امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۸:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124845
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۶
تعداد بازدید: 15
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مذاکره وزرای خارجه ایران و آمریکا، بیانیه 200 نماینده مجلس درباره مذاکرات هسته ای و همچنین خبر به ...

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مذاکره وزرای خارجه ایران و آمریکا، بیانیه 200 نماینده مجلس درباره مذاکرات هسته ای و همچنین خبر به ثمر نشستن طرحی که شهید طهرانی مقدم در جریان آن به شهادت رسید،‌از مهم ترین اخبار و تحلیل های روزنامه های امروز است.

وطن امروز

«موشک موعود»‌عنوان گزارش روزنامه وطن امروز درباره نشست خبری مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

سردار رمضان شریف روز گذشته در نشست خبری سومین سالگرد شهادت سردار حسن طهرانی مقدم از به ثمر نشستن پروژه ای که سردار طهرانی مقدم در جریان آن به شهادت رسیده بود، خبر داد.

در گزارش وطن امروز آمده است: ایران هرگز این روز را فراموش نخواهد کرد؛ 18 آبان 1393. روزی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک موفقیت بی‌نظیر خبر داد. یک جهش بی‌سابقه علمی در حوزه فناوری موشکی. دانش موشکی ایران به مدار ژئو رسید. یعنی به 36 هزارکیلومتری زمین. این یک دستاورد و افتخار بزرگ ملی است. پروژه‌ای که به قیمت خون حسن طهرانی‌مقدم، دانشمند شهید ایرانی تمام شد اما شاگردان او 3 سال بعد مجاهدت‌های این دانشمند گمنام را به ثمر نشاندند.  به گزارش «وطن امروز»، روز گذشته سردار رمضان شریف، مسؤول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این خبر را اعلام کرد. سردار رمضان شریف صبح دیروز یکشنبه در نشست خبری برنامه سالگرد شهادت شهید طهرانی‌مقدم از به سرانجام رسیدن پروژه این دانشمند شهید خبر داد و گفت: «خدا را شاکریم که در آستانه گرامیداشت سومین سالگرد شهادت شهید طهرانی‌مقدم شاهد به ثمر نشستن پروژه‌ای هستیم که آن شهید ارجمند در روند تست و آزمایش فرآیند آن جان خود را اهدا کرد. این دستاورد حائز اهمیت، بی‌تردید در عرصه اقتدار دفاعی و ارتقای بازدارندگی جایگاه تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت»

این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان «فجایع حقوق بشری آمریکا و اسرائیل» به قلم پروفسور کوین برت نوشت: لابی صهیونیستی تقریباً نیمی از پولی را که در کمپین‌های انتخاباتی دولت فدرال آمریکا هزینه می‌شود، تأمین می‌کند. هیچ لابی دیگری در آمریکا یا حتی گروه‌های علاقه‌مند در این کشور نمی‌توانند با اسرائیل در تأمین چنین هزینه‌هایی که برای انتخابات آمریکا هزینه می‌شود برابری کنند، به‌علاوه صهیونیست‌ها رسانه‌های آمریکا را نیز تحت سلطه خود گرفته‌اند.

در ادامه این یادداشت آمده: درباره معیارهای متناقض آمریکا درباره موضوعات حقوق بشری، برای مثال اقدامات آنها در محکوم کردن ایران به نقض حقوق بشر و برجسته کردن اخبار مربوط به اعدام ریحانه جباری و بی‌اعتنایی به قتل خانم «سرنا شیم» خبرنگار پرس‌تی‌وی در ترکیه، می‌توان گفت از آنجا که رسانه‌ها و دولت آمریکا تحت سلطه صهیونیست‌ها و پول‌های صهیونیست‌ها هستند، از موارد و پرونده‌های حقوق بشری به‌عنوان تبلیغات برای صهیونیست‌ها استفاده می‌کنند. صهیونیست‌هایی که رسانه‌های آمریکا را تحت سلطه خود دارند در راستای خط مشی اسرائیل، تلاش می‌کنند اتهامات تروریستی و حقوق بشری علیه ایران مطرح کنند و در عین حال این مساله را نادیده می‌گیرند که ایران خود قربانی تروریسم و نقض حقوق بشر است.

این روزنامه همچنین در مطلبی درباره مذاکرات ایران و آمریکا در مسقط با عنوان «تمدید یعنی بهانه جویی»‌نوشت: آغاز دور جدید گفت‌وگوهای مستقیم وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسؤول سابق سیاست خارجه اتحادیه اروپایی به بهانه‌ای برای انتشار اخبار ضد و نقیض و همچنین دروغ‌های رسانه‌های غربی‌ها درباره برنامه هسته‌ای کشورمان تبدیل شده است. محمدجواد ظریف و جان کری به همراه کاترین اشتون روز گذشته در حالی در مسقط پای میز مذاکره رفتند که رسانه‌ها از چند روز پیش خبرسازی‌های خود را آغاز کرده بودند. از نظر رسانه‌های وابسته به جناح جمهوریخواه این توافق را می‌توان از هم‌اینک محقق شده دانست و از نظر رسانه‌های صهیونیستی این توافق، از چندین هفته قبل به‌دست آمده بود!

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: این دور از گفت‌وگوها به این دلیل حائز اهمیت بیشتری نسبت به دورهای قبلی است که به نظر می‌رسد کشورها دیگر تمایلی برای تمدید مدت اجرای توافق اولیه هسته‌ای ندارند. از یک سو اوباما بشدت تحت فشار است تا در زمان باقیمانده تا تشکیل کنگره با جمهوریخواهان پیروز در انتخابات میان‌دوره‌ای، این گفت‌وگوها را به سرانجام برساند و از طرف دیگر بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده‌اند در صورتی که مذاکرات تمدید شود این مساله به دنیا نشان داده می‌شود که آمریکا به دنبال حل موضوع هسته‌ای ایران برای همیشه نیست و سعی دارد این موضوع را به بهانه‌ای برای فشار بیشتر بر کشورمان تبدیل کند.

وطن امروز بیانیه 200 نماینده مجلس خطاب به تیم مذاکره کننده هسته ای را با عنوان «اتمام حجت هسته ای» پوشش داد.

نمایندگان در این بیانیه بر لغو کامل تحریم ها، استیفای حقوق هسته ای ایران و و عدم پذیرش هرگونه محدودیت در تحقیق و توسعه غنی سازی را مورد تاکید قرار داده اند.

اعتماد

روزنامه اعتماد با اشاره به نشست وزرای امور خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مسقط، این مذاکرات را با عنوان «دوگام دشوار تا توافق» پوشش داد.

در گزارش اعتماد آمده است: دیپلمات‌ها به مسقط رسیده‌اند و دست‌ها به سوی ایران دراز شده است. محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با توجه به برگزاری مذاکرات سه‌جانبه ایران، امریکا و اروپا در پایتخت عمان به سوژه یک خبری پرونده هسته‌یی ایران بدل شده است. صبح روز گذشته، جواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون در حضور یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان نخستین دور از دیدارهای سه‌جانبه خود در پایتخت این کشور را آغاز کردند. مسقط به پایگاهی برای تلاش ایران و امریکا برای کاستن از اختلاف‌ها در راه رسیدن به راه‌حل نهایی و تبدیل توافق اولیه ژنو به یک توافق جامع بلندمدت تبدیل شده است.

این روزنامه همچنین مصاحبه روز گذشته عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با پایگاه اطلاع رسانی رهبر معظم انقلاب را با عنوان «نقش رهبر انقلاب در مذاکرات هسته ای» پوشش داد.

در گزارش روزنامه اعتماد از این مصاحبه آمده است: در طول یک سال اخیر، رهبر انقلاب درباره فرایند مذاکرات هسته‌یی کشورمان با کشورهای غربی و رفتار و عملکرد آنان سخنان مختلفی بیان کرده‌اند. موضع‌گیری صریح و قاطع علیه رژیم صهیونیستی در آستانه مذاکرات ژنو یا میزان نیاز عملی ایران به 190 هزار سو از مهم‌ترین موضوعاتی بود که از سوی ایشان بیان شد و به عقیده کارشناسان و تحلیلگران بر روند مذاکرات تاثیرگذار بود.

عراقچی در این گفت و گو گفته بود: مقام معظم رهبری در سِمت عالی نظام هستند و آن مواردی که باید اشراف داشته باشند را دارند و در بعضی جا‌ها که تشخیص بدهند وارد جزییات هم می‌شوند؛ در عین حال برای سربازان و فرماندهان خودشان در خط مقدم یک محدوده اختیاراتی برای حرکت کردن و مانور دادن قایل می‌شوند. اینکه کسانی با اغراض خاص مطرح می‌کنند که فی‌المثل واو به واو مذاکرات با ایشان چک می‌شود، یا از طرف دیگر برخی ادعا می‌کنند که ایشان در جریان مذاکرات قرار ندارند، هر دو اشتباه است. در حقیقت یک روال معقول و منطقی در این خصوص وجود دارد. بی‌تردید عقل و منطق حکم می‌کند که در مهم‌ترین موضوع کشور حتما عالی‌ترین مقام مدیریتی کشور اشراف کامل باید داشته باشند که دارند و در جای خود راهنمایی، ارشاد و تبیین می‌کنند و این بسیار مشخص و روشن است.

این روزنامه همچنین تصویب تعدادی دیگر از بندهای طرح امر به معروف در مجلس را با تیتر «بسیج، مسئول امر به معروف لسانی» پوشش داد.

در گزارش اعتماد در همین باره آمده است: نمایندگان بی‌وقفه طرح امر به معروف را جلو می‌برند، علی لاریجانی هم یک تنه مواد مهمش را برمی‌گرداند. ١٦٠نماینده پای بسیج را به اجرای طرح امر به معروف باز کردند و رییس مجلس هم مصوبه مربوط به ستاد اجرایی‌اش را معلق کرد. حالا از اینجای کار به بعد طرحی پیش روی نمایندگان است که وضعیت ستاد اجرایی‌اش معلوم نیست. همان موضوعی که از محورهای مخالفت دولت با طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر بود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده: اما مواد مصوب دیروز که به مسوولیت جدید بسیج و وظایف دستگاه‌های اجرایی درباره امر به معروف اختصاص دارد محل اختلاف بیشتری بوده و بعید نیست با سرنوشت مصوبات قبل از خود مواجه شوند. کلیت مجلس با متوسط رای بالایی که به طور مکرر در تصویب مواد این طرح تکرار می‌شود، نشان داده که اصرار زیادی برای تبدیل کردن طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر به قانون دارد. اما قرار گرفتن علی لاریجانی در سویی که به نظر می‌رسد نزدیکی بیشتری با منتقدان و مخالفان طرح دارد، نشانه شروع سختی‌هایی جدید برای طراحان طرح است.

«ناطق دبیرکل جامعه روحانیت مبارز می شود؟» عنوان گزارشی از روزنامه اعتماد درباره تعیین رئیس آینده جامعه روحانیت مبارز است.

در این گزارش آمده: این هفته هم که بیاید باز دبیرکل جامعه روحانیت مبارز انتخاب نمی‌شود. آن طور که اعضا و سرپرست موقت این تشکیلات دیرپای روحانی می‌گویند هنوز زمان برای انتخاب دبیرکل مناسب نیست. اما گوشه و کنار سیاست خبرهایی شنیده می‌شود که حکایت از بازگشت سه روحانی ارشد قهرکرده با جامعه روحانیت مبارز دارد. سه روحانی مشهور قهر کرده با جامعه روحانیت این روزها دعوتنامه حضور در جلسه شورای مرکزی را دریافت کرده‌اند. دعوتنامه‌هایی که یکی برای حسن روحانی به نهاد ریاست‌جمهوری، دیگری برای آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به مجمع تشخیص مصلحت نظام و آخری برای ناطق نوری به دفتر بازرسی مقام معظم رهبری ارسال شده است می‌تواند عصر تازه‌یی را در حیات جامعه روحانیت آغاز کند.

اعتماد اظهارات روز گذشته روحانی در جلسه هیات دولت را نیز با عنوان «صدا و سیما رسانه ملی باشد» پوشش داد.

کیهان

روزنامه کیهان تیتر یک امروز خود را به بیانیه 200 نماینده مجلس درباره مذاکرات هسته ای اختصاص داد و تیتر زد «تاکید مجلس بر خطوط قرمز پنجگانه در مذاکرات هسته ای»

این روزنامه همچنین مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا در مسقط را با عنوان «مسقط میزبان مذاکرات هسته ای/ ظریف لغو کامل تحریم ها و افزایش ظرفیت غنی سازی ایران مهم ترین محور مذاکرات»

کیهان در یادداشتی به قلم حسین شریعتمداری با عنوان «از عابر چه خبر» با موضوع مذاکرات هسته ای نوشت: اگرچه از متن و محتوای مذاکرات هسته‌ای تیم کشورمان با 5+1 گزارش رسمی و قابل استنادی منتشر نشده است و به قول خانم وندی شرمن در گزارش به مرکز مطالعات بین‌المللی واشنگتن- و به نقل از خانم مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا- «مذاکرات مانند قارچ است که بیشترین رشد آن در تاریکی است»! ولی شواهد موجود و آنچه در اظهارنظر برخی از مقامات رسمی آمریکا آدرس داده می‌شود، حکایت از آن دارد که حریف در پی آن است که موضوع و دستور کار اصلی مذاکرات را که «لغو تحریم‌هاست» به حاشیه برده و در مقابل امتیازات نقدی که دریافت کرده و انتظار دریافت بیشتر آن را دارد، «وعده‌های نسیه» تحویل دهد.

در ادامه این یادداشت آمده: توافقنامه ژنو که قرار است ادامه مذاکرات تا رسیدن به توافق ‌نهایی در بستر و چارچوب آن صورت ‌پذیرد، برخلاف آنچه عزیزان مذاکره‌کننده توصیف می‌کنند، در تمامیت خود به نفع حریف بوده است و در آن، منافع ایران غیر از چند نمونه اندک و غیر قابل اهمیت - چیزی شبیه کلاه همان عابر در داستان صدر این نوشته- دیده نشده است. در این خصوص پیش از این با ارزیابی مفاد توافقنامه یاد شده مطالبی داشته‌ایم که تکرار آن را اطاله کلام ارزیابی می‌کنیم. آمریکا در این توافقنامه تقریباً همه آنچه را که در پی آن بوده است به دست آورده و ادامه مذاکرات را فقط برای نهایی کردن و تثبیت امتیازات به دست آمده دنبال می‌کند، بنابراین، تلاش تیم مذاکره‌کننده باید روی باز پس گرفتن و پیشگیری از تثبیت امتیازاتی باشد که در توافق ژنو به حریف داده شده است.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده: گفتنی است متأسفانه تیم مذاکره‌کننده کشورمان بیشترین- بخوانید اصلی‌ترین- بخش از مذاکرات را روی آمریکا متمرکز کرده است و سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان را، تا حدودی و دو کشور چین و روسیه را تقریباً به طور کامل از دور مذاکرات خارج کرده است! که مذاکرات پی‌درپی و طولانی‌مدت با طرف آمریکایی- از جمله مذاکرات در حال انجام مسقط- نمونه آن است و صد البته به نظر می‌رسد حضور خانم اشتون تنها برای آن است که مذاکرات سه‌جانبه! تلقی شود! که این حدیث مفصلی است و نوشته جداگانه‌ای می‌طلبد.

این روزنامه در مطلبی با عنوان «نامه اوباما موجب سرافکندگی و تائید درماندگی آمریکاست» در ستون اخبار ویژه خود نوشت: حافل سیاسی و رسانه‌ای در آمریکا و غرب نامه اوباما به رهبر ایران را نشانه ضعف و اضطراب و نیاز دولت آمریکا ارزیابی می‌کنند... نشریه آمریکایی نشنال ریویو در این زمینه نوشت: «چهارمین نامه اوباما به رهبر ایران مشکل آفرین شده است. به نوشته وال استریت ژورنال این نامه با هدف تقویت کمپین مبارزه با داعش نوشته شده است. در ایران این نامه را به‌عنوان ضعف آمریکا قلمداد می‌کنند. اما موضوع عمیق‌تری وجود دارد؛ در حالی که آمریکا از بیروت تا بغداد و صنعا دچار انفعال است، ایران با فرصت‌طلبی قدرت می‌گیرد»

شرق

روزنامه شرق برای مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا در مسقط تیتر «چانه زنی هسته ای در سکوت خبری» را انتخاب کرد.

در گزارش شرق از این مذاکرات آمده است: مذاکرات هسته‌ای در فضایی جدید و مکانی جدید؛ «قصر البستان» یا همان هتل مجلل «بستان» در سواحل دریای عمان. روز گذشته وزیران خارجه ایران، آمریکا و «کاترین اشتون»، نماینده گروه 1+5 برای نخستین‌بار در دولت یازدهم، در شهری در خاورمیانه پشت میز مذاکره نشستند. پذیرایی عمانی‌ها از مذاکرات آنقدر مجلل بود که «ماری هارف»، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت شگفت‌زده شده. پیش از ظهر دیروز «محمدجواد ظریف»، «جان کری» و «کاترین اشتون» به اتاق جلسه رفتند و درهای اتاق، پشت سرشان بسته شد تا کسی از سخنانشان باخبر نشود. البته موضوع بحث‌ها قابل پیش‌بینی هستند: «میزان غنی‌سازی اورانیوم» و «زمان‌بندی لغو تحریم‌ها»؛ مباحثی که وزیر خارجه ایران پس از ورود به «مسقط» آنها را اساسی‌ترین موارد اختلافی خواند. مذاکرات سه‌جانبه امروز هم ادامه می‌یابد و فردا مدیران سیاسی شش‌قدرت جهانی به همراه همتایان ایرانی خود به مذاکره می‌نشینند.

در ادامه گزارش شرق آمده: پس از سه‌ساعت‌ونیم رایزنی دور اول مذاکرات به پایان رسید و بعد از ساعتی استراحت، سه‌دیپلمات ارشد دوباره وارد اتاق‌های در بسته شدند؛ اتاقی که طبق برخی اخبار غیررسمی، یک نفر دیگر هم باید در آن حضور می‌یافت که تکذیب شد؛ «علی‌اکبر ولایتی». شامگاه شنبه پایگاه خبری «المانیتور» مدعی شده بود که «ولایتی»، مشاور امور بین‌الملل مقام‌معظم‌رهبری به مذاکرات سه‌جانبه می‌پیوندند، اما این خبر روز گذشته با واکنش «ولایتی» روبه‌رو شد. او در دیداری که با جمعی از استادان دانشگاه کویتی در تهران داشت، به صورت عملی این خبر را تکذیب کرد و پس از آن در جمع خبرنگاران، گفت: «من نه به عمان رفته‌ام و نه قرار است بروم.» او درخصوص نامه ادعایی اوباما به مقام‌معظم‌رهبری نیز گفت: «اطلاعی از آنچه آمریکایی‌ها ادعا کردند ندارم و باید از خود آنها پرسید که چگونه چنین خبری را پخش کرده‌اند»

سرمقاله روزنامه شرق به قلم بایزید مردوخی مشاور پیشین سازمان برنامه و بودجه و با عنوان «تاخیر 16 ماهه یک احیا» نوشت: سازمان مدیریت‌وبرنامه‌ریزی، یک «اداره» به مفهوم معمول نیست و می‌توان به آن لقب «نهاد» داد که کارکردهای متفاوتی دارد. در یکی از جلساتی که در ستاد بودجه در دولت اصلاحات برگزار کردیم، یکی از مدیران وقت، نظر نگارنده پیرامون بودجه منطقی یکی از وزارتخانه‌ها را طلب کرد. پاسخ من عدد «صفر» بود! تاکید کردم اگر امروز کل آن وزارتخانه منحل شود، اتفاقی در بخش‌های مربوطه در کشور رخ نمی‌دهد. اما تعطیلی «نهاد» آثار بسیار زیانباری را به دنبال دارد که در هشت‌سال دولت احمدی‌نژاد، آثار مخرب آن بر فرآیند توسعه، برنامه‌ریزی‌ و بودجه‌نویسی در کشور خود را نشان‌داد.

در ادامه این یادداشت آمده: اخیرا هم که از نگارنده و چند کارشناس دیگر دعوت به عمل آمد، در پاسخ به نظرات ما می‌گویند فلان تصمیم قابل تغییر نیست! رییس‌جمهور در شعارهای انتخاباتی خود از احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سخن گفته بودند و به نظر می‌رسید اولین گام دولتی که قرار است «تدبیر» را مدنظر قرار دهد، اقدام در این زمینه باشد، اما این اتفاق 16ماه پس از تشکیل دولت، همچنان با موانع خودساخته مواجه است. نخبگان و حامیان دولت به سبب علاقه به شخص رییس‌جمهور و اعضای دولت، در عیان به انتقاد در این‌باره نپرداخته‌اند، اما پیرامون احیانشدن «سازمان» و پیامدهای آن، نگران  هستند.

«حاشیه های یک مراسم ختم» عنوان گزارش روزنامه شرق از مراسم ختم مادر محمد رضا رحیمی معاون اول دولت دهم است.

در گزارش شرق آمده: مسجد نور، میدان فاطمی، این‌بار میزبان مراسم ختم والده معاون‌اول دولت دهم بود. محمدرضا رحیمی در قامت صاحب‌عزا پس از پایان مراسم در پاسخ به سوال«شرق» درباره روند پرونده‌اش اینچنین پاسخ گفت: «دختر ژاک شیراک، رییس‌جمهوری سابق فرانسه وقتی خودکشی کرد هیچ‌یک از خبرنگاران چیزی از او ننوشتند.» او در ادامه در پاسخ به اینکه «الان فرصتی است که بتوانید درباره پرونده خود شفاف‌سازی کنید» با کنایه افزود: «اینجا فرصت مناسبی نیست، اندکی صبر کنید خبرهای خوبی می‌شنوید.» و بعد هم مسجد را ترک کرد.

این روزنامه در گزارش دیگری با اشاره به تصویب بند های از طرح امر به معروف در مجلس تیتر زد «بسیج موظف به اجرای امر به معروف زبانی شد»

درگزارش شرق در اینباره آمده: نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به طرح حمایت از آمران‌به‌معروف و ناهیان‌ازمنکر، سازمان بسیج‌مستضعفین را موظف به اجرای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر زبانی کردند. در همین حال، ماده مربوط به ارایه مجوز راه‌اندازی سازمان‌های «مردم‌نهاد» امربه‌معروفی با مخالفت برخی نمایندگان مواجه شد و در نهایت برای ارزیابی بیشتر به کمیسیون قضایی و فرهنگی بازگردانده شد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده: ماده 19 این طرح یکی از موادی است که در جلسه روز گذشته مجلس به تصویب نمایندگان می‌رسید. به موجب این ماده، سازمان بسیج مستضعفین موظف است با به‌کارگیری آحاد بسیجیان، در چارچوب قوانینی نسبت به فرهنگ‌سازی و اجرای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در مرتبه زبانی اقدام کند. به موجب تبصره این ماده، مفاد این ماده نافی مسوولیت ضابطین قضایی بسیج در مرحله اقدام عملی نیست. نمایندگان همچنین با تصویب ماده 20 این طرح تمامی دستگاه‌های اجرایی، موسسات، شرکت‌های خصوصی، مراکز خدمات عمومی، اماکن عمومی و واحدهای صنفی را موظف به رعایت این قانون کردند.
آرمان امروز
«مذاکرات غول ها در چراغ جادوی مسقط» عنوان تیتر روزنامه آرمان از مذاکره ایران و امریکا در عمان است.
در گزارش این روزنامه آمده است: گاهی یک پلان و یک تصویر بیش و پیش از هر تحلیل و نوشتاری حرف برای گفتن، نماد برای فهمیدن و نشانه برای اشراف دارد. پلان به پلان تصاویری که دیروز خبرنگاران در آغاز مذاکرات هسته‌ای عمان و در کاخ سلطان قابوس ثبت و ضبط کردند، حاوی معانی و نشانه‌هایی بود. جان کری، سلطان قابوس، کاترین اشتون و بالاخره محمدجواد ظریف. عکس یادگاری برای یک مذاکره تاریخی. چنین قابی را یکسال پیش کسی یارای تصور نبود. جان فوربز کری سناتور پیشین ایالت ماساچوست و وزیر خارجه فعلی ایالات متحده با آن چهره کاریزماتیک آمریکایی‌اش دست دراز می‌کند، نگاه سلطان قابوس و کاترین اشتون و همه خبرنگاران به سوی ظریف و واکنش وی است، ظریف لبخند می‌زند، دو دست را بالا می‌آورد به معنای دعوت از جمع برای حرکت و تمام شدن زمان ثبت عکس یادگاری، گویی از اساس ندیده است که کری برای دست دادن با وی پیش آمده، کری با آن قد بلند تا منتهای ممکن خم می‌شود و پیش می‌آید و دست را جلو می‌آورد، ظریف که گویی آماده چنین لحظه‌ای بوده از بالا دست می‌دهد و لحظه در قاب دوربین‌ها ثبت و ضبط می‌شود.
این  روزنامه در مطلب دیگری با عنوان «حذف دوران فرهاد دانشجو از گزارش مجلس» نوشت: معاون پارلمانی دانشگاه آزاد با اشاره به انتشار گزارش تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد در برخی رسانه‌ها گفت: برخلاف آنچه مجلس تصویب کرده در گزارش منتشر شده بخش مربوط به دوران مدیریتی فرهاد دانشجو حذف شده است و با توجه به انتشار این گزارش قبل از قرائت در صحن علنی مجلس، این گزارش سیاسی ارزیابی می‌شود و از اعتبار حقوقی آن می‌کاهد.
در ادامه این گزارش آمده: معاون پارلمانی دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه اخلاق حکم می‌کرد که گزارش تحقیق و تفحص منصفانه و بی‌طرفانه باشد، افزود: به‌رغم مدارک ارائه شده اعضای محترم هیات تحقیق و تفحص بخش مربوط به دوران فرهاد دانشجو به‌طور کلی از گزارش حذف کردند و کلمه‌ای نه مثبت و نه منفی در این رابطه ذکر نکردند. این مساله وظیفه خطیر مجلس و نمایندگان را به چالش می‌کشد چرا که آنها تاکید داشتند که این گزارش مربوط به دوران آقای دانشجو نیز خواهد بود.
«اصلاحات روزنامه نگاری را فراجنسیتی کرد» عنوان مصاحبه روزنامه آرمان با مینو مرتاضی لنگرودی است.
در گزارش آرمان از این مصاحبه آمده است: سال‌ها از انتشار اولین روزنامه در ایران می‌گذرد و هر چند زنان با تاخیری 75‌ساله صاحب نشریه شده‌اند اما، اکنون تا حدی جایگاه خود را در این زمینه پیدا کرده اند. این به معنای رسیدن به جایگاه مناسب نیست. حرکت همچنان ادامه دارد و تلاش زنان نشان می‌دهد آنها قصد دارند به جایگاه واقعی خود در این زمینه دست پیدا کنند. همزمان با برگزاری بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در ایران مینو مرتاضی لنگرودی در گفت و گو با آرمان به بررسی جایگاه زنان در مطبوعات می‌پردازد. واکاوی تاریخی این کارشناس ارشد مطالعات زنان از سال‌های منتهی به انقلاب مشروطه و از زمانی که اولین نشریه زنان منتشر شد، آغاز می‌شود و تا دوران اصلاحات که به نقش‌آفرینی قابل توجه زنان در مطبوعات انجامید، ادامه می‌یابد. او معتقد است اکنون دیگر دوران روزنامه‌نگاری زنانه و مردانه در ایران به سر آمده است چراکه اصلاحات، روزنامه‌نگاری را فراجنسیتی کرده‌است.
«متکی به جام جم رسید» عنوان گزارش روزنامه آرمان از احتمال حضور منوچهر متکی در صدا و سیما است.
در این گزارش آمده:«متکی به سرافراز پیوست.» این خبری بود که روز گذشته یکی از مدیران صداوسیما در نمایشگاه مطبوعات به آرمان داد. سرافراز در اتاق ضرغامی نشست تا مدیریت سازمان صداوسیما را برای 5 سال عهده‌دار شود. هر مسئول و رئیسی پیش از قبول کردن مسئولیت به برنامه‌ای می‌اندیشید که باید در مدت حضور خود در آن سازمان به اجرا بگذارد. در مدت حضور ضرغامی در صداوسیما شایعاتی درمورد حضور مدیرانی با گرایشات سیاسی خاص در این سازمان به گوش می‌رسید و بارها از سوی آگاهان از ضرغامی خواسته شده بود که در تعیین مدیران تحت امرش دقت کند.

ادامه بررسی روزنامه های امروز در همین خبر بروز رسانی می شود...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها