امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124942
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۵
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مناظره‌«قیام عاشورا؛ اصول مذاکره و تعامل یا اصول مقاومت» با حضور مصطفی کواکبیان، علی ...

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مناظره‌«قیام عاشورا؛ اصول مذاکره و تعامل یا اصول مقاومت» با حضور مصطفی کواکبیان، علی شکوری راد و مهرداد بذرپاش و سجاد بلوکات در دانشگاه تهران برگزار شد.

مصطفی کواکبیان در این همایش با بیان اینکه عنوان برنامه دارای اشکال است، گفت: به نظر من این دو در مقابل یکدیگر می‌ایستند چراکه کربلا هم درس مذاکره بود و هم درس مقاومت و هر دو اتفاق در کربلا  افتاد اما اینکه فقط مذاکره و یا فقط مقاومت باشد را قبول ندارم.

وی با بیان اینکه امام حسین (ع) برای جنگیدن به کربلا نیامده بود تصریح کرد: در سال‌های پیش کتابی توسط صالحی نجف آبادی با عنوان «شهید جاوید» منتشر شد که در آن اثبات شده بود که امام حسین برای تشکیل حکومت دینی به کربلا آمد و در همان زمان آیت‌الله صافی گلپایگانی کتابی را با عنوان «شهید آگاه» نوشت که ثابت می‌کرد امام حسین برای امر به معروف و نهی از منکر به کربلا آمده است.

کواکبیان ادامه داد: تقابل نظریه میان کتاب شهید جاوید و شهید آگاه در آن زمان ادامه داشت اما به نظرم امروز در بحث عاشورا نظریه تکلیف مطرح است چراکه امام حسین تابع تکلیف بود و امام حسین برای تشکیل حکومت و تحقق امور دینی و هم اصلاح و هم مذاکره به کربلا آمده بود.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات با بیان اینکه امام حسین نیامده بود تا در کربلا بجنگد خاطرنشان کرد: در آن زمان یزید ظواهر اسلام را رعایت نمی‌کرد و در چنین شرایطی امام حسین را مجبور به مقاومت می‌کند اما قبل از آن امام سعی داشتند تا عمر سعد را به راه آورند بنابراین در کربلا مذاکره و مقاومت با یکدیگر منافاتی ندارد.

در ادامه این مناظره علی شکوری راد نماینده مردم در مجلس ششم با اشاره به روز 13 آبان و افرادی که در آن روز در تسخیر لانه جاسوسی شرکت کرده بودند با حمایت از یکی از متهمان فتنه 88 (محسن میردامادی) گفت: اکنون 5 سال از محکومیت میرداماد می‌گذرد و یک سال دیگر مانده است اما اینکه جرم او چه بوده است ما هنوز نمی‌دانیم.

وی در ادامه مدعی شد: ما وی را می‌شناسیم او از انقلاب اسلامی دفاع می‌کرد و در دوره اصلاحات رئیس کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی و دبیرکل حزب مشارکت بود که در انتخابات 88 از میرحسین موسوی حمایت کرد، فردای روز انتخابات بدون اینکه حرفی زده باشد وی را به اوین بردند و تاکنون 5 سال است که در زندان به سر می‌برد.

مصطفی کواکبیان در ادامه این مناظره اظهار داشت: در سالگرد دوم خرداد که متقارن با محرم بود یکی از مراسمی در دانشگاه برگزار شد که دانشجویان در آن کف زده بودند و بعد یکی از آقایان گفت کفی که دانشجویان زدند تیری به خیمه اباعبدالله بوده است در حالی که این گونه نبود.

وی ادامه داد: من اعتقاد دارم فضایی که در سیزده آبان به وجود آمد حرکت خودجوشی بود که بر ضد آمریکا و رژیم شاهنشاهی انقلاب کردند، هرچند در عرف دیپلماتیک رایج نیست که به سفارتخانه کشوری حمله شود اما حرکت 13 آبان به تعبیر امام انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اسلامی بود.

کواکبیان با بیان اینکه هیچ کس نباید از اقدام خود در سیزده آبان پشیمان باشد خاطرنشان کرد: آن شرایط این امر را ایجاب می‌کرد اما اینکه امروز بعد از 35 سال جا افتادگی انقلاب آن حرکت را تکرار کنیم، همانند حرکتی که برخی بدون هماهنگی در تسخیر سفارت انگلیس انجام دادند درست نیست.

وی در ادامه به تعریف 4 دیدگاه درباره تعامل با آمریکایی‌ها پرداخت و اظهار داشت: دیدگاه اول می‌گوید بدون هیچ قید و شرطی مذاکره برقرار کنیم. اینها افرادی مانند هوشنگ امیراحمدی هستند که احتمال به دنبال فضای قبل از انقلاب هستند در حالی که مردم انقلاب کردند، دیدگاه دوم دیدگاه احمدی‌نژاد و طرفدارانش است که به دنبال مدیریت جهان بودند اما جواب نگرفتند.

کواکبیان با بیان اینکه این دیدگاه هرگونه مذاکره‌ای را محکوم به شکست می‌داند تصریح کرد: آنان طرف مقابل را شمر زمانه می‌دانند و هر مذاکره‌ای را محکوم به شکست می‌دانند.

وی تصریح کرد: دیدگاه سومی وجود دارد که دیدگاه دولت است و معتقد است می‌توان از طریق حل اختلافات سیاسی به نتیجه رسید و دیدگاه چهارم نیز وجود دارد که روابط با آمریکا را جدا از مسئله هسته‌ای می‌داند و معتقد است که ما باید به دنبال رابطه با آمریکا باشیم.

شکوری راد نماینده مجلس ششم شورای اسلامی در ادامه این مناظره با بیان اینکه سال‌ها در انجمن دانشگاه‌ تهران تحصیل کرده و به عنوان مجری برنامه برگزار کرده تصریح کرد: امروز عملا ما را ممنوع‌السخنرانی کردند و به سبک تحریم قند با ما برخورد کردند چراکه قند ابتدا تحریم شد و بعد از آن گفتند قند را می‌توان با چای مصرف کرد و امروز نیز به وضعیتی رسیده‌ایم که حضور ما در دانشگاه باید با حضور دوستان و در قالب مناظره باشد و به ما اجازه سخنرانی مستقل نمی‌دهند.

وی ادامه داد: اکنون صدا و سیما و شبکه‌های تلویزیونی در خدمت دوستان هستند و تبلیغ می‌کنند و هرکه را که بخواهند می‌توانند محکوم به شکست کنند.

وی با بیان اینکه چهره‌های اصلاح‌طلبان از اقدام خود در سیزده آبان پشیمان نیستند خاطرنشان کرد: من اعلام می‌کنم که هیچ یک از نیروهای خط امام از اقدام خود در تسخیر لانه جاسوسی پشیمان نیستند و من از همین جا درخواست می کنم که آقای اصغرزاده نیز این امر را اعلام کند چراکه برای منافع ملی ما بهتر است.

کواکبیان در ادامه این مناظره گفت: هر جا کم میاورند از رهبری مایه می‌گذارند اما رهبری فرموده‌اند بنده با مذاکره مخالف نیستم اما باید خطوط قرمز در مذاکره رعایت شود و از دولت فعلی و تیم مذاکره‌کننده حمایت کردند که من بعید می‌دانم از هیچ دولتی این گونه حمایت شده باشد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان سپاه مبنی بر نرمش قهرمانانه اظهار داشت: این حرف چه ضرورتی داشت؟ معنای آن این است که مذاکره کنید، امتیاز دهید و از میدان پیروز بیرون بیاییم.

کواکبیان با بیان اینکه رهبری گفتند ما به آمریکا اعتماد نداریم خاطرنشان کرد: البته که ما هم اعتماد نداریم اما باید توجه کنیم همه قطعنامه‌ها بعد سال 88 است و قطعنامه سازمان ملل قطعنامه مهمی است که دولت قبلی آن را کاغذپاره خواند و تمام همت دولت این بود که که اینها را لغو کند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه از هفت مورد 6 مورد حل شده  آقای بذرپاش بگویند پلان کاری شما چیست ؟ همان 8 سال دوره احمدی‌نژاد است که ما قطعنامه بگیریم یا اینکه 100 میلیارد دلار پول ما باید آزاد شود یا نشود.

وی ادامه داد: نباید از معیشت مردم غافل باشیم چون نماینده مردم هستیم و دانشجویان هم باید دنبال معیشت باشند و آیا این شعارها کار ما را حل می‌کند.

وی با اشاره به جمله‌ای مقام معظم رهبری ادامه داد: دیپلماسی فرق دارد. ایشان گفتند انقلابی هستم و دیپلمات نیستم و شما نمی‌توانید با شعار مذاکره دیپلماتیک کنید.

کواکبیان ادامه داد: واقعا این مشکلی را حل نمی‌کند، در هشت سال احمدی‌نژاد یک کشور اروپایی قبول نکرد از وی پذیرایی کند.

شکوری راد در ادامه این نشست با انتقاد از اینکه پس از سخنرانی‌اش در دانشگاه تهران در سال گذشته ممنوع السخنرانی شده است، گفت: پس از مراسم سال گذشته ممنوع السخنرانی شدم و گفته شده بود که تنها در قالب مناظره امکان سخنرانی برای من وجود دارد.
وی با اشاره به گفته امام خمینی که باید مقتضیات زمان و مکان را به درستی درک کرد، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود بارها گفته‌اند هنگامی که وقت مذاکره برسد اعلام می‌کنم بنابراین وقتش که بشود مذاکره نیز خواهیم کرد.
نماینده مجلس ششم شورای اسلامی با انتقاد از برنامه‌های صداو سیما گفت: در زمان انقلاب اخبار را از طریق رادیو بی‌بی‌سی گوش می‌کردیم و وقتی صداوسیما مطالب را به درستی بیان نمی‌کند مردم به رسانه‌های دیگر متوسل می‌شوند.
شکوری‌راد با بیان اینکه 20:30 و صداوسیما دروغ می‌گوید مدعی شد: این بخش‌های خبری و رسانه ملی امکان انتقال حرف‌های ما را به مخاطبین فراهم نمی‌کنند لذا ما از شبکه‌های خارجی مانند بی‌بی‌سی حرف‌های خود را به مخاطبین اطلاع‌رسانی می‌کنیم و این به دلیل آن است که رسانه‌های ما در داخل حرفه‌ای عمل نمی‌کنند و باید بدانیم که اساس حرفه‌ای عمل کردن یک رسانه بر این است که خبر را به صورت جدا و محتوا را جداگانه تحلیل کند.
شکوری‌راد ادامه داد: آقای ظریف جزو جبهه ما نبوده و حتی من ایشان را از نزدیک ندیدم  اما به هر حال ایشان مذاکره می‌کنند و رهبری نیز از ایشان حمایت می‌کنند اما من تاکنون گزارشی از ایشان را ندیده‌ام.
وی با بیان اینکه اگر خطایی از تیم مذاکره‌کننده سر بزند ابتدا رهبری باید در این قضیه ورود و برخورد کنند، گفت: اما در مقابل آقای جواد لاریجانی قبل از سال 76 مسئول مذاکرات ایران بود که اسناد و گزارش آن مذاکرات در وزارت خارجه موجود است اما وی در حال حاضر سفیر دستگاه قضایی در زمینه حقوق بشر هستند و اکنون آقای بذرپاش در برابر مذاکرات و اسناد آن زمان اعلام موضع کنند.
نماینده مردم ششم مجلس گفت: آنچه مسلم است نمی‌توان فهمید کدام گزارش راست و کدامیک دروغ  است اما اگر دیپلماتی تصمیمات داخلی را به خارج منتقل کند باید با آن برخورد شود که در صدر آنها رهبری برخورد کند، چرا تاکنون برخورد نشده است؟
شکوری‌راد مدعی شد:  اگر غرب به آقای احمدی نژاد چشمکی می‌زد به سرعت به بغل آن می‌رفت اما در آن برهه با وجود نامه‌های بسیاری که نوشته شد کسی به او اعتنا نکرد. بنابراین آقای احمدی‌نژاد نه تنها در سیاست خارجی بلکه در سیاست داخلی تلاش داشت حمایت اصلاح‌طلبان را نیز داشته باشد.
وی افزود: شعار مرگ بر آمریکا یک شعار اصیل انقلاب است که در آن زمان که نظام دو قطبی در جهان حاکم بود، داده شد. ما شعار مرگ بر شوروی و چین را نیز داشتیم اما هم از شوروی گذشتیم، هم از عربستان گذشتیم و هم از صدام گذشتیم.
شکوری‌راد خاطرنشان کرد: وقتی مرگ بر آمریکا می‌‌گوییم به معنای آن نیست که مرگ بر مردم، کشور و نظام سیاسی آنها. بلکه مرگ بر آمریکا به معنای مرگ بر خوی آمریکایی است چرا که ممکن است این خوی آمریکایی در همه کشورها وجود داشته باشد و خوی آمریکایی به معنای این است که هر کشوری که خوی استکباری داشته باشد و با قدرت و پول و نفوذ بخواهد نظرات و سیاست‌های خود را تحمیل کند باید بر آن مرگ فرستاد.
نماینده مجلس ششم شورای اسلامی با بیان اینکه داشتن دانش هسته‌ای حق مشروع و مسلم ما است، گفت: آمریکا این حق را از ما گرفته است و دولت آمریکا به دلیل داشتن قدرت ما را تحریم می‌کند.
این شخصیت اصلاح‌طلب با بیان اینکه مرگ بر آمریکا مرگ بر خوی آمریکایی است، اظهار داشت: شعار مرگ بر آمریکا برای انسان‌ها مشکلی را حل نمی‌کند و در سیاست خارجی هر جا خوی استکباری وجود داشته باشد،باید با آن مبارزه کنیم.
شکوری‌راد با بیان اینکه در مجلس ششم هیچ تخلفی نکرده‌ام، تصریح کرد: من فقط نامه به رهبری را امضا کرده‌ام و در نامه مجلس هفتم رفع صلاحیت شده‌ام.
این نماینده مجلس ششم شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد بذرپاش گفت: آقای بذرپاش شما در مجلس هستید و باید حرف مردم را بزنید.
وی ادامه داد: جرم باید قانونی باشد و کجای قانون حرفی از فتنه  آمده است که براساس آن احجاف می‌کنید.
شکوری‌راد افزود: رهبری مختص به یک جناح خاص نیست اصلاح‌طلبان بخشی از جامعه هستند و نباید حذف شوند.
در ادامه این نشست مصطفی کواکبیان با بیان اینکه مایل نیستم مسائل شخصی را تحلیل کنم، اظهار داشت: باید جریانی فکر کنیم و اندیشه را مورد بحث قرار دهیم.
وی ادامه داد:‌آقای بذرپاش بعد از توافق ژنو روزنامه خود را سیاه چاپ کرده است و این توهین به نظام بود.
وی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان با فتنه‌گران برابر نیست، گفت: اصلاح‌طلب یک جریان فکری با سابقه است و اگر نباشد آرایش سیاسی مفهوم خود را از دست می‌دهد.
دبیرکل حزب مردم سالاری با بیان اینکه اگر به تولیدات صداوسیما اعتراض دارید راهکار این است که طرحی آماده شود تا بخش‌های خصوصی وارد شوند و تغییر در سیاست‌‌های صداوسیما ایجاد شود و این شبکه ‌های خصوصی خود می‌توانند با هم رقابت کنند تا دعوای تلویزیون‌های بیگانه برطرف شود.
کواکبیان با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای مربوط به دولت روحانی نیست، گفت: مذاکرات هسته‌ای مربوط به نظام جمهوری اسلامی است و رهبری مذاکرات را لحظه به لحظه رصد می‌کند و تأکید می‌کنم که دولت قاجار از دولتی که میلیاردها اختلاس کرده است بهتر است چرا که اگر یک اجماع ملی پشت‌سر مذاکرات باشد به نفع همه است.
وی با بیان اینکه روحانی صددرصد وام‌دار اصلاح‌طلبان است، اظهار داشت: قبل از اینکه جبهه اصلاحات برای حضور آقای روحانی اطلاع دهد سه روز قبل جبهه مردم‌سالاری این کار را کرد.
وی گفت: در انتخابات مردم یک «نه» بزرگ به احمدی‌نژاد گفتند و شما منکر این هستید اما مردم با دقت رأی می‌دهند و روحانی رأی خود را در انتخابات 92 مدیون اصلاح‌طلبان است.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری ادامه داد: اتفاقاً یکی از انتقادات ما این است که آقای روحانی به وعده‌های خود عمل نمی‌کند.
وی با بیان اینکه توسعه سیاسی باید ادامه پیدا کند، اظهار داشت: احزاب باید رونق بگیرند، لایحه حقوق شهروندی مصوب شود و اعتقادم این است که همه چیز را به جریانی نبریم که جوسازی شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار