امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12499
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۰
تعداد بازدید: 198
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی‌محمد شاعری امروز صبح در نشست خبری معاونین سازمان حفاظت محیط زیست که به مناسبت گرامیداشت هفته محیط‌زیست در محل سازمان ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی‌محمد شاعری امروز صبح در نشست خبری معاونین سازمان حفاظت محیط زیست که به مناسبت گرامیداشت هفته محیط‌زیست در محل سازمان محیط‌زیست برگزار شد اظهار داشت: محصولات صنعت خودروسازی و پالایشگاهی کشور منطبق با استانداردهای روز دنیا نیست.

وی افزود: در صورتی که محصولات این دو گروه با استانداردهای روز دنیا تولید و عرضه شود نه تنها سلامت و بهداشت جامعه را با خود به ارمغان می‌آورد بلکه با توسعه نیز همراه خواهد بود.

قائم مقام سازمان محیط زیست افزود: هم اکنون تقابلی که بین خودروسازان و محیط زیست پیش آمده بر سر توسعه نامتوازن است، توسعه خودروسازان توسعه هزینه محور و درآمد‌محور است. به طوری که محیط‌زیست محور نیست.

وی ادامه داد: خودروسازان می‌گویند اگر بخواهند استانداردها را رعایت کنند باید 500 الی 700 هزار تومان هزینه صرف کنند و آنها می‌گویند که توان چنین کاری را ندارند.

شاعری متذکر شد: در این زمینه تصویب قوانین و آگاهی دادن کافی نیست این امر علاوه بر تصویب قوانین نیازمند اجباری شدن است.

قائم مقام سازمان محیط زیست یادآور شد: از ابتدای سال قرار بود خودروها با استاندارد یورو 4 تولید شود هم اکنون 30 درصد خودروها یورو 4 هستند.

وی اضافه کرد: طبق برنامه‌ای که وزارت نفت ارائه کرده است از پایان مرداد ماه و اوایل شهریور ماه توزیع سوخت یورو 4 را در برخی از استان‌های کشور آغاز می‌کند.

شاعری با بیان اینکه هم‌اکنون 8 میلیون لیتر گازوئیل در تهران با استاندارد یورو 4 توزیع می‌شود گفت: براساس استاندارد سازی بخشی از سوخت مورد عرضه در کشور بنزن موجود در سوخت از حدود 6 درصد به 1.5 درصد کاهش یافته است همچنین اکتان سوخت نیز میان 83 و 93 است.

به گفته وی بر همین اساس شاخص آلودگی هوا بهبود یافته است بطوریکه می‌توان گفت: آلودگی هوای تهران 30 درصد کاهش یافته است.

وی یادآور شد: تا نیمه دوم خرداد ماه در تهران بنزین یورو 4 توزیع می‌شود همچنین سوخت نفت - گاز هم‌اکنون در اکثر جایگاه‌ها با استانداردهای روز دنیا عرضه می‌شود.

این مقام مسئول بیان داشت: در کرج سوخت مورد نیاز برای سیستم حمل و نقل درون شهری توسط سوخت یورو 4 تأمین می‌شود همچنین در مشهد نیز اتوبوس‌های درون شهری از سوخت نفت - گاز یورو 4 استفاده می‌کنند.

شاعری با بیان اینکه در استان‌های تبریز و اصفهان تا پایان نیمه اول سال بر طبق برنامه ارائه شده از سوی وزارت نفت سوخت با استاندارد یورو 4 عرضه می‌شود اضافه کرد: مابقی کلان‌شهرهای کشور پس از راه‌اندازی پالایشگاه‌های دیگر (پالایشگاه تبریز، اصفهان و لاوان) سوخت یورو 4 را در جایگاه‌های سوخت خود عرضه می‌کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم‌اکنون 30 درصد خودروهای تولید داخل موفق به کسب استانداردهای روز دنیا شده‌اند ابراز داشت: خودروهای مگان، تندر، ال 90، سوزوکی، تیانا، تیبا و همچنین تمامی خودروهای وارداتی با استانداردهای یورو 4 تولید و وارد می‌شوند.

شاعری یادآور شد: تمامی شرکت‌های خودروساز به استثنای دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور توانسته‌اند تمامی محصولات خود را مطابق با استاندارد یورو 4 تولید کنند.

شاعری افزود: خودروسازان در ابتدای سال به تعهدات خود نتوانستند عمل کنند و پلیس راهور ناجا و همچنین سازمان محیط زیست زیر بار تمدید این مهلت نشد که سرانجام دولت با فرصت دو ماهه به خودروسازان (تا پایان خردادماه سال جاری) مهلتی دوباره به این شرکت‌های صنعتی داد تا در جهت ارتقا سطح کیفی محصولات خود گام بردارند.

قائم مقام سازمان محیط زیست با بیان اینکه پرتیراژترین خودروهای داخلی شامل پژو، سمند و پراید است بیان داشت: چنانچه شرکت‌های خودروساز تا پایان خرداد ماه این دسته از محصولات خود را با استاندارد یورو 4 تولید کند محصولات آنان شماره‌گذاری می شود در غیر اینصورت محیط زیست اجازه شماره‌گذاری را نمی‌دهد.

وی متذکر شد: خودروسازان تا کی می‌توانند یک مطالبه ملی را به تعویق بیاندازند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها