امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124863
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۶
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدمحمد غرضی امروز با حضور در غرفه فارس در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌ها در پاسخ ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدمحمد غرضی امروز با حضور در غرفه فارس در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌ها در پاسخ به سوال فارس که آیا با کاهش قیمت نفت به بشکه‌ای 80 دلار امسال کشور با کسری بودجه مواجه می‌شود، گفت:‌ ایران ظرفیت تولید 4.3 میلیون بشکه نفت را دارد و روزانه بیش از یک میلیون بشکه صادر می‌کند. اگرچه قیمت به 80 دلار کاهش یافته، اما می‌تواند با افزایش صادرات به 1.2 میلیون بشکه با کسری بودجه مواجه نمی‌شود.

وزیر اسبق نفت ایران در پاسخ به سوال دیگر فارس که آیا موضوع کاهش قیمت نفت سیاسی است، یا واقعا عربستان به دنبال از دست ندادن بازارهای نفت خود در آمریکا است، گفت:‌ زمانی که بنده وزیر نفت بودم، اوپک 24 میلیون بشکه صادر می‌کرد که سهم عربستان 10.5 میلیون بشکه بود و ایران بیش از 13 هزار بشکه صادر نمی‌کرد، اما ایران توانست با تحمیل سیاست‌ها و برنامه‌های خود تولید خود را به 2.4 میلیون بشکه در روز افزایش دهد و جمع کل اوپک از 24 میلیون بشکه به 16 میلیون بشکه رسید.

وی تأکید کرد: ایران نقش بسیار مهمی در منطقه دارد و می‌تواند تصمیم‌های خود را در اوپک اجرا کند.

غرضی در پاسخ به سوال دیگر فارس که آیا در نشست اوپک که پایان این ماه برگزار می‌شود، تصمیم به کاهش تولید نفت خواهند گرفت، گفت: ایران کشور بزرگی است و اگر برنامه‌های خود را به درستی پیش ببرد، می‌تواند اوپک را وادار به کاهش تولید نفت بکند.

وزیر اسبق نفت در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران که در عمان برگزار می‌شود، گفت: آمریکایی‌ها از دهه ۱۳۲۰ تاکنون سر ستیز با ایران داشته‌اند و دارند. همواره به کشورهای دیگر حمله کردند. آمریکا قبول نمی‌کند که ایران یک قدرت سیاسی در منطقه باشد.

غرضی درباره نتیجه مذاکرات گفت: اگر آمریکایی‌ها این دفعه هم بخواهند امتیاز بدهند، مطمئن باشید، در جهت پس گرفتن آن امتیاز خواهند بود. این مذاکرات به جلو می‌رود، اما ختم نخواهد شد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها