امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124770
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
شماری از اهالی موصل در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد اوضاع فلاکت‌بار معیشتی خود زیر سلطه تروریست‌های داعش را روایت ...

شماری از اهالی موصل در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد اوضاع فلاکت‌بار معیشتی خود زیر سلطه تروریست‌های داعش را روایت کردند.

موصل سومین شهر بزرگ عراق واقع در شمال این کشور و مرکز استان نینواست، عناصر تروریست داعش، بامداد سه‌شنبه (20 خرداد ماه 1393) با یورش به استان موصل، آن را اشغال و به سمت استان صلاح الدین پیشروی کردند.

اوضاع انسانی و معیشتی مردم موصل از زمان سیطره داعشی‌ها بر این منطقه بسیار مشقت‌بار است داعش به هیچ کدام از اهالی اجازه خروج از موصل را جز در موارد استثنایی و آن هم با اعمال محدودیت‌های شدید نمی‌دهد.

موصلی‌ها با تاکید بر ناکارآمدی حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی در سرکوب نهایی داعش خواستار عملیات نظامی زمینی ارتش عراق و نیروهای بسیج مردمی برای پایان دادن به حضور داعشی‌ها در دیار خود هستند.

حبس اجباری موصلی‌ها

اهالی موصل با قید و بندهایی که داعش برای خروج آنها از شهر ایجاد کرده حضورشان در شهر را به حبس اجباری توصیف می‌کنند.

(ن. أ.) یکی از اهالی موصل به خبرنگار فارس گفت: تروریست‌های داعش به موصلی‌ها اجازه خروج از شهر را نمی‌دهند مگر بعد اینکه بدانند مقصد و دلیل ما برای خروج از شهر چیست و اینکه چقدر رفت و برگشت ما طول می‌کشد و ما در این ارتباط باید برایشان کاملا توضیح دهیم علاوه بر اینکه از ما تضمینی برای برگشتن می‌گیرند یا یکی از اعضای خانواده ما را به گروگان گرفته و تا زمان بازگشت ما در خانه‌هایشان نگاه می‌دارند.

این شهروند موصلی افزود: زنان هم امکان خروج از موصل جز با محارم خود را ندارند و باید حتما نقاب به صورت زده باشند و برای بازگشت به شهر ضمانت بدهند تا جایی که بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند با این وضعیت از شهر خارج نشوند.

وی افزود: داعشی‌ها برخی از ما را هنگام بازگشت به موصل مورد بازجویی قرار داده و احیانا به همکاری با دولت و ارتش متهم و در معرض حکم اعدام قرار می دهند و یعنی ما به واقع در یک زندان بزرگ به سر می‌بریم.

موصلی‌ها توان تامین معیشت اولیه خود را هم ندارند

ع. س شهروند دیگر موصلی گفت: موصل از یک ماه پیش به خاطر تمام شدن سوخت نیروگاه‌های برق دولتی با قطعی برق روبه‌رو است و داعشی‌ها هم توان به کار انداختن مجدد این نیروگاه‌ها را ندارند.

وی افزود: آب موصل هم از یک هفته پیش قطع است و ذخایر آب اهالی تنها برای شرب هم کفایت نمی‌کند.

این شهروند موصلی با اشاره به اینکه مردم شهرش برای تامین معیشت اولیه هم مشکل دارند گفت: وقتی در شهر قدم میزنی هیچ فردی را با لباس تمیز و آراسته نمی‌بینی هیچ وسلیه راحتی گرمایشی در این فصل سرد و سرما وجود ندارد و بیش تر اوقات مردم پخت و پز خود را هم روی اجاق‌های ذغالی انجام می‌دهند.

این شهروند موصلی گفت: قیمت گاز هم سرسام‌آور است و داعشی‌ها تنها گاز مورد نیاز نزدیکان خود را تامین کرده و به بقیه چیزی نمی‌رسد.

اهالی موصل از اینکه درد و رنج آنها زیر یوغ داعشی‌ها به درازا کشیده شود نگران هستند بخصوص که حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را ناکارآمد می‌بینند و عملیات نظامی زمینی هم برای پایان دادن به اشغالگری این تروریست ها وجود ندارد.

یک شهروند دیگر موصلی که خود را ابوعراق خواند، به خبرنگار فارس گفت: حملات هوایی ائتلاف بین المللی اردوگاه‌های داعش را هدف می‌گیرد و منجر به کشته شدن شمار زیادی از آنها می‌شود اما با توجه به کم بودن شمار این حملات اهالی موصل احساس می‌کنند که داعشی‌ها شاید تا سال‌ها بر آنها سلطه‌گری کنند و آزادسازی شهر خیلی طول خواهد کشید بنابراین راهکار درست، عملیات نظامی زمینی برای پایان دادن به حضور داعش در موصل است.

ابوعراق با رد این ادعا که موصلی‌ها داعشی‌ها را به نیروهای دولتی و بسیج مردمی ترجیح می‌دهند، گفت: این سخنان، شایعاتی است که عناصر داعش منتشر می‌کنند تا حضورشان را در مناطق تحت اشغال خود توجیه کنند.

وی تاکید کرد: ما ایمان داریم که نیروهای دولتی و بسیج مردمی روزی برای آزادسازی موصل خواهند آمد و پس از آن اگر مشکلات یا نقطه نظرهای اختلافی بود با تفاهم و توافق حل می‌شود زیرا موصلی‌ها داعش را تجربه کردند که ادعای خلافت اسلامی می‌کند اما بویی از اصول و ارزش‌های خلافت اسلامی نبرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها