امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124680
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد دهقان نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد دهقان نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی خانه ملت به عنوان طراح دو فوریت طرح نحوه اجرای بخشی از اصل 160 قانون اساسی اظهار داشت: وزیر دادگستری باید مانند سایر وزرا به مجلس پاسخگو باشد.

وی با یادآوری اینکه سه قوه درباره وزیر دادگستری نظر می‌دهند، افزود: این اهمیت پاسخگو بودن وزیر را دوچندان می‌کند، اما ما به خاطر برداشت غیردقیقی که از اصل 160 قانون داریم، سطح این وزیر را در حد یک پیک پایین آورده‌ایم، در حالی که می‌تواند زمینه تعامل میان قوا را فراهم کند.

دهقان هدف از ارائه این طرح را اعطای اختیار پاسخگویی به وزیر دادگستری خواند و با اشاره به اینکه این طرح چند سال است که در حال پیگیری است، گفت:‌رئیس قوه قضائیه هم مدافع این طرح است و حداقل مخالفتی با آن ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در مجلس هشتم، طرح مزبور مطرح شد، اما تا آخر دوره به نتیجه نرسید و از آنجا که می‌خواهیم در این مجلس کار آن را تمام کنیم، تقاضای بررسی دوفوریتی داریم.

در ادامه محمد حسن ابوترابی‌فرد به عنوان موافق با اشاره به سوالات متعدد مجلس از قوه قضائیه بر لزوم پاسخگوتر کردن وزیر دادگستری برای برون‌رفت از این تنگنا اشاره کرد و ادامه داد: اگر دو فوریت طرح افزایش اختیارات دادگستری رأی بیاورد شاهد ارتقای نهاد قضایی کشور خواهیم بود.

همچنین حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر به عنوان موافق بعدی با یادآوری تأکید مقام معظم رهبری بر کارآمد شدن قوه قضائیه با استفاده از ظرفیت وزیر دادگستری، ادامه داد: وزیر دادگستری از مجلس رأی اعتماد می‌‌گیرد اما در برابر آن پاسخگو نیست.

وی با استناد به اصل 160 قانون اساسی که وزیر دادگستری را مسئول برقراری رابطه میان سه قوه می‌داند، گفت:‌ نمایندگان مجلس حق رسیدگی به همه مسائل کشور را دارند و نمی‌توانند در مورد مسائل مربوط به قوه قضائیه پیگیر نباشند.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: وزیری که در مقابل مجلس پاسخگو نباشد چرا اسمش وزیر است؟ سال‌هاست حقوق مجلس و نمایندگان در این راستا تضییع شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها