امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125034
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، جبهه غوطه شرقی در ریف دمشق واقع در جنوب سوریه همچنان شعله‌‌ور نشان می‌دهد و نیروهای ارتش

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، جبهه غوطه شرقی در ریف دمشق واقع در جنوب سوریه همچنان شعله‌‌ور نشان می‌دهد و نیروهای ارتش سوریه تلاش می‌کنند، با در دست گرفتن ابتکار عمل در این جبهه، امنیت خط فاصل میان دمشق و ریف آن را تامین و گروه‌های مسلح تروریستی را از این منطقه بیرون رانده و آن را پاکسازی کنند.

در این راستا گزارش شده که یگان‌های پیاده نظام ارتش سوریه در ریف دمشق درحال پیشروی به سمت شهرک استراتژیک «زبدین» هستند.

 

نقشه غوطه شرقی دمشق


منابع میدانی سوری در این خصوص تاکید می‌کنند که عملیات ارتش سوریه به سمت شهرک زبدین در دو محور ادامه دارد، محور اول «حتیته الجرش» که به واسطه آن حمله به زبدین از غرب به شرق صورت می‌گیرد و طی آن نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، با پیشروی 500 متری داخل زبدین چندین مجتمع و نقطه مسکونی را در بخش شرقی این شهرک آزاد کنند و کنترل آن را در دست گیرند.

اما محور دوم، محور ملیحه است که یگان‌های ارتش سوریه از این محور نیز به سمت محورهای شرقی در حال پیشروی هستند و گزارش شده درگیری‌های شدیدی در این منطقه در جریان است.

 

موقعیت حتیته الجرش در غوطه شرقی دمشق


اما در جبهه «جسرین» نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، پیشروی چشمگیری را محقق کنند، به گونه‌ای که منابع میدانی سوری تاکید می‌کنند که یگان‌های ارتش سوریه هم اکنون بر پل «الغضیه» اشراف دارند، پلی که گذرگاه اصلی شهرک جسرین به سمت غوطه شرقی است و تسلط بر آن به معنای گشودن جبهه‌ محوری جدید برای پیشروی به سمت شهرک جسرین است که پیرامون خود روستاهایی را در برگرفته که گروه‌های تروریستی در آنها حضور فعال و گسترده‌ای دارند.

 

موقعیت شهرک زبدین در غوطه شرقی دمشق


در جبهه شهرک «بالا» نیز نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، در عملیاتی کیفی مزارع این منطقه را آزاد کرده و کنترل آنها را در دست گیرند. اطلاعات موجود نشان می‌دهد، نیروهای پیاده نظام ارتش سوریه پس از تحکیم مواضع خود در این منطقه، گروه‌های تروریستی را به عقب نشینی به داخل شهرک وادار کنند و هم اکنون مواضع این گروه‌ها در این شهرک زیر آتش توپخانه ارتش سوریه قرار دارد و ارتش سوریه درحال تدارک برای آغاز عملیات آزادسازی این شهرک طی ساعات آتی است.

محورهای درگیری در غوطه شرقی دمشق تنها به موارد فوق خلاصه نمی‌شود، بلکه محورهای اردوگاه الوافدین، زندان عدرا و مزارع دوما نیز شاهد نبردهایی میان نیروهای لشکر چهارم ارتش سوریه با گروه‌های مسلح است و در این میان گزارش شده، محور اردوگاه الوافدین کانون درگیری‌هاست.

 

موقعیت استان ریف دمشق در سوریه و تقسمیات اداری آن با مرکزیت دوما


در خصوص محور دوما باید گفت که پیشروی به سمت شهر دوما به عنوان مرکز استان ریف دمشق از دو محور الریحان و تل کردی در حال انجام است و درگیری‌های شدیدی در این محور در جریان است و ارتش سوریه به شدت گروه‌های تروریستی موسوم به «جیش الامه» و «جبهه النصره» و «جیش الاسلام» را تحت فشار گذاشته است.

 

محورهای عملیاتی ارتش سوریه به سمت دوما


به موازات این عملیات‌های پیاده نظام ارتش سوریه، نیروی هوایی ارتش سوریه نیز مواضع گروه‌های مسلح را در مناطق جوبر، حرستا، عین ترما، دوما، جسرین، زبدین، سقبا، البحاریه و دیگر مناطق غوطه به شدت هدف قرار دادند.

 

منطقه غوطه دمشق، غوطه شرقی و غربی در دو رنگ متفاوت مشخص شده


دلایل توسعه و گسترش عملیات‌های ارتش سوریه در غوطه

درباره دلایل شعله‌ور شدن محورهای مختلف غوطه شرقی دمشق یک منبع میدانی سوری تاکید کرد که هدف از این عملیات‌ها تقویت و تحکیم دیوار آتشین و دفاعی پایتخت به ویژه از محور شرقی در قبال پیشروی گروه‌های مسلح از جنوب سوریه است.

یک منبع میدانی سوری تاکید کرد: عقب نشینی‌های صورت گرفته در جبهه ریف غربی درعا در جنوب سوریه توسط ارتش این کشور و تسلط گروه‌های مسلح بر شهر «نوی» مهمترین دلیل شعله‌ور شدن جبهه‌ غوطه شرقی و محورهای مختلف آن است.

 

منطقه عملیاتی ارتش سوریه در غوطه شرقی دمشق


آشنایی با غوطه شرقی دمشق

غوطه دمشق، منطقه‌ای است که از شرق و غرب و جنوب شهر را دمشق را فراگرفته و از حیث اداری و استانی تابع دو استان دمشق و ریف دمشق است و در واقع دشتی گسترده و وسیع پوشیده از باغ‌ها و بوستان‌های میوه است و از جمله سرسبزترین و حاصلخیزترین مناطق جهان به شمار می‌آید.

درباره سرسبزی و حاصلخیزی منطقه غوطه تنها کافی است که گفته شود، از این منطقه در کتاب «عجایب و شگفتی‌های کشورها» و از آن تحت عنوان یکی از بهشت‌های روی زمین یاد شده است.

منطقه غوطه دمشق به دو بخش غوطه شرقی و غوطه غربی تقسیم می‌شود.

غوطه غربی دمشق از تنگه «ربوه» دمشق آغاز می‌شود و با امتداد به سمت غرب و جنوب مناطق اطراف مزه و کفر سوسه و داریا و ببیلا و صحنایا و الأشرفیة و سبینه را در برمی‌گیرد.

اما غوطه شرقی از شهر دوما آغاز می‌شود و به سمت شرق و جنوب امتداد می‌یابد و اطراف شهر دمشق را با بوستان‌ها و باغ‌های سرسبز را در برمی‌گیرد که مهمترین آنها شهرها و شهرک‌هایی مانند جرمانا و ملیحه و عقربا و حزّه و کفربطنا و عربین است.

این منطقه هم اکنون یکی از مهمترین کانون‌های عملیاتی ارتش سوریه است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها