امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124979
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ محمد حقانی ضمن بازدید از بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با حضور در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ محمد حقانی ضمن بازدید از بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با حضور در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در نشستی خبری حضور یافت.

وی درباره پروژه موسوم به بوستان مادر گفت: مباحثی که شهردار منطقه 5 در جلسه علنی پیشین شورا درباره بوستان مادر مطرح کرد، خارج از سوال من بود و همچنان سوالاتم درباره این پروژه به قوت خود باقی است.

حقانی افزود: دوست ندارم اغراض سیاسی و حاشیه ای به مسائل شهری وارد شود، به همین دلیل سعی می کنم همیشه کارشناسی و مستند حرف بزنم. در صحن شورا هم گفته ام مردم به ما رای نداده اند که مقابل شهردار منتخب خودمان قرار بگیریم، بلکه ما در کنار شهرداری هستیم.

عضو شورای شهر تهران درباره مباحث مطرح شده در جلسه پیشین شورا گفت: پیش از آن جلسه هماهنگ شده بود که نه من سوالی از شهردار مطرح کنم و نه شهردار صحبتی کند. فقط قرار بود شهردار منطقه 5 گزارشی درباره این پروژه بدهد. اما این طور نشد و گزارش پشمچی زاده حاوی مسائل تکراری بود.

وی تصریح کرد: من یک سوال اصلی درباره بوستان مادر از شهردار دارم و علاوه بر آن، 15 سوال فرعی دارم. قالیباف شهر را بر اساس طرح های جامع و تفصیلی اداره می کند و این طرح ها پشتوانه قانونی دارد و عالی ترین مراجع شهری، یعنی شورای عالی شهرسازی و معماری و کمیسیون شهرسازی وزارت راه و شهرسازی آنها را تصویب کرده است.

حقانی اضافه کرد: اگر مبنای کار در شهرداری طرح های جامع و تفصیلی است، 71 هزار متر مربع زمینی که به عنوان بوستان مادر، پارک نور یا اراضی حسن آباد شناخته می شود، در همه طرح های جامع و تفصیلی تهران به عنوان پهنه G یا فضای سبز شناخته شده؛ حتی در طرح تفصیلی جدید که توسط خود قالیباف و تیمش تدوین شده است.

رئیس کمیته محیط زیست شورا افزود: با این همه در پنج سال فاصله بین تصویب طرح جامع و تفصیلی – که قرار بود سه ماه بیشتر نباشد – و در تغییر مقیاس نقشه ها از یک ده هزارم به یک دو هزارم، کاربری بوستان مادر تغییر و کمیسیون ماده 5 نیز آن را تصویب کرد.

وی تصریح کرد: من بارها از مسئولان شهرداری خواسته ام مصوبه کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری درباره تغییر کاربری بوستان مادر را به من بدهند، زیرا من به اسناد آنها دسترسی ندارم و این یکی از ایرادات کار شوراست. اما حتی در صورتی که شورای عالی تغییر کاربری این زمین را تصویب کرده باشد، اکنون دو بار نامه نگاری کرده و به شهرداری تذکر داده که ساخت و ساز در این زمین غیرقانونی است و اینجا باید پارک بماند.

حقانی در ادامه گفت: در طرح تفصیلی تصویب شده اراضی تثبیت شده به عنوان فضای سبز تا 10 سال نباید تغییر کاربری داشته باشد. علاوه بر این، اگر تهاتری درباره بوستان مادر صورت گرفته غیرقانونی است و شهرداری باید بگوید این زمین را به چه قیمتی فروخته، پول آن را به چه حسابی ریخته و به چه مصرفی رسانده است. این مشکلی است که درباره ملک شهروند فرمانیه هم وجود دارد.

عضو شورای شهر درباره سرانجام پروژه بوستان مادر گفت: بالاخره مملکت قانون و سه قوه دارد و بالاتر از آنها هم نهادهای نظارتی دیگری هستند و به این مسئله ورود کرده اند و شنیده ام روال قانونی دارد طی می شود. بنابراین سرانجام بوستان مادر بستگی به تدبیر شهرداری دارد.

وی تاکید کرد: در جلسه علنی پیشین شورا بعد از سخنان قالیباف و پشمچی زاده، درخواست کردم به همان میزان یا دست کم سه دقیقه وقت برای پاسخگویی به من هم داده شود. البته من از شهردار سوال نکرده بودم و اعتراض کردم که چرا این موضوع در دستور جلسه قرار داده شده بود. اکنون نیز درخواست دارم موضوع در کمیسیون های تخصصی شورا بررسی شود.

حقانی خاطرنشان کرد: من از یک سو نماینده مردم در شورا هستم و از سوی دیگر، 50- 40 سال کارمند شهرداری بوده ام و به قالیباف هم گفتم اگر شما به شورا آمدید و درباره این موضوع پاسخ می دهید، این ناشی از ضعف قانون شورا است و نباید شهردار تهران به خاطر تخلفی که در یکی از مناطق رخ داده، به شورا بیاید و موضوع رسانه ای شود.

وی تصریح کرد: البته شخص قالیباف در کش دار شدن این موضوع تا حدی مقصر بود، زیرا بعد از تذکر من درباره بوستان مادر، نه تنها کار متوقف نشد، بلکه سرعت یافت و 24 ساعته شد. این در حالی است که در شورای سوم، شکیب نیز درباره همین پروژه تذکر داد و کار متوقف شد. با این حال، قالیباف می گوید اگر حقانی به من می گفت اینجا پارک شود، من می گفتم چشم. اما من که گفتم و تذکر دادم و وقعی به آن نهاده نشد.

رئیس کمیته محیط زیست شورا در ادامه درباره تعیین تکلیف اراضی رها شده بوستان ولایت نیز گفت: کل این بوستان باید به فضای سبز تبدیل شود و از شاخصه های ارزشمند آن، مزین شدن به قدوم مبارک رهبر معظم انقلاب است که مدیریت شهری در آن بازدید به ایشان قول تبدیل این زمین به فضای سبز را داد. ظاهرا نقشه های بوستان نیز به ایشان تقدیم شده است.

وی ادامه داد: موضوع بوستان ولایت در شورای عالی شهرسازی و معماری نیز مطرح شده و اصلی ترین کاری که باید انجام شود، تهیه طرح موضعی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها