امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124743
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عراق، بغداد میزبان کنفرانس عشایری برای بررسی ابعاد جنایت پایگاه اسپایکر بود که در آن بنا شد ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عراق، بغداد میزبان کنفرانس عشایری برای بررسی ابعاد جنایت پایگاه اسپایکر بود که در آن بنا شد «کمیته صلح اجتماعی» برای پیگیری سرنوشت قربانیان و مفقود الاثرهای این فاجعه تشکیل شود.

گروه تروریستی داعش در خرداد ماه گذشته پس از تسلط بر تکریت، مرکز استان صلاح الدین و موصل صدها نفر از زندانیان زندان بادوش در موصل و همچنین صدها تن از نیروهای امنیتی را در پایگاه هوایی اسپایکر، اعدام کرد.

«صالح المطلک»، معاون نخست‌وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: نشست نهایی کنفرانس عشایر استان‌های مرکز و جنوب عراق از جمله استان صلاح الدین برای بررسی پیامدهای فاجعه اسپایکر به همت معاون نخست وزیر عراق برگزار شد.

بر اساس این بیانیه مطلک تاکید کرد: اگر همه ما تلاش های خود را یکپارچه نکرده و اختلافات خود را کنار نگذاشته و برای مبارزه با تروریست‌ها متحد نشویم جنایات داعش بی حد و حصر ادامه خواهد داشت.

این بیانیه افزود:جنایت اسپایکر در استان صلاح الدین روی داد اما اسپایکر دوم امروز در مناطق البونمر استان الانبار و پیش از آن در الصقلاویه به وقوع پیوسته بنابراین ما باید برای نابودی این جنایتکاران و سپردن آنها به دست عدالت با یکدیگر متحد شویم.

معاون نخست وزیر عراق از مردم کشورش خواست به نداهای فتنه گرانه که با هدف تحقق اهدافی سیاسی به ضرر همبستگی ملی و امنیت کشور سر داده می شود گوش فرا ندهند.

بیانیه مذکور تاکید کرد: شرکت کنندگان در کنفرانس عشایری بغداد بر اهمیت مضاعف شدن تلاش‌های عشایر و دولت در کمک به شیوخ عشایر صلاح الدین برای عمل به تعهداتشان در جستجوی جوانان به گروگان گرفته شده و همچنین شهدای حادثه اسپایکر تاکید کردند.

در این کنفرانس کمیته صلح اجتماعی مرکب از شماری از شیوخ و نمایندگانی از پارلمان عراق تشکیل شد و رئیس این کمیته هم بیانیه‌ای را در پایان کنفرانس قرائت کرد که در آن آمده است: شرکت‌کنندگان در کنفرانس ملاقات‌های متعددی را با مطلک و همچنین نوری المالکی معاون رئیس جمهور و سلیم الجبوری، رئیس پارلمان برگزار کردند و  بحث و گفت‌وگوهایی شفاف درباره جنایت اسپایکر صورت گرفته بدون اینکه به اتهام ها درباره دست داشتن برخی عشایر صلاح الدین در این جنایت ورود پیدا کنند.

بر اساس بیانیه رئیس کمیته صلح اجتماعی، عشایر استان صلاح الدین هم بر همکاری با دیگر عشایر و طرف های رسمی برای شناسایی عاملان جنایت اسپایکر تاکید کردند.

عیساوی توصیه‌های شرکت کنندگان در این نشست چندین را در چند محور خلاصه کرد که در زیر آمده است:

نخست اینکه شیوخ صلاح الدین در برابر خدا و وطن متعهد می‌شوند تا نهایت تلاش خود را برای جست و‌جوی جوانانی که گروگان گرفته شده‌ و هنوز زنده هستند، جست‌وجوی اجساد کشته شدگان و اطلاع آن به مقامات مسئول انجام دهند.

دوم، اینکه هرگونه اطلاعاتی در مورد اسامی جنایت کاران، تروریست‌ها و کسانی که در کشتن و ربودن دست داشته یا کمکی کرده‌اند، را در اختیار دستگاه امنیتی قرار دهند.

سوم درخواست از نخست وزیر،دستگاه امنیتی، پارلمان و کمیته امنیت و دفاع و کمیته‌های تحفص برای شناسایی مجرمانی است که در ارتکاب این جنایت زشت دست داشته‌اند.

چهارم، درخواست از دولت برای پرداخت سریع مقرری شهدا، مفقودین و مجروحان است.

پنجم، تشکیل کمیته همگرایی اجتماعی برای پیگیری مصوبات، تماس با شیوخ عشایر صلاح الدین و دیگر استان‌ها و خانواده‌های قربانیان و توسعه این کمیته برای مشارکت در دیگر پرونده‌ها است.

ششم، اهمیت همکاری برای پرده برداشتن از حقیقت تروریسم به عنوان کالایی است که هدف از آن تکه تکه کردن بافت ملی، اجتماعی، تقسیم کشور و فتنه انگیزی است، همچنین تلاش برای گرفتن فرصت از دشمنان و استفاده از عقلانیت، حکمت و صبر برای مقابله با آنها تا به این وسیله حقیقت برای ما روشن شده و جنایت‌کاران را به اشد مجازات برسانیم.

اسپایکر، یک پایگاه هوایی در حومه شمالی تکریت است که از گذشته‌های دور از مهم‌ترین پایگاه‌های ارتش عراق بوده و یک مرکز آموزشی با سابقه داشته است.

آمریکایی‌ها بعد از اشغال عراق در سال 2003 میلادی نام این پایگاه هوایی را به یاد خلبان کشته شده آمریکایی در جنگ خلیج فارس، «اسپایکر» گذاشتند.

بر اساس اطلاعات موجود،نیروهای داعش با کمک برخی عشایر منطقه و شماری از فرماندهان اسپایکر، زمینه های سقوط این پایگاه را فراهم کردند پس از اشغال اسپایکر 2500 دانشجوی زیر 22 سال در حال آموزش آن به اسارت گرفته شدند.

روایات زیادی در باره اسرای اسپایکر وجود دارد؛ برخی گفته‌اند که همه آنها را یکجا اعدام کرده‌اند و برخی نیز مدعی هستند که بر اساس فیلم های ویدیویی منتشر شده برخی‌ها را اعدام و بقیه را در مخفی گاه‌هایشان نگهداری می‌کنند و حتی احتمالا تعدادی از آنان با البغدادی بیعت کرده و نزد داعش هستند.

هنوز معلوم نیست که این روایات تا چه اندازه صحت دارد، اما منابع محلی عشایری گفته‌اند که از اعدام احتمالا حدود 1700 دانشجوی شیعه این پایگاه مطمئن هستند.
انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها