امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125036
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
«عبدالرئوف انعامی» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل اظهار داشت: محور اصلی بحث اعضای ...

«عبدالرئوف انعامی» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل اظهار داشت: محور اصلی بحث اعضای این مجلس با سرپرست وزارت خارجه و مشاور امنیت ملی در نشست عمومی امروز (دوشنبه) این مجلس مصونیت نظامیان خارجی بود.

انعامی افزود: «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان در نشست عمومی امروز این مجلس در خصوص مصونیت قضایی توجیه مناسبی نداشت و مجازات‎ نظامیان خارجی در کشور خود را مصونیت قضایی نمی‎داند.

وی گفت: اظهارت اتمر نادرست است زیرا در صورتی که نظامیان خارجی در افغانستان مرتکب خلافی شوند و در افغانستان مجازات نگردد و برای دادگاه و اجرای حکم به کشور خود بازگردانده شود، تعریف مصونیت قضایی است.

این عضو پارلمان افغانستان تأکید کرد: قوانین اکثر کشورها پذیرفته است که مجازات جرایم از صلاحیت دادگاه محل وقوع آن جرم است نه دادگاه منطقه و یا کشور دیگر.

به گفته وی، تنها دیپلمات‎ها از مصونیت قضایی و آن هم در صورتی که در انجام وظیفه خود جرمی را در یک کشور انجام دهد از مصونیت قضایی در همان کشور برخوردار هستند.

انعامی افزود: به دلیل اینکه دولت و نیروهای افغان حمایت کننده دیگری ندارند، به نوعی اعضای پارلمان مجبور به تایید پیمان امنیتی کابل-واشنگتن هستند.

این در حالی است که سرپرست وزارت خارجه و مشاور امنیت ملی افغانستان در نشست عمومی امروز این مجلس برای توضیح و ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص پیمان‎های امنیتی کابل–واشنگتن و کابل–ناتو به صحن عمومی مجلس فراخوانده شده بودند.

متن کامل پیمان امنیتی کابل–واشنگتن و کابل–ناتو حدود 2 هفته پیش از سوی دولت به شورای ملی این کشور فرستاده شد.

این متن پس از بررسی کمیسیون روابط بین‌المللی به تمام کمیسیون‎های هجده‎گانه پارلمان فرستاده شد و قرار است در آینده نزدیک از سوی این شورا تأیید و یا رد شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها