امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124742
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صمدعلی لکی‌زاده سفیر پیشین ایران در لهستان در همایش بزرگداشت 540 سال روابط ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صمدعلی لکی‌زاده سفیر پیشین ایران در لهستان در همایش بزرگداشت 540 سال روابط دیپلماتیک بین ایران و لهستان که امروز -یکشنبه- در مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت خارجه برگزار شد، گفت: کشف سکه‌های سامانی در خاک لهستان نشان از آن دارد که مناسبات تجاری و اقتصادی بین ایران و لهستان بسیار قبل‌تر از تصمیمات سیاسی دولتمردان است.

وی افزود: مناسبات سیاسی رسمی بین ایران و لهستان از سال 1474 آغاز شده و خیلی سریع ماهیت بازرگانی و اقتصادی به خود گرفت که تا قرن 16 و 17 این امر ادامه یافت.

سفیر پیشین ایران در لهستان تصریح کرد: قبل از انقلاب مناسبات تجاری و سیاسی بین ایران و لهستان به دلیل ماهیت‌های سیاسی موجود در دو کشور کم بود، زیرا ایران جزو حلقه حامیان آمریکا و لهستان جزو حلقه حامیان شوروی محسوب می‌شد، ولی پس از انقلاب مبادلات تجاری بین تهران و ورشو به سمت 500 میلیون دلار در سال پیش رفت.

لکی‌زاده اظهار داشت: با امضای توافقنامه ژنو روابط اقتصادی سیاسی بین دو کشور گسترده‌تر شد، زیرا این روابط به دلیل تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران کاهش یافته بود، ولی پس از توافقنامه ژنو این روابط رو به جلو و گسترش است.

سفیر پیشین ایران در لهستان خاطرنشان کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از امضای توافقنامه نهایی هسته‌ای، شرکای اروپایی لهستان که جزو 1+5 هستند گوی سبقت را برای گسترش روابط با ایران از ورشو نربایند.

وی افزود: وابستگی و نیاز لهستان به انرژی در کنار خارج بودن ورشو از حوزه پولی اتحادیه اروپا و وجود مراکز متعدد ایران‌شناسی در لهستان و همچنین اشتراکات فراوان بین دو کشور فرصت‌های زیادی را برای گسترش روابط بین تهران و ورشو ایجاد کرده، ضمن اینکه بازار 80 میلیونی ایران و قرار گیری در مسیر چهارراه غرب و شرق و منابع سرشار انرژی و همچنین جوانان تحصیلکرده و ظرفیت‌های انباشته شده پس از تحریم‌ها می‌تواند برای سرمایه‌گذاران لهستانی جذاب باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها