امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124896
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۳۰
تعداد بازدید: 31
اشاره: سید شهاب‌الدین طباطبایی عضو شورای مرکزی تشکل تازه‌التاسیس ندا و عضو هیات موسس تشکلی که با عنوان نسل دوم اصلاحات اعلام موجودیت کرد، میهمان ...

اشاره: سید شهاب‌الدین طباطبایی عضو شورای مرکزی تشکل تازه‌التاسیس ندا و عضو هیات موسس تشکلی که با عنوان نسل دوم اصلاحات اعلام موجودیت کرد، میهمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بود. 

او در این گفت‌و‌گوی یک ساعته به بررسی و تبیین دلایل شکل‌گیری حزب ندا، نسبت آن با جریان اصلاح‌طلبی و هدف‌گذاری این تشکل جوان پرداخت.

طباطبایی از برنامه‌های سیاسی و انتخاباتی این تشکل خبر داد و گفت: تدوین برنامه فعالیت‌های سیاسی ندا در کمیسیون‌های دفتر سیاسی آغاز شده است.

او که پیش از این رئیس شاخه جوانان جبهه مشارکت را بر عهده داشت، هرگونه نسبت ندا با حزب مشارکت را رد می‌کند و تاکید دارد که فضای یکسویه هیچ وقت ماندنی نیست.

طباطبایی که معتقد است خط قرمز حمایت اصلاح‌طلبان از دولت تحقق وعده‌های انتخاباتی روحانی است، در عین حال می‌گوید که دولت در مواجهه با رسانه‌ها عملکرد مطلوبی نداشته است.

آنچه در ادامه می‌آید مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با سید شهاب‌الدین طباطبایی است:
 


 

فارس : با توجه به اینکه شما از اعضای هیأت موسس تشکل ندا هستید،‌ برایمان درباره اهداف شکل گیری ندا و نسبت آن با جریان اصلاح‌طلبی توضیح دهید.

طباطبایی : ندا یک حزب اصلاح طلب است، ریشه و دیدگاه اصلاح طلبی دارد گرچه در بعضی روش‌ها متفاوت خواهد بود. اساس ندا بر گفت‌وگو و تعامل با تاکید بر حفظ هویت خود است. تکیه بر مشترکات به جای تمایزها از اصول اولیه ندا است. موسسین ندا می‌خواهند ثابت کنند همچنان می‌شود در چارچوب نظام با حفظ هویت اصلاح طلبی سیاست ورزی کرد و معتقدیم این به نفع نظام، به نفع مردم و در جهت پیشرفت، عزت و آبادانی کشور است.

از نقد خودمان شروع می کنیم، به روش ها و سازوکارهایی که در مجموعه نظام به آنها نقد داریم می پردازیم، نقد با نگاه سازنده و نه مچ گیرانه و دشمن شادکن . نگاهمان به گذشته نیست، اما حتما از تجربیات گذشته برای حرکت به سوی آینده بهره می‌گیریم. زیان بیشتر را ماندن در گذشته می‌دانیم . معتقدیم به اندازه کافی طرح مساله شده و ما به دنبال حل مسائلیم. اعتدال را روش اصلاح طلبی می دانیم و به آن در هر شرایطی پایبندیم.

فارس: نسبت‌تان با جریان اصلاح طلبی را چطور تعریف می‌کنید؟

طباطبایی: اصلاحات یک مفهوم و واقعیت بزرگ است، یک هویت جمعی است که نادیده گرفتنش نه ممکن است و نه مفید. اصلا معتقدیم حضور ندا دلیل منطقی برای بزرگ بودن دامنه اصلاح طلبی است. هویت مان را از ماهیت بزرگ و اصیلی به نام اصلاح طلبی می گیریم که معتقدیم برای بهبود وضعیت کشور راه و برنامه دارد. ندا خودش را در درون جریان اصلاح طلبی در چارچوب نظام تعریف می کند.

* حتما برای انتخابات مجلس برنامه داریم

فارس: رویکرد ندا به انتخابات آینده؟

طباطبایی: حتما برای انتخابات مجلس برنامه داریم، برنامه ای که به امید خدا بعد از صدور مجوز و نهایی شدن تدوین برنامه جامع انتخاباتی حزب منتشر خواهد شد. البته قرار نیست انتخابات محور باشیم. اصلا می خواهیم ثابت کنیم احزاب غیر از انتخابات کارهای  دیگری هم دارند. در انتخابات مجلس فعالانه حضور خواهیم داشت و برنامه ها و اسامی پیشنهادی‌مان را به موقع به شورای هماهنگی اصلاحات ارائه می کنیم.

*تدوین برنامه فعالیت‌های سیاسی ندا در کمیسیون‌های دفتر سیاسی

فارس : از برنامه‌های فعالیت سیاسی ندا بگویید.

طباطبایی: برنامه فعالیت‌های سیاسی حزب در کمیسیون‌های دفتر سیاسی موقت در حال تدوین است، ساختار نهایی برنامه ها پس از صدور مجوز و تشکیل کنگره و تعیین شورای مرکزی مصوب خواهد شد. مقدمات کار همانطور که گفتم توسط ارکان موقت حزب آماده شده است.

فارس: از اعتدال گفتید آیا می‌توانید بگویید شعار اعتدالی که آقای روحانی می‌داد در حوزه‌های مختلف محقق شده است؟

طباطبایی:‌ باید صبر کرد، الآن نمی‌توانم قضاوت کنم، اما فکر می‌کنم ما در هشت سال دولت گذشته  یک فضایی را تجربه کردیم با همه تبعات و هزینه هایی که به کشور و مردم تحمیل کرد، همه چیز نسبی است و در مقایسه با آن دوران هشت ساله  حتما اعتدال حاکم شده.

فارس: در همین بحث تحقق شعار اعتدال پارامترهایی که مد نظرتان هست را شفاف‌تر مطرح کنید، در واقع شاخص اندازه گیری شما برای تحقق اعتدال در این دولت چیست و برآمده از چه تفکر و چه نگاهی است؟

طباطبایی: اعتدال یعنی اینکه تمرین کنیم منافع ملی را بر سلیقه و منفعت شخصی ترجیح دهیم. اعتدال یعنی نه افراط باشد نه تفریط، اعتدال یعنی روی خط قانون قدم برداشتن، شاخص اندازه گیری اعتدال را اصلا شاید بشود پایبندی به قانون و به رسمیت شناختن قانون و عمل به آن در هر شرایطی دانست.

نشانه‌ دیگر اعتدال این است که مجموعه نیروهای سیاسی بتوانند در کنار یکدیگر برای اعتلای کشور و در خدمت مردم کار کنند، دعواهای سیاسی را به زندگی و امور روزمره مردم نکشانند. اعتدال یعنی اینکه بفهمیم  اصلاح‌طلب و اصولگرا هیچکدام حذف شدنی نیستند و باید همدیگر را تحمل کنیم و با یکدیگر کار کنیم. تا اینجای کار نمی‌گویم دولت آقای روحانی اعتدال را 100 درصد پیاده کرده است، اما نسبت به آنچه در هشت سال قبل از دولت یازدهم شاهد بودیم حتما این دولت دولت اعتدالی بوده.

فارس: برخی اصلاح‌طلبان حضور فرمانداران دولت قبل را با شعار اعتدال در تضاد دانسته بودند.

طباطبایی: با مطلق‌گرایی موافق نیستم، نمی‌توانیم مطلق بگوییم همه فرمانداران دوره آقای احمدی‌نژاد آدم‌های بی‌کفایتی بودند و همه فرمانداران دولت اصلاحات آدم‌های خوبی بودند. هرکسی که مطلق بگوید و قضاوت کند باید در مورد قضاوت‌هایش تجدید نظر کند. بعضی از ما عادت داریم که مطلق بگوییم و حد وسطی نداریم اصلاً اعتدال یک معنی‌اش همین است. یعنی شما بپذیرید که یک آدمی اگر کارآمد است و متعلق و منسوب به جناح غیرهمسو با دولت هم هست کار کند، اتفاقی که در هشت سال قبل از این دولت نیفتاد!

فارس: همین تغییر گسترده استانداران با واکنش‌های زیادی مواجه شد که  هرکس به آقای احمدی‌نژاد منتسب بود، برکنار شده است؟

طباطبایی: اگر اینطور است پس انتقادهایی که از طرف اصلاح‌طلبان در مورد حضور بخش عمده‌ای از بدنه و فرمانداران منتسب به ‌آقای احمدی‌نژاد مطرح می شود چیست؟ نگاه حذفی باید حذف بشود، به جای آن باید در کشور شایسته‌طلبی و شایسته گزینی اتفاق می‌افتاد که متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است. ببینید در دولت قبل در وزارت نفت تعداد کارمندان سه برابر شده است در حالی که فروش نفت از بشکه‌ای حدود 3 میلیون به 800هزار رسیده بود، تعداد پرسنل سه برابر شده است، معلوم نیست این همه آدم جمع شده بودند که چکار کنند؟! حالا تعدیل این نیروها به معنای حذف نیروهای دولت سابق است؟اگر در آنجا تعدیلی می‌شود این به معنای نگاه سیاسی نیست، سبک‌تر کردن دولت به قصد کارآمدی است. باور کنید مشکل کشور عدم مشروعیت و اقبال عمومی نیست بلکه مشکل عدم کارآمدی است؛ عدم کارآمدی مدیران و بدنه‌ای که احساسش این است که با آمدن هر مدیری ممکن است سرکارش نباشد و این عدم اطمینانی که ایجاد می‌کند فساد اولین نتیجه‌اش است.

فارس: سؤال دیگر در بحث اعتدال که من مشخصاً جواب خود را نگرفتم این است که تعریف خودتان به شخصه از بحث خاستگاه اعتدال چیست، چون برخی معتقدند افراط‌گرایی دوران احمدی‌نژاد خاستگاه اعتدال است و برخی آن را به زمان حضرت امام منسوب می‌کنند و معتقدند ذات انقلاب اسلامی برآمده از یک تفکر اعتدالی مبتنی بر اسلام است؛ نظر شما درباره خاستگاه اعتدال چیست؟

طباطبایی: دقیقاً درست گفتید، آقای روحانی شعار هوشمندانه‌ای انتخاب کرد، زمانی یک شعار بین مردم اقبال پیدا می‌کند که مردم کمبود آن را احساس کنند. جامعه کمبود شعار اعتدال را در هشت سال گذشته احساس کرد، شعار اعتدال هوشمندانه‌ و درست بود.

مردم دیدند نتیجه افراطی‌گری به کجا کشید، وضعیت کشور را دیدند هرچقدر هم کسانی پیدا بشوند بگویند اتفاقی نیفتاده و همه چیز خوب بود؛ مردم تشنه اعتدال بودند و آقای روحانی با کلید اعتدال آمد. حالا اگر اعتدال در طول چهار سال در بخش هایی که مستقیم با معیشت و زندگی مردم مرتبط است اتفاق نیافتد این هم به سرنوشت مهرورزی و عدالت دچار می‌شود.

اینجاست که معتقدم همه در کنار هم باید کمک کنند، اگر این بار اعتدال شکست بخورد آقای روحانی شکست نخورده است، مجموعه کشوربا یک بن‌بست دیگرمواجه شده است.

آقای احمدی‌نژاد بحث عدالت را مطرح کرد، اگر شعار عدالت آقای احمدی‌نژاد پیروز می‌شد همه از آن نفع می‌بردند. باور کنید برای مخالفان و منتقدین دولت احمدی‌نژاد افتخاری نیست که شعار عدالت محقق نشد، اصلاً اینطور نیست که بگوییم «دیدید ما گفتیم»، باور کنید اگر تمام پیش‌بینی‌هایمان اشتباه از آب در می‌آمد و دولت گذشته موفق می‌شد خوشحال می‌شدیم.

*احمدی‌نژاد نیازی به همگرایی نداشت

فارس: این مشی همگرایی که فرمودید که خوشحال می‌شدید نقدهایتان به دولت قبل محقق نمی‌شد را آن زمان از سوی اصلاح‌طلبان شاهد نبودیم، استفاده از کلیدواژه پایان مدارا در سال 87 از سوی آقای هاشمی رفسنجانی نیز بهترین نمونه است.

طباطبایی: همه چیز را باید سرجای خودش ارزیابی کنیم، بالاخره یک آدمی در طول هشت سال آگاهانه یا ناآگاهانه کاری کرد که کشور با بن بست مواجه شد، کاری کرد که واقعا از عهده ی یک نفر خارج بود! راه گفت‌و‌گو را بست، همگرایی از دو طرف باید باشد از یک طرف که نمی‌شود. آقای احمدی‌نژاد نیازی به همگرایی نداشت، او همگرا نمی‌خواست.

فارس: به خاطر همین رویکرد ظرفیت و فضایی که برای منتقدان وجود داشت بیشتر از فضای فعلی بود؟‌

طباطبایی: منظور شما کدام منتقدان است؟

فارس: منتقدانی که اوج انتقاد آنها سال 88 بود، البته در مقام دفاع از احمدی‌نژاد نیستم بلکه مقایسه دو فضای رسانه‌ای برای منتقدان است.

طباطبایی:  الان به دولت نقد نمی شود؟ به صحبت های رییس جمهور و اعضاء دولت . به نظرم حتما فضای نقد نسبت به هشت سال گذشته و مخصوصا چهار سال آخر دولت گذشته بیشتر و بازتر است.

*احمدی‌نژاد در مقطعی حلقه بسته مدیران کشور را شکست

فارس : در مورد جوانگرایی در دولت بگویید.

طباطبایی : منصفانه بگویم آقای احمدی‌نژاد در مقطعی حلقه بسته مدیران کشور را شکست ، اتفاق خوبی بود که متاسفانه در بحران ناکارآمدی دولت گذشته گم شد. ایده ای که به افراط کشیده شد، مدیران لایق و کاربلد را هم کنار زدند، تا مثلا جوانگرایی کنند. از ترس تکرار تجربیات آن هشت سال جوانگرایی محدود شده تا جایی که دولت آقای روحانی رکورد دار تشکیل مسن‌ترین دولت جمهوری اسلامی است.

*اعتدال در جوانگرایی در دولت رعایت نشد

فارس: یعنی معتقدید ایشان به خاطر رویکرد 8سال گذشته نسبت به جوان‌گرایی دچار محافظه‌کاری شد؟

طباطبایی: آن افراط باعث این تفریط شد و یکی از دلایل آن ناکارآمدی را جوانگرایی افراطی می‌دانند و حالا دولت یازدهم دچار تفریط در به کارگیری نیروهای جوان و شایسته شده است.

این هم اشتباه است، معتقدم اعتدال در جوانگرایی در دولت رعایت نشده است، آن دولت بنایش چیز دیگری بوده نه اینکه نیروهای جوانش نیروهای بدی بودند یا خوب کار نکردند، برآیند آن دولت همین بوده است. آدم 70 ساله و 30 ساله در آن دولت،  خروجی‌اش همان بود که دیدیم.نباید نگاه کرد چون خروجی مثبتی نبوده پس جوانگرایی اشتباه بوده است.

*مختصات اعتدال ذهنی

فارس: یعنی دولت دچار نوعی پیش‌داوری شد و با پیش فرض در این زمینه تصمیم گرفت؟

طباطبایی: چون این را مطرح کردید یک چیزی بگویم، ذهنیتی که ما نسبت به یکدیگر داریم مهم است، اعتدال ذهنی هم مهم است اگر مثلاً به جای اینکه فکر کنم که مرا به فارس دعوت کرده‌اند تا از‌ آن یک قصه و تیتر تند به نفع یک جریان در بیاورند اینطوری فکر کنم که با دوستان رسانه‌ای خودم صحبت می‌کنم و من هم درباره یک موضوعی دیدگاه خود را می‌گویم و آنها هم سؤالات خود را می‌پرسند، بهتر است. یا مثلاً شما می‌توانید بگویید یک سناریو و اتاق فکری پشت سر این صحبت‌های من وجود دارد. متأسفانه این اتفاق افتاده که نگاه به یکدیگر نگاه سؤتفاهم و سوءظن است. تلاش برای رسیدن به فضای مفاهمه و گفت‌وگو قبل از هرچیز ضروری است.

*خاستگاه روحانی از ابتدا اصلاح‌طلبی نبوده است

فارس : نظر شما درباره تبار سیاسی آقای روحانی چیست؟

طباطبایی: خاستگاه آقای روحانی و عقبه‌ای که داشته از ابتدا اصلاح‌طلبی نبوده است، با دولت های مختلف کار کرده و در همه این موارد هم یک مواضع مستقلی داشته و همان نگاه اعتدالی را که به نظرم به مرور تکمیل شده است. امروز به نظرم آقای روحانی در پی اصلاح است. اصلاح طلبی است که دغدغه پیشرفت کشور را دارد و به بعضی از روش ها نقد دارد و در پی اصلاح آنهاست، به نظرم آقای روحانی به اصول پایبند است، قانون را اصل می داند و می خواهد جلوی بی قانونی را بگیرد.
 


 

فارس: اصولگرای اصلاح‌طلب است؟

طباطبایی: این روزها خیلی به تعاریف اصلاح طلب و اصولگرا مقید نیستم.

فارس: یعنی معتقدید مرزها برداشته شده است؟

طباطبایی: به نظرم هر آدم عاقل و دلسوزی که برایش پیشرفت و استقلال و آبادانی کشور مهم است، روش های موجود اداره کشور را قابل نقد و اصلاح می داند و اصلاح را بر اساس اصولی که پایه اش قانون است دنبال می کند.

*کارگزاران ادعای پدرخواندگی ندارد

فارس: در صحبت‌تان اشاره داشتید که الان آقای خاتمی محوریت اصلاح‌طلبان را بر عهده دارد، یک بحثی که اخیراً راجع به آن بحث می‌شود و اصلاح‌طلبان منتقد مطرح می‌کنند این است که کارگزاران میدان‌دار و محور اصلاح‌طلبان شده‌اند و با یک پشتوانه نداشته آمده‌اند؛ همان عملگرایی که فرمودید،  چقدر این بحث پدرخواندگی کارگزاران برای اصلاح‌طلبان را قبول دارید؟ اصلا معتقد به چنین چیزی هستید یا نه؟

طباطبایی: اصلا قبل از اینکه من قبول داشته باشم یا نداشته باشم،  دوستان کارگزاران خودشان هم چنین ادعایی ندارند. محور اصلاح‌طلبی و اعتدال آقای خاتمی است، همه این محوریت را از جان و دل قبول دارند.

فارس:‌ در ظاهر.

طباطبایی: من باید چیزی را که می‌گویم ببینم. وقتی فعالیت جدیدشان را شروع و عضوگیری کردند، هیچ‌کدام ادعایشان این نبود که قرار است ما محور اصلاح‌طلبان شویم و پدر خوانده اصلاحات شویم، فعالیت جدید کارگزاران مبارک و مثبت است و این گامی که برداشته‌اند به نظر من قابل احترام است، در داخل جریان اصلاح طلبی هم همه از این حضور استقبال کردند . من با اکثر اعضاء موثر کارگزاران ارتباط دارم و نشنیده‌ام که چنین ادعایی داشته باشند.

فارس: این بر اساس یک برآیند بوده و در خلأ که این موضع گیری شکل نمی‌گیرد، چند وقت پیش یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب به انتقاد از این روند پرداخت. دقیقا تیترش همین قدر تند بود که جریان کارگزاران با کدام پشتوانه لیدری جریان اصلاحات را بر عهده گرفته است؟ می‌توانیم این گونه بگوییم که برخلاف سالهای دوم خرداد الان شرایط کامل عوض شده و این اصلاح‌طلبان هستند که در ذیل حرکت کارگزاران حرکت می کنند؟

طباطبایی: ببینید کارگزاران هم بخشی از جریان اصلاح‌طلب است. یک بخشی از اصلاح‌طلبان با یک اسم و یک برند خاصی دارند کار می‌کنند.

*جریان اصلاح طلبی سمپات آقای روحانی است

فارس: البته اصلاح‌طلب که نبودند سمپات آقای روحانی بودند.

طباطبایی: الان جریان اصلاح طلبی سمپات آقای روحانی است، ستادهای آقای روحانی در انتخابات را مجموعه همین اصلاح طلبان و اعتدال گرایان تشکیل دادند.

فارس: حالا اگر بخواهیم مصداقی‌تر بحث کنیم الان مثلا بحث تعداد حضور وزرای اصلاح طلب کابینه آقای روحانی و تعداد حضور وزرای منتسب به کارگزاران را فکر می کنید این حیات یافتن مجدد کارگزاران، ناشی از روی کار آمدن دولتی با تفکرات آقای روحانی است یا نه ضعف اصلاح طلبان باعث شده که اینها اینقدر در فضای سیاسی برجسته شوند؟

طباطبایی: ببینید آن وزرایی که شما می گویید منسوب به کارگزاران هستند، اصلاح طلب هستند، فرق نمی‌کند منتسب به کجا باشند. مهمتر اینکه اصلاح طلبان در این دولت سهم خواهی نکرده اند که حالا بخواهند سهم هر گروه را بشمرند.

فارس: مثلا امثال آقای جهانگیری، آقای ترکان و نجفی و ...

-همه ی این دوستان متعلق به جریان اصلاح طلبی هستند.

*آمادگی برای برگزاری مسابقات شطرنج سیاسی

فارس: به نظر شما اگر فضا مهیا شود اعضای مشارکت دوباره جمع می‌شوند؟

طباطبایی: ببینید فضای یکسویه هیچ وقت ماندنی نیست. اصلا فرقی هم نمی کند که کدام جناح حاکم باشد. اول هم گفتم، باید به این نتیجه برسیم و رسیده ایم که هیچ کدام از جناح ها حذف شدنی نیستند. بهترین حالت این است که برای حفظ منافع ملی و پیشرفت کشور همدیگر را به رسمیت بشناسند و تحمل کنند، در عین رقابت قاعده بازی سیاسی را رعایت کنند. یک بار گفتم آمادگی داریم مسابقات شطرنج سیاسی راه بیندازیم، کاش همه سیاستمداران ما بیایند شطرنج یاد بگیرند. شطرنج را نمی شود به هم زد، باید پای بازی بنشینی و تا آخر بازی کنی، بازی حریف را پیش بینی کنی و پیش بروی. از گروه های مختلف می خواهیم دعوت کنیم بنشینند سر یک میز و حداقل با هم شطرنج بازی کنند.

فارس: اگر سیاست‌مدارانی که دعوت می‌شوند شطرنج بلد نباشند، چه؟

طباطبایی: حالا دیگر شطرنج بلد نباشد، بروند یاد بگیرند. فکر می کنم بخش عمده ای از افراطی ها شطرنج بلد نباشند، چون واقعا یک آرامشی می خواهد یک صبری می خواهد که بنشینی و بازی‌ات را بچینی. اصلا تحمل کنی که اگر سرباز تو را زد، توی گوش طرف نخوابانی.
 


 

*حضور ناطق و عارف برای این کشور مایه برکت است

فارس: در حال حاضر بحث بازگشت آقای ناطق در عرصه سیاسی مطرح است که وقتی با ایشان صحبت کردیم این را رد نکردند، تلویحا تایید هم کردند. واکنش آقای عارف هم این بود که گفتند اگر آقای ناطق بیایند، من لیست جداگانه می‌دهم، ارزیابی شما چیست؟

طباطبایی: به نظرم حضور چهره هایی مثل آقای ناطق و آقای دکتر عارف  برای این کشور مایه برکت است. به نظرم کمی جلوتر برویم مثل انتخابات ریاست جمهوری عقلا تدبیر می کنند و انشاالله مجلس پر برکتی خواهیم داشت.

فارس: فارغ از بحث انتخابات می‌خواهم یک تحلیل نخبگانی داشته باشید، شما تبار و جنس سیاسی آقای ناطق را چقدر به اصلاح طلبان نزدیک می‌دانید؟

طباطبایی : هر انسان عاقل دلسوزی مثل ایشان را هم می توان یک اصلاح طلب دانست و هم یک اصولگرای واقعی.

*خط قرمز حمایت اصلاح‌طلبان از دولت تحقق وعده‌های انتخاباتی روحانی است

فارس: می‌خواهم بدانم که حمایتی که فعلا اصلاح طلبان از دولت دارند تاکتیکی است یا گفتمانی؟ و این مرز حمایت تا کجاست؟ یعنی خط قرمز تان چیست؟

طباطبایی: خط قرمز، تحقق شعارها و وعده های انتخاباتی آقای روحانی است، البته صبر و حوصله مان زیاد است. زود به خط قرمز نمی رسیم. برای بهبود وضعیتی که در آن قرار داریم راه سختی پیش روی دولت آقای روحانی است. مهمتر از جریانات سیاسی فکر می‌کنم مردم هم می دانند که باید صبر و حوصله پیشه کنند.

فارس: حالا می‌گویید که مرز این حمایت را تا کجا می بینید؟ تا کجا مثلا حمایت می‌کنید؟ خط قرمز تان چیست؟

طباطبایی: باز هم می گویم خط قرمز تا آن جایی هست که شعارها و آن اهدافی که بالاخره همه با هم دیگر حول یک محور یک آدمی جمع شده‌اند تا این کار انجام شود، محقق شود.

فارس: یعنی خط قرمز تان تا زمانی است که دولت به فکر انجام و تحقق دادن آن شعارهایش باشد.

طباطبایی: اصلا به نظر من غیر از آن را انجام دهد که دیگر آقای روحانی نیست.

فارس: نه من با شخص روحانی کار ندارم.

طباطبایی: باز هم می گویم، ما خودمان را از دولت جدا نمی دانیم، دولت هم خودش را جدا نمی داند. همه برای رسیدن به هدف اصلی که پیشرفت و استقلال و آبادانی کشور است به کمک هم نیاز دارند.
 
فارس: در حال حاضر یک سال از روی کار آمدن دولت یازدهم گذشته است، ارزیابی شما از عملکرد دولت به ویژه در بحث فرهنگ چیست و کارکرد دولت را در این یک سال اخیر چطور ارزیابی می‌کنید؟

طباطبایی: برای ارزیابی و نمره دادن به کارکرد دولت هنوز یه مقدار زود است. اما اگر بخواهم نگاه کلی به حوزه فرهنگ مخصوصاً رسانه، داشته باشم، به نظر می‌رسد، رویکرد دولت آقای روحانی بیشتر نسبت به رسانه‌ها و آزادی مطبوعات مثبت بوده اما به هر حال مجموعه ابزارهایی که این رویکرد مثبت را اجرایی کنند یا به نوعی از برخورد با رسانه‌ها مانع شوند، ابزارش در اختیارشان نبوده است.

به هر حال نگاه دولت به رسانه‌ها نگاه مثبتی بوده است، با توجه به مجموع صحبت‌ها و مصاحبه‌ها و اظهارات آقای جنتی، نگاه وی به رسانه‌ها مثبت است و خیلی هم تبعیضی قائل نبودند، البته اینها را شما باید بگویید چون ما در حال حاضر خیلی نزدیک هستیم، شاید نتوانیم خیلی نظر بدهیم.

*دولت در مواجهه با رسانه یکپارچگی ندارد

فارس: بنابراین در حوزه فرهنگ بیشتر بخش رسانه مدنظرتان است؟

طباطبایی: من خیلی تخصصم در سایر زمینه‌ها نیست البته در هر زمینه دوستانی دارم که اطلاعاتی از آنها می‌گیرم ولی من چون کارم حوزه رسانه است می‌توانم بیشتر رسانه را مدنظر قرار دهم.

البته مجموعه دولت در حوزه رسانه و در مواجهه با آنها یکپارچگی ندارد، یعنی هر کدام از دوستانی که یک بخشی از ارتباط با رسانه به آنها سپرده شده یا مسئولیتی دارند هر کدام مثل جزایر جداگانه‌ای با نگاه خودشان به رسانه ارتباط برقرار می‌کنند.

وقتی مجموعه دولت را می‌گویم منظورم این است که دولت مشاور رسانه‌ای، معاون ارتباطات و تبلیغات دارد که هر کدام نگاه خودشان را دارند و می‌خواهند با نوع نگاه خودشان ارتباط بگیرند و کار را پیش ببرند. به نظرم فقدان یک نظام جامع رسانه‌ای و یک نگاه واحد و منسجم به حوزه رسانه در دولت آقای روحانی حس می‌شود.

فارس: پس بر همین اساس نمایشگاه مطبوعات که هر سال تشکیل می‌شد، در سال اول دولت آقای روحانی به یکباره برگزار نمی‌شود؟ آیا این برای رسانه‌ها آسیب نیست؟

طباطبایی: می‌توانیم آسیب تلقی کنیم یا می‌توانیم بگوییم اتفاقاً اینجا یک مقداری صبر کردند تا آن نگاه به یک نگاه واحدی برسد و یک جمع بندی مناسبی داشته باشند تا یک نمایشگاه خوب  برگزار کنند. همیشه نمی‌توان گفت که اگر کاری انجام نشد این معنی بدی می‌دهد و شاید نشان از پختگی و تأملی باشد که آن لحظه برای‌شان وجود نداشته و اول کار دولت بوده است و می‌خواستند ارتباطاتشان را در این حوزه منظم کنند و بعد نمایشگاه مطبوعات را برگزار کنند. من این را خیلی منفی نمی‌بینم.

فارس: از نظر شما اعتدال در فضای رسانه‌ای چگونه محقق می‌شود؟

از نگاه حاکمیتی به نظرم الان سه رسانه در کشور منتسب به رهبری است. روزنامه جمهوری اسلامی ، روزنامه کیهان و روزنامه اطلاعات. روزنامه جمهوری اسلامی تقریباً خط و خطوطش مشخص است نسبت نزدیکی با آقای هاشمی دارد، روزنامه اطلاعات در شرایطی که روزنامه‌ها حتی از درج اسم آقای خاتمی هم منع شده بودند خبرهای ایشان را تا حدودی پوشش می داد. آقای دعایی که واقعا دوست داشتنی هم هستند حکم از رهبری دارد. دیگری کیهان است که مواضعش نسبت به اصلاح طلب‌ها و خصوصاً آقای خاتمی مشخص است. این سه رسانه‌ ذیل رهبری تعریف شده اند و فعالیت می کنند. مسوولان و حاکمیت اگر می گویند می خواهم اعتدال را رعایت کنم همان مدلی که رهبری انجام می‌دهد را انجام دهند.

رسانه ها هم قانون را رعایت کنند و تخریب و تهمت و شایعه را کنار بگذارند اعتدال محقق می شود.

فارس: این چند وقت که فارس را مرور می کنید فضای سیاسی فارس را چگونه ارزیابی می کنید؟

طباطبایی: هر رسانه ای یک وظیفه ای دارد. قرار نیست اگر اخبار و گزارش هایش مورد علاقه و هم جهت با نگاه من بود بگویم رسانه خوب و موفقی است و  اگر نگاه و دیدگاهش خلاف میل و سلیقه ی من بود رسانه ی مغرض و خرابکاری باشد. فارس یک رسانه پرمخاطب است، و از این جهت شاید کارش و کار دوستانم در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; سخت تر باشد که جانب انصاف و اعتدال را نگهدارند. بالاخره جهت گیری خاص خودش را هم دارد، اگر گروه های سیاسی و مخصوصا مسوولان این حق را به رسمیت بشناسند که رسانه ها می توانند در چارچوب قانون با نگاه و خط و خطوط خودشان کار کنند شاید شرق چهار بار توقیف نمی شد! در مورد فارس البته به نظرم بعد از تذکر آقای فیروزآبادی، در خبرهایی که مربوط به دولت است احتیاط بیشتری می‌کند. اگر روزی فارس در این کشور تعطیل بشود، می‌گویم یک ظرفیت و فرصتی از دست رفته است.

فارس: خیلی زحمت کشیدید و وقت گذاشتید، ممنون.
طباطبایی: من هم ممنونم.

گفت‌و‌گو از مریم عاقلی
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها