امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124954
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سالگرد نابودی دیوار آهنین روز یکشنبه با حضور و سخنرانی تعداد زیادی از رهبران کشورهای ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سالگرد نابودی دیوار آهنین روز یکشنبه با حضور و سخنرانی تعداد زیادی از رهبران کشورهای غربی در برلین برگزار شد، ولی در صحبت‌های باراک اوباما، جان کری و آنگلا مرکل در این رابطه به کرات حملاتی علیه روسیه صورت گرفته و تقریبا روح دوران جنگ سرد بر سخنان آنها حاکم بود.

روزنامه «وزگلاد» روسیه در مقاله‌ای در این رابطه می‌نویسد: کارشناسان زیادی در این خصوص متفق القول هستند که «وحدت اروپا» همیشه تنها یک «حسن تعبیر» و پوشش تبلیغاتی برای گسترش نفوذ آن بوده است و اکنون مشابه دیوار برلین در شرق اوکراین در حال ایجاد شدن است.

وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با بزرگداشت فروپاشی دیوار برلین در مصاحبه با مطبوعات آلمان گفت: «از سرگیری روابط سازنده با روسیه اهمیت زیادی دارد، ولی این مسئله در صورتی ممکن خواهد بود که مسکو هم حاضر باشد گامی در این جهت بردارد».

کری همچنین با اشاره به اینکه اگر روسیه، اروپا و آمریکا با هم عمل کنند، می‌توانند به چالش‌های جهان امروز پاسخ مناسب دهند، در عین حال تاکید کرد که بسیار مهم است که آلمان و آمریکا، در کنار یکدیگر از تمامیت ارضی اوکراین در برابر روسیه دفاع کنند.

صدر اعظم آلمان نیز یادآور شد که فروپاشی دیوار برلین به یک معجزه شبیه بود و صفحه تازه‌ای در تاریخ این کشور را باز کرد و اکنون این کشور باید با تجربه خود در این زمینه به اوکراین کمک کند . «مارتین شولتز» رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید توزان را در روابط خود با مسکو و کی‌یف برقرار کند، ولی بر مسئولیت خویش در دفاع از استقلال اوکراین هم تاکید داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا در پیامی متذکر شد که فروپاشی دیوار برلین یادآور آن شد که هیچ دیوار بتونی نمی‌تواند تلاش مردم عادی برای رسیدن به آزادی را متوقف کند. به عقیده وی، تنها یک کشور سنگ زیربنای اختلافات است. اقدامات روسیه علیه اوکراین به ما هشدار می‌دهد تا وحدت خود را برای ایجاد اروپایی واحد، آزاد و امن محکم کنیم. 

به نوشته روزنامه، البته خود سیاستمداران در بروکسل تردید دارند که اتحادیه اروپا لازم است تا فعالانه به اوکراین کمک کند. بسیاری در اروپا از دولت اوکراین دلسرد شده و بر این باورند که مقامات کی‌یف برای رسیدن به اهداف خود از آنها سوء استفاده می‌کنند. یک دیپلمات اروپایی که نامش فاش نشده با اشاره به این مسئله یادآور شده است که اکنون زمان آن رسیده که اتحادیه اروپا به فکر دفاع از منافع خود باشد و واقع بینانه تر به مسائل اوکراین نگاه کند.

در این بین سیاستمداران کهنه کار جهانی مواضع متفاوتی نسبت به رهبران سیاسی فعلی غرب در قبال اوضاع کنونی دارند: «میخائیل گورباچف» آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی از مواضع روسیه در قبال غرب حمایت کرده و یادآور شد که بعد از فروپاشی دیوار برلین، دیوارهای بسیار دیگری باقی مانده که باید برداشته شوند تا همه در صلح در کنار هم زندگی کنند.

«هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا معتقد است که تیرگی بوجود آمده در روابط کشورهای غربی با روسیه در رابطه با بحران اوکراین، خطر بروز جنگ سرد تازه‌ای را به دنبال دارد که نادیده گرفتن این تهدید می‌تواند عواقب فاجعه آمیزی داشته باشد.

این سیاستمدار کهنه کار آمریکایی تاکید کرد که اعمال تحریم‌ها جدید علیه روسیه هم اقدام سازنده‌ای نخواهد بود. به عقیده وی، اقدامات محدود کننده از این قبیل در آینده می‌تواند منجر به بوجود آمدن وضعیتی شود که کشورهای بزرگ جهان تلاش کنند تا اقدامات دفاعی خود را بشدت افزایش دهند و به کنترل شدید بازارهای خود بپردازند و این شرایطی خواهد بود که بشدت بر روی اقتصاد جهان تاثیراتی غیرقابل پیش بینی خواهد گذاشت که به نفع هیچکس نیست.

«وزگلاد» نظر کارشناسان مختلف را در این رابطه جویا شده است: «میخائیل رمیزوف» رئیس موسسه راهکار ملی روسیه با تحسین اظهارات گورباچف، یادآور شد که آخرین رهبر شوروی اکنون از اعتبار بین المللی خویش برای تشریح و توضیح مواضع مسکو استفاده کرده و تلاش می‌کند تا بر مواضع کشورهای غربی در قبال روسیه تاثیر بگذارد.

«الکساندر رار» کارشناس مسائل سیاسی آلمانی و مدیر موسسه علمی روسیه و آلمان معتقد است: «سیاستمداران نسل قبل دوران جنگ سرد که قدرت‌های بزرگ موشک‌های خود را به طرف یکدیگر نشانه رفته بودند را به خوبی درک می کنند و برای آنها بسیار تاسف آور است ببینند که بعد از گذشت 25 سال چنین اختلافاتی دوباره در حال بوجود آمدن است. ولی سیاستمداران جوانتری هستند که همه تقصیرها در خصوص رویارویی جدید در اروپا را به گردن روسیه می‌اندازند».

به عقیده رار، مناقشه کنونی در این است که روسیه در بحران اوکراین به غرب نشان داده است که خواستار آن است که منافع ملی این کشور هم باید مورد توجه قرار بگیرد. روسیه نمی‌خواهد با آن به منزله کشوری که جنگ سرد را باخته، برخورد شود و بر مواضع خویش در این خصوص اصرار دارد. 

«فئودور لوکیانوف» رئیس هیئت مدیره شورای سیاست دفاعی و خارجی روسیه می‌گوید: «از دید سیاستمداران کنونی اروپایی حوادثی که منجر به فروپاشی دیوار برلین شد و حوادثی که در پایان سال گذشته در کی‌یف رخ داد، یک روند را طی کرده و یک ریشه و اساس دارند. در نگاه اروپاییان، مناقشه اوکراین، ایجاد دیوار جدیدی نیست، بلکه گسترش آزادی و دموکراسی به سمت شرق است. آنها فعلا دیوار در حال ایجاد در شرق اوکراین را نمی‌بینند، ولی اگر چنین دیواری بوجود آید، آنها خود را در خصوص آن مقصر نمی‌داند و فکر می‌کنند که آنها مخالف هر دیواری بودند، ولی روسیه مانع اقدامات آنها شد».

«آلیک ماتویچیف» استاد دانشگاه مدرسه عالی اقتصاد مسکو در این رابطه معتقد است «غرب متحد» بعد از فروپاشی دیوار برلین تنها یک پوشش تبلیغاتی برای روند واقعی اوضاع، یعنی گوش به فرمان آمریکا بودن و حرکت در جهت حفظ منافع واشنگتن، در ازای آسیب رساندن به خود اروپا تحت لوای حفظ وحدت این قاره بود. در حقیقت دیوارهای جدیدی در مرزهای شرقی اردوگاه اورآتلانتیکی در حال ایجاد است. به گفته وی، در حقیقت طی این سالها ما شاهد گسترش ناتو به سمت شرق، استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی در شرق اروپا و اقدامات دیگری بودیم که این مسئله را ثابت می‌کند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها