امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۰:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125039
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
«حسن حسن»، پژوهشگر و تحلیلگر امور استراتژیک سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تاکید کرد که طرح «استفان دی ...

«حسن حسن»، پژوهشگر و تحلیلگر امور استراتژیک سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تاکید کرد که طرح «استفان دی مستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه درباره شهر حلب که «تعلیق فعالیت‌های نظامی» در این شهر را در برمی‌گیرد، طرحی مبهم و غیر شفاف است.

حسن دلیل این ابهام و عدم شفافیت طرح دی مستورا را عدم توضیح و تبیین تفاصیل این طرح و اهداف مورد نظر از آن دانست و تاکید کرد: به نظر می‌رسد، این طرح به این جهت ارائه شده تا به هر طریق ممکن از موجودیت گروه‌های تروریستی و عناصر مسلح در حلب حمایت شود، چراکه تسلط قریب الوقوع ارتش سوریه بر بزرگراه «کاستلو» که هم اکنون تنها راه ارتباطی گروه‌های مسلح مستقر در بخش شرقی حلب با دنیای خارج است، به معنای قرار گرفتن کامل این گروه‌ها در حلقه محاصره ارتش سوریه است که به شدت موجودیت آنها را به خطر می‌اندازد.

این تحلیلگر امور استراتژیک سوریه براین اساس تصریح کرد که کشورهایی همچون ترکیه و فرانسه به بهانه حمایت و دفاع از شهروندان و ساکنان سوری بخش شرقی حلب، طرح توقف فعالیت‌های نظامی در شهر حلب را به واسطه دی مستورا ارائه دهند و همین موجب می‌شود تا در ماهیت این طرح و اینکه منافع طرف سوری در آن لحاظ شده باشد، شک کرد.

حسن در تایید این گفته به اظهارات «میشل کیلو»، از رهبران معارض سوری در خارج اشاره کرد که گفته بود، در صورت افتادن حلب بدست نیروهای ارتش سوریه گردن خود را خواهد زد و این بیانگر این امر است که تضمین‌هایی بین المللی به کیلو و امثال وی برای جلوگیری از کنترل شهر بدست ارتش سوریه و حفظ موجودیت گروه‌های تروریستی مسلح در آن داده شده است.

وی اظهار داشت: این حق دشمنان سوریه است که هرآنچه دوست دارند، را در بپرورانند، اما واقعیت‌ها تاکید می‌کند که ارتش سوریه کنترل حلب را در دست خواهد گرفت و دولت سوریه با حمایت و کمک هم پیمانان استراتژیک و تاثیرگذار منطقه‌ایش موفق خواهد شد، پرونده‌های مهمی چون تسلط بر شهر حلب را به نفع خود به پایان برساند.

حسن درباره جدیدترین اوضاع میدانی شهر حلب گفت: در این تردید نیست که ارتش سوریه توان در دست گرفتن کنترل شهر و آزادساری آن را دارد، اما اگر تاکنون اقدام به این امر نکرده، تنها به این جهت بوده که زمان و فرصت بیشتری به گروه‌های مسلح بدهد، تا درباره ماندن در شهر و ادامه جنگ یا خروج از آن توسط بزرگراه کاستلو فرصت دهد.

وی افزود: اگر بخاطر داشته باشید، در مراحل اولیه بحران سوریه مشاهده کردیم که هیأت اعزامی از سوی سازمان ملل به بهانه کمک‌های بشر دوستانه و انسانی اقدام به کمک رسانی به گروه‌های مسلح مستقر در حمص کرد تا به بقا و موجودیت هرچه بیشتر آنها در این شهر کمک کند و مشاهده کردیم که محاصره گروه‌های مسلح در شهر حمص چقدر به درازا کشید و سرانجام به خروج آنها از شهر منتهی شد.

حسن گفت: آنچه در اینجا لازم و مهم به نظر می‌رسد که به آن اشاره شود، این است که دولت سوریه بیش از هر امری به امور بشر دوستانه و ارسال کمک‌هایی از این دست به شهروندانش در هر نقطه از خاک سوریه توجه دارد و ممکن نیست، بتوان از چنین شعارهایی برای کمک و حمایت لجستیکی از گروه‌های مسلح و عناصر تروریستی در هر نقطه از خاک سوریه استفاده کرد.

حسن درباره احتمال پذیرش طرح دی مستورا از سوی دمشق گفت: موافقت دمشق با هر طرح و ابتکار بین المللی منوط به دو پیش شرط اساسی است، اول میزان همخوانی و مطابقت آن با قوانین و معاهدات بین المللی است و دوم عدم تعرض به تمامیت ارضی و استقلال سوریه که خط قرمز شمرده شده و امکان زیر پا گذاشتن آن به هیچ وجه ممکن نیست، ماورای آن دمشق هیچ گونه مانع و مشکلی با بحث و مناقشه و یا پذیرش طرح‌هایی که منافع ملی سوریه را در نظر بگیرند، ندارد.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها