امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125030
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه انگلیسی گاردین طی گزارشی دوشنبه (دیروز) نوشت با شرایط نابسامان اوکراین و تحرکات ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه انگلیسی گاردین طی گزارشی دوشنبه (دیروز) نوشت با شرایط نابسامان اوکراین و تحرکات داعش در عراق به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری در بازارهای نفت به سود سرمایه‌گذاران باشد؛ از طرفی امیداست اقتصاد جهانی قوی‌تر شده و قیمت نفت بالا برود.

اما با این وجود در طول تابستان گذشته هربشکه نفت خام تنها 110 دلار به فروش رسید. در طول سه ماه گذشته قیمت نفت یک چهارم نسبت به پیش افت داشته‌ است. در این مدت نفت بیشتری استخراج می‌شد در حالی که تجار از تزلزل در اقتصادجهانی و رکود در چین و اروپا غافل بودند.

بر اساس این گزارش، اما این تمام ماجرا نبود؛ با نگاهی به تاریخ درمی‌یابیم چطور نفت خام می‌تواند مانند سلاحی دیپلماتیک و نظامی به کار رود. اواسط دهه 80 عربستان سعودی با افزایش تولید نفت خام قیمت آن را به زیر 10 دلار هربشکه رساند تا به رژیم صدام ضربه بزند و بر اساس گفته‌های متخصصین خاورمیانه اکنون هدف عربستان در بازار نفت خام ضربه زدن به ایران است.

در حال حاضر دولت اوباما خواستار هم‌سو کردن ایران با خواسته‌هایش در مذاکرات هسته‌ای است و از سوی دیگر خواستار عقب‌نشینی پوتین در ماجرای اوکراین است اما بعد از تجربیات افغانستان و عراق آمریکا تمایلی مداخله نظامی در این کشورها نیست.

به جای حمله نظامی آمریکایی‌ها ترجیح می‌دهند از متحد خود یعنی عربستان‌سعودی برای کاهش قیمت نفت استفاده کنند تا بر ایران و روسیه فشار آورند چراکه طبق این گزارش اقتصاد ایران و روسیه بسیار به نفت وابسته‌است.

یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش قیمت نفت افزایش ناگهانی تولید نفت خام بوده که از تولید 5.7 میلیون بشکه در روز در سال 2011 به 8.4 میلیون بشکه در روز یعنی معادل 50 درصد افزایش داشته‌است. این افزایش تولید می‌تواند به این معنا باشد که هر کاهش نفت خامی در بازارهای جهانی در نتیجه تحریم‌های ایران و روسیه توسط آمریکا جبران خواهد شد.

اما افت ناگهانی قیمت نفت به ضرر تولید نفت شیل خواهد بود که فناوری آن تنها در دست آمریکاست خصوصا آن‌که توسعه تکنولوژی‌های تولید نفت شیل به افزایش قیمت نفت خصوصا برای راه اندازی‌های میدان‌های نفتی تازه نیاز است.

«جورج آزبورن» وزیر دارایی دولت سایه انگلیس هم اعلام کرد درآمد حاصل از تولید نفت شیل در دریای شمال را مختص همین منطقه کنند اما دوستداران زمین معتقدند مداخله وزیر دارایی دولت سایه انگلیس یک ترفند سیاسی برای پیروزی بر رقباست.

یکی از تاثیرات این تلاش عربستان و آمریکا برای پایین آوردن قیمت نفت بر تولید نفت شیل اثر خواهد گذاشت.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها