امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۸:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124738
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - محمد علی صفاریان: دادگاه رسیدگی به پرونده بین‌المللی آقازاده جنجالی بعد از فراز و نشیب‌های بسیار سرانجام در روز ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - محمد علی صفاریان: دادگاه رسیدگی به پرونده بین‌المللی آقازاده جنجالی بعد از فراز و نشیب‌های بسیار سرانجام در روز 15 اردیبهشت سال 92 به ریاست قاضی سراج برگزار شد. ولی به دلیل ایرادهای سنگین پرونده مهدی هاشمی و اطاله روند دادرسی در دادسرا ادامه بررسی این پرونده کشیده شد به سال 93 و حتی قاضی پرونده هم تغییر کرد.

سرانجام در تاریخ 11 مرداد 93 اولین جلسه رسیدگی به پرونده بین‌المللی آقازاده جنجالی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه آغاز شد.

در این بین اظهارنظرهای بسیار زیاد و متفاوت و البته گاهی متناقض از سوی وکلا، خانواده و حتی منتقدین مهدی هاشمی بیان شد و در جریان دادگاه‌ها غیرعلنی وی که با معطلی تقریبا 5 ساعته خبرنگاران در گرمای مرداد و شهریور و سرمای مهر و آبان همراه بود، حضور برخی چهره‌ها مانند صادق زیبا‌کلام، علی دایی، حمید رسایی و... خبرساز شد.

در زیر به پاره‌ای از اظهارنظرهای افراد مرتبط با این پرونده در طول این چند ماه می‌پردازیم:

در اولین جلسه دادگاه در تاریخ 11 مرداد:

* فائزه هاشمی: من اطلاعی ندارم که اتهامات مهدی، سیاسی یا اقتصادی است.

*یک منبع آگاه: برخلاف ادعای یاسر هاشمی اتهاماتی که امروز در دادگاه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، مربوط به قرارداد شرکت نفتی استات‌اویل و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت است.

 

مصاحبه با کیهان لندن، سندسازی انگلیس است

تاریخ 10 شهریور:

* سید محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی درباره مصاحبه کیهان لندن با مهدی هاشمی گفت: این مصاحبه سندسازی انگلیس است و اساساً آن را تکذیب می‌کنیم.

تاریخ 12 شهریور:

* صادق زیباکلام که اتهام وارده به خود را به دلیل دو سوال از آقای شریعتمداری و مسئولین نظام می‌دانست، پس از خروج از دادگاه با شور خاصی وارد جمع خبرنگاران شد و اظهار نظرهای تامل‌برانگیز و البته قابل پیش‌بینی‌ای را ارائه کرد و گفت: فتنه 88 را نتوانستم بفهمم یعنی چه! یک عده‌ای که حدود 3 میلیون نفر می‌شدند در ایران به نتیجه انتخابات اعتراض داشتند و این در اکثر کشورها می‌تواند رخ دهد.

 

تناقض در گفتار دو وکیل

*سید وحید ابوالمعالی، وکیل مهدی هاشمی: کیفرخواست بی‌اساس است. در پرونده مهدی هاشمی نام افراد دیگری هم به چشم می‌خورد.

* سید محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی: (قبل از اظهار نظر ابوالمعالی گفته بود) در پرونده مهدی هاشمی نام افراد دیگری مطرح نیست و کیفرخواست فقط در مورد اتهامات مهدی هاشمی است.

تاریخ 16 شهریور:

* سید وحید ابوالمعالی با بیان اینکه بی‌اساس خواندن کیفرخواست یک اظهارنظر حقوقی است، گفت: برای اثبات حرف‌هایم ادله محکمی دارم و برای خط به خط کیفرخواست جواب دارم.

تاریخ 28 مهر:

*پس از بازگشت قاضی مقیسه از حج این اولین جلسه دادگاه بود که هیچ‌کدام از وکلا و مهدی هاشمی حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نشدند.

*البته در آن روز اصحاب رسانه دست خالی برنگشتند و توانستند حضور علی دایی در دادگاه انقلاب را ثبت کنند. حضوری که به قول دایی دلیلش به رسانه‌ها مربوط نمی‌شد.

 

صدور قرار مجرمیت و تشکیل پرونده کیفری برای وکیل مهدی هاشمی

تاریخ 29 مهر:

* سید وحید ابوالمعالی: وکیل مهدی هاشمی گفت: متأسفانه به دلیل صحبت‌هایی که با رسانه‌ها داشته‌ام برایم قرار مجرمیت خورده و پرونده کیفری تشکیل شده است. استقبال می‌کنیم که دادگاه علنی برگزار شود.

تاریخ 5 آبان:

* سید محمود علیزاده طباطبایی: من در پاسخ به نمایندگانی که نامه نوشته‌اند درخواست دارم که یک مناظره تلویزیونی برگزار کنند، اطلاعات نمایندگان غلط است و کسی مثل توکلی یک روز اظهار پشیمانی می‌کند که چنین اتهاماتی را علیه مهدی هاشمی مطرح کرده است.

* روند رسیدگی به پرونده در دادسرا مناسب نبوده و بازپرس به دلایل له متهم توجهی نکرده و تنها علیه او مطالبی را مطرح کرده است.

* دلیل طولانی شدن دادگاه فرآیند دفاع است. همچنین تا الان 6 شکایت از من و ابوالمعالی دیگر وکیل مهدی هاشمی از سوی دادستان صورت گرفته که یکی از آنها منجر به تصمیم قضایی شد اما نقض شد.

 

درخواست مناظره با مهدی هاشمی

تاریخ 10 آبان:

* در این روز حمید رسایی به دادگاه انقلاب رفت. محمود علیزاده طباطبایی گفت: اینکه آقای رسایی به دادگاه انقلاب آمده‌اند ربطی به پرونده موکل بنده ندارد. البته ما در دادسرا از رسایی به خاطر انتشار مطالب داخل دادگاه شکایت کرده‌ایم.

* حمید رسایی بعد از بازگشت از دادگاه درباره دلیل حضورش گفت: من نامه امضای 110 نماینده را در خصوص پرونده مهدی هاشمی به قاضی ارائه کردم. من از مناظره استقبال می‌کنم اما نه با وکلای مهدی هاشمی بلکه با شخص او چرا که وکلایش به دنبال حق‌الوکاله‌ هستند. در بحث مناظره ما استقبال می‌کنیم اما نه با وکلا چرا که آنها بابت هر قدمی که در پرونده بر می‌دارند حق الوکاله می‌گیرند و طبیعی است که بازار گرمی‌ هم می‌کنند، بنده با شخص مهدی هاشمی مناظره می‌کنم. پرونده‌ای که 10 میلیارد وثیقه ان است حق الوکاله بیشتری برایش به بار می‌آید و من دوست ندارم برای حق‌الوکاله وکلای مهدی هاشمی بهانه جدیدی درست کنم تا پول بیشتری بگیرند.

* محمود علیزاده طباطبایی بلافاصله در برابر این صحبت‌ها موضع‌گیری کرد و گفت: اگر بنابر مناظره هم باشد رسایی باید با ما مناظره کند چرا که پرونده را وکلای مهدی مطالعه کرده‌اند. همچنین ما روز اول درخواست کردیم که دادگاه علنی برگزار شود اما چه آن زمان که قاضی سراج مسئولیت را بر عهده داشت و چه الان که قاضی مقیسه مسئول پرونده است با درخواست ما موافقت نشد، اینکه 110 نماینده نامه نوشته‌اند در واقع تکمیل درخواست ما بوده و ما آن را تائید می‌کنیم.

* علیزاده طباطبایی درباره گفته رسایی مبنی بر اینکه وثیقه 10 میلیاردی پرونده مهدی هاشمی قطعاً حق‌الوکاله بیشتری همراه دارد، گفت: این چه حرف‌هایی است که رسایی می‌زند، ما از مهدی نه حق‌الوکاله گرفتیم و نه قرار است بگیریم. من بیش از 10 سال است که وکالت مهدی را بر عهده دارم و یک ریال هم نگرفتم.

علیزاده: از سال 88 به بعد یک ریال هم حق الوکاله نگرفته‌ام

تاریخ 17 آبان:

*سید محمدعلیزاده طباطبایی گفت:‌ وظیفه بنده دفاع از حریم آقای هاشمی است و سفره‌ای پهن بوده و امثال رسایی‌ها سر این سفره می‌نشستند و الان این سفره جمع شده است. اتهامات مهدی هاشمی کلا سیاسی است و امنیتی و اقتصادی نیست و ما در مورد کیفرخواست مورد به مورد جواب می‌دهیم. همچنین بنده در قبول پرونده‌های از سال 88 به بعد حتی یک ریال هم نگرفتم و هم‌اکنون در کنار کار وکالت به تدریس در دانشگاه و عضویت در هیأت مدیره کانون وکلا مشغول هستم.

لازم به ذکر است فردا دوشنبه 19 آبان ماه چهاردهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بین‌المللی مهدی هاشمی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه همانند گذشته به صورت غیرعلنی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها