت وجه اضافی از گردشگران خارجی گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در پایان سخنان خود اظهار داشت: البته این کار با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و دفاتر انجمن مسافرتی و سیاحتی انجام می‌شود که در این سامانه اطلاعات پزشکان نیز از طریق اینترنت در اختیار بیماران قرار می‌گیرد تا با برقراری ارتباط بتوانند زمان و مکان دقیق مراجعه را دریافت کنند.
انتهای پیام/62007/ک40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها