امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124816
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
«قادر باستانی»، نویسنده و مدرس علوم ارتباطات اجتماعی در گفت و گو با رفارس، این انتصاب را هوشمندانه خواند و گفت: در میان افرادی که نام‌شان به عنوان ...

«قادر باستانی»، نویسنده و مدرس علوم ارتباطات اجتماعی در گفت و گو با رفارس، این انتصاب را هوشمندانه خواند و گفت: در میان افرادی که نام‌شان به عنوان نامزد مطرح بود، دکتر سرافراز به جهت صبغه رسانه‌ای‌، بهترین انتخاب است و این انتصاب مناسب، فضا را برای همکاری همه سلایق با رسانه ملی را فراهم کرده است.
وی افزود: در دوره 10 ساله آقای ضرغامی، موفقیت‌هایی در تولید برنامه‌های نمایشی، آموزشی، فرهنگی، علمی، سلامت‌محور، ورزشی و معارف قرآنی، افزایش شبکه‌های ملی و بین‌المللی و اجرای پروژه سیگنال‌رسانی دیجیتال حاصل شد و البته نارسایی هایی هم وجود داشت که ناشی از رشد پرشتاب فناوری اطلاعات و ارتباطات و وجود موانع مختلف داخلی و خارجی، برای مواجهه مناسب با این تغییرات بزرگ در دنیای رسانه بود.
باستانی با بیان اینکه آقای ضرغامی، متوجه نارسایی‌ها شده و از چند سال پیش، تغییرات را کلید زده بود، خاطرنشان کرد: وجود موانع و مشکلات متعدد بودجه‌ای و توقعات فزاینده احزاب و گروه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از رسانه ملی، سرعت تغییر را کُند و بطئی کرده بود، در حالی که سرعت تحولات دنیای ارتباطات، بسیار بالا بوده و البته هست.
وی اضافه کرد: آقای سرافراز باید سرعت تغییرات و بهبود وضعیت را بیشتر کند و البته این امر بستگی تام به همکاری و همدلی همگان، از قوای سه گانه مخصوصاً دولت محترم گرفته تا اندیشمندان و نخبگان فکری جامعه دارد. به نظر من، اکنون فرصت خوبی برای بازاندیشی در تجدید ساختار و اتخاذ سیاستی نو در رسانه ‌ملی است و مناسب است که آقای سرافراز، از خرد جمعی عقلای قوم بهره‌گیری کند و در یک کار منسجم و سنجیده، آسیب‌شناسی جدی انجام دهد و راه‌حل‌های کار‌شناسی را مطرح و در فضای آکادمیک به بحث و مداقه بگذارد و در ‌‌نهایت بتواند به مطالبات رهبر معظم انقلاب جامه عمل بپوشاند و این سازمان بزرگ را به پویایی و اثربخشی نزدیک کند و نکات مثبت آن را موثر‌تر و نکات ضعف آن را تا حد ممکن برطرف سازد.
این کارشناس رسانه گفت: ساختار تشکیلاتی سازمان صدا و سیما، نیاز جدی به بازسازی بر اساس تحولات روز دارد. پنجاه هزار نفر کارمند حقوق بگیر، بخش بزرگی از توان مدیریتی سازمان را متوجه خود می کند و از چابکی و بروز خلاقیت و ابتکار عمل در مقابله با رسانه‌های مهاجم جلوگیری می‌کند. اصلاح تشکیلات، به نحوی که این نیروی انسانی عظیم، در گروه‌های حرفه‌ای متعدد طرف قرارداد با سازمان سازماندهی شوند، پویایی رسانه ملی را بیشتر خواهد کرد.
باستانی استفاده از توانمندی بخش غیردولتی و ظرفیتهای جامعه ایرانی را یک راهبرد مهم در نیل به موفقیت خواند و تصریح کرد: راه‌اندازی شبکه موفق اُفق، نشان داد که در کشور توانایی‌های خوبی وجود دارد که نیاز به سازماندهی دارد. فراهم شدن این نوع همکاریها نکته کلیدی در مدیریت کلان فرهنگی کشور است که ظرفیت بزرگی از توان رسانه‌ای کشور را با ایجاد رقابت رسانه‌ای مطلوب به کار می‌گیرد و به این ترتیب  فضا به نفع رسانه‌های داخلی و به ضرر شبکه‌های فزاینده فارسی زبان ماهواره‌ای تغییر می‌کند.
این مدرس ارتباطات تأکید کرد: مهم‌ترین هدف سازمان صدا و سیما و توقع از آن، تحکیم پایه‌های نظام از طریق تقویت وحدت و همگرایی در میان مسئولان امر و همچنین افزایش رضایتمندی مردم است؛  همان وحدت‌کلمه‌ای که تکیه‌کلام بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی بود و رهبر معظم انقلاب نیز همیشه بر آن تاکید می‌کنند. 
باستانی در پایان گفت: همه باید به صدا و سیما کمک کنند و صدا و سیما هم تبدیل سازمان به یک دانشگاه عمومی، مبتنی بر «مخاطب محوری» را مدنظر داشته باشد و هر اقدامی که باعث ریزش مخاطب می‌شود، از آن پرهیز کند. رییس جدید رسانه ملی، تجربیات گذشته سازمان را مدنظر قرار دهد و موضوع مخاطب را از نظر دور ندارد و به نقد منتقدین، مخصوصاً در زمینه تبلیغات بی‌رویه در شبکه‌ها و تأثیر مخرب آن در ریزش مخاطب، توجه داشته باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها